HomeKulturaFestiwal Piosenki z okazji 99. rocznicy Niepodległości Polski w Mińsku

Festiwal Piosenki z okazji 99. rocznicy Niepodległości Polski w Mińsku

Kilkanaście zespołów i solistów wzięło udział 19 listopada w Festiwalu Piosenki z okazji 99. rocznicy Niepodległości Polski, zorganizowanym przez Oddział Związku Polaków na Białorusi w Mińsku. Wydarzenie odbyło się w sali koncertowej mińskiego Domu Kultury Weteranów.

Otwarcie festiwalu: chóry „Polonez” i „Społem” wykonują hymn Rzeczypospolitej Polskiej

Gośćmi wydarzenia byli akredytowani w białoruskiej stolicy polscy dyplomaci – m.in. przedstawiciele Ambasady RP w Mińsku na czele z zastępcą ambasadora RP na Białorusi Michałem Chabrosem oraz Wydziału Konsularnego na czele z kierownikiem, radcą Markiem Pędzichem.

Michał Chabros, zastępca ambasadora RP na Białorusi i Marek Pędzich, kierownik Wydziału Konsularnego przy Ambasadzie RP w Mińsku

Zarząd Główny Związku Polaków na Białorusi reprezentowali: wiceprezes ZPB ds. Kultury Renata Dziemiańczuk, gospodyni imprezy Helena Marczukiewicz, wiceprezes ZPB, a jednocześnie prezes Oddziału ZPB w Mińsku oraz członek ZG ZPB Andrzej Poczobut.

Brawa artystom biją: Renata Dziemiańczuk, wiceprezes ZPB ds. Kultury i Andrzej Poczobut, członek Zarządu Głównego ZPB

W koncercie, poświęconym 99. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, każdy z zaproszonych wykonawców mógł zaśpiewać tylko dwa utwory. Z uwagi na dużą liczbę artystów, biorących udział w koncercie, program potrwał kilka godzin, a ze sceny mińskiego Domu Kultury Weteranów brzmiały tego dnia głównie pieśni patriotyczne, nawiązujące treścią do wydarzeń sprzed 99. lat oraz utwory, opowiadające o miłości Polaków do Ojczyzny w różnych okresach dziejowych, także – współcześnie. Przykładem współczesnej twórczości patriotycznej jest niewątpliwie piosenka mińskiej autorki Heleny Abramowicz pt.„Polsko Moja”, stanowiąca wizytówkę twórczości kompozytorki, a także zespołów i artystów polskich działających w Mińsku, na Białorusi, a także w środowiskach polonijnych wielu krajów świata.

Podczas wykonania piosenki autorstwa Heleny Urbanowicz pt. „Polsko moja” – urastającej do rangi hitu ponad granicami w środowiskach polskich i polonijnych na całym swiecie

Proponujemy Państwu fotorelację z wielkiego Koncertu Niepodległości, który odbył się w Mińsku z inicjatywy miejscowego oddziału Związku Polaków na Białorusi i jego prezes – Heleny Marczukiewicz:

Wiceprezes ZPB i prezes Oddziału ZPB w Mińsku Helena Marczukiewicz

Publiczność festiwalu wita Michał Chabros, zastępca ambasadora RP na Białorusi

Na scenie solistka Olga Guczek z zespołem

Na scenie zespół „Prawdziwi mężczyźni”

Występ zespołu „Błyskawica” z Tołoczyna (kier. Halina Sznyrko)

Zespół „Suwenir” pod kierownictwem Haliny Stiepanowej

Gra zespół „Niegrzeczne łyżeczki”

Na scenie Wasyl Anisowicz (od lewej)

Gra i śpiewa Sergiej Antonow

Śpiewa i gra Wiktor Szałkiewicz (od prawej)

Gra Witali Woronko

Na scenie wychowankowie studia tanecznego „Spotkanie”

Publiczność wypełniła prawie w całości salę koncertową Domu Kultury Weteranów w Mińsku

Na zakończenie koncertu jego uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy z rąk polskich dyplomatów oraz prezes mińskiego oddziału Związku Polaków na Białorusi Heleny Marczukiewicz. Kierownik wydziału konsularnego ambasady RP w Mińsku Marek Pędzich podziękował wszystkim za udział oraz złożył życzenia, by „radość i duma z polskości prowadziła nas ku jeszcze większym dziełom”.

Festiwal Piosenki odbył się przy wsparciu wydziału konsularnego Ambasady RP w Mińsku.

Znadniemna.pl, zdjęcia Ludmiły Burlewicz i Jany Zapatylok

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content