HomeOświataOtwarcie Szkoły Społecznej dla polskich dzieci w Raduniu

Otwarcie Szkoły Społecznej dla polskich dzieci w Raduniu

Szkoła Społeczna została uroczyście otwarta 11 stycznia w prywatnym domu prezes Oddziału ZPB w Raduniu Haliny Żegzdryń. Naukę zaczęły tutaj pobierać 22 miejscowe dzieciaki.

Uczniowie Szkoły Społecznej przy Oddziale ZPB w Raduniu uroczyście ślubują osiąganie dobrych wyników w nauce języka polskiego

Władze rejonu werenowskiego nie chciały, aby w szkole państwowej w Raduniu, w którym – podobnie jak w całym rejonie – przytłaczającą większość mieszkańców stanowią Polacy, był wykładany język polski.

Na uroczystości otwarcia byli obecni: konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek, prezes Oddziału ZPB w Raduniu Halina Żegzdryń, prezes ZPB Andżelika Borys i członkini ZG ZPB oraz prezes Oddziału ZPB w Lidzie Irena Biernacka

Naturalne pragnienie raduńskich Polaków, aby młode pokolenie radunian pobierało naukę mowy ojczystej postanowiła zaspokoić prezes miejscowego oddziału ZPB Halina Żegzdryń, organizując nauczanie języka polskiego w swoim prywatnym mieszkaniu.

Halina Żegzdryń pasuje na uczniów szkoły swoich podopiecznych

Pomieszczenie mieszkalne, zaadaptowane pod salkę lekcyjną, niestety nie jest w stanie pomieścić wszystkich raduńskich dzieci, pragnących uczyć się języka przodków, więc liczbę uczniów Szkoły Społecznej Języka Polskiego przy Oddziale ZPB w Raduniu jej organizatorka ograniczyła do dwudziestu dwóch.

Uczniowie Szkoły Społecznej przy Oddziale ZPB w Raduniu

W czwartek, 11 stycznia, w domu Haliny Żegdryń odbyła się uroczystość otwarcia ośrodka nauczania języka polskiego, połączona z rytuałem pasowania na ucznia uczących się w szkole małych radunian.

Życzenia uczniom szkoły i pedagogom składa Jarosław Książek, konsul generalny RP w Grodnie

Prezes ZPB Andżelika Borys składa życzenia uczniom szkoły w Raduniu

Na uroczystości obecni byli dostojni goście: konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek oraz prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys, której towarzyszyli członkowie Zarządu Głównego ZPB Irena Biernacka i Andrzej Poczobut.

Podopieczni Haliny Żegzdryń przedstawili gościom program artystyczny, na który złożyło się śpiewanie polskich piosenek, kolęd i pastorałek, recytowanie wierszy polskich poetów oraz gra na instrumentach muzycznych.

Wszyscy uczniowie Szkółki Społecznej Języka Polskiego przy Oddziale ZPB w Raduniu, otwartej w domu prezes miejscowego oddziału ZPB Haliny Żegzdryń, otrzymali „Zaświadczenia Ucznia” książki i podręczniki do nauki języka polskiego oraz słodkie prezenty.

Halina Żegzdryń wręcza „Zaświadczenia Ucznia” i prezenty książkowe

Znadniemna.pl, zdjęcia Andrzeja Zaniewskiego

Najnowsze komentarze

  • poszukuje kontaktu z pania Halina Zegzdryn

    • Telefon do Pani Haliny Żegzdryń – +375 29 9998426

Skomentuj

Skip to content