HomeKulturaPolacy z Białorusi na obchodach Święta Niepodległości w Polsce

Polacy z Białorusi na obchodach Święta Niepodległości w Polsce

Działacze Związku Polaków na Białorusi i działające przy ZPB zespoły artystyczne, są mile widzianymi gośćmi na organizowanych w Polsce z okazji świąt narodowych uroczystościach. Z okazji minionej 99. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości Polacy z Białorusi uczestniczyli w różnych imprezach o charakterze patriotyczno-kulturalnym, organizowanych w Macierzy na cześć Święta Niepodległości.

Artyści z Mińska na scenie Centrum Kultury Śląskiej miasta Świętochłowice

Tak oto działające przy Oddziale ZPB w Mińsku chóry „Polonez” i „Społem” uświetniły swoimi występami obchody Święta Niepodległości na Śląsku, gdzie koncertowały na zaproszenie Fundacji „Wolne Miejsce” i jej założyciela Mikołaja Rykowskiego. Dwa zespoły z Lidy – wokalny „Przyjaciele” oraz wokalno-instrumentalny „Marzenie” – wzięły natomiast udział w Przeglądzie Pieśni Patriotycznej VIVA POLONIA, który odbył się 12 listopada w podwarszawskim Legionowie.

Założyciel Fundacji „Wolne Miejsce” Mikołaj Rykowski

Delegacji artystów z Mińska podczas wyprawy na ziemię śląską przewodziła prezes Oddziału ZPB w Mińsku Helena Marczukiewicz. Pierwszy koncert w wykonaniu obu mińskich chórów odbył się w wigilię Święta Niepodległości, 10 listopada, w Centrum Kultury Śląskiej miasta Świętochłowice. Miejscowa publiczność witała rodaków z Białorusi niezwykle entuzjastycznie i nie kryła wzruszenia, słuchając w ich wykonaniu znane każdemu Polakowi pieśni patriotyczne, przypominające o bohaterstwie i ofiarności naszych przodków, walczących o przywrócenie Polski na mapę Europy.

W Świętochłowicach śpiewa chór „Polonez”

Chór „Społem”

Na scenie artyści z Mińska Iryna Jermolik i Michał Szostak

Śpiewa Tamara Remez

Założyciel Fundacji „Wolne Miejsce” Mikołaj Rykowski przyjmuje od gości z Mińska karawaj kresowego chleba

Prezes Oddziału ZPB w Mińsku i wiceprezes ZPB Helena Marczukiewicz dziękuje władzom województwa śląskiego za ciepłe przyjęcie

Publicznośc na sali Centrum Kultury Śląskiej miasta Świętochłowice

11 listopada chóry „Polonez” i „Społem” uświetniły śpiewem Mszę świętą za Ojczyznę odprawioną w Siemianowicach Śląskich, a po nabożeństwie zaśpiewały koncert dla siemianowiczan prosto w świątyni, robiąc furorę wykonaniem piosenki autorstwa mińskiej kompozytorki Heleny Abramowicz pt. „Polsko moja”, będącej wizytówką polskich chórów z Mińska.

Chórzyści z Mińska na chórach kościoła w Siemianowicach Śląskich uświetniają śpiewem nabożeństwo za Ojczyznę

Podczas koncertu po Mszy św. w Siemianowicach Śląskich śpiewa chór „Polonez”

Chór „Społem”

Oba chóry z Mińska po wspólnym wykonaniu piosenki „Polsko moja”

Dzięki gościnności władz samorządowych Siemianowic Śląskich Polacy z Mińska mieli okazję zwiedzić to miasto, m.in. odwiedzić siedzibę Urzędu Miasta Siemianowic Śląskich i wstąpić do Muzeum Górnictwa i Muzeum Miejskiego w Siemianowicach Śląskich.

Delegacja z Mińska przed Urzędem Miasta Siemianowic Śląskich

Wizyta w Urzędzie Miasta Siemianowic Śląskich

W Muzeum Górnictwa

W Muzeum Miejskim Siemianowic Śląskich

Podczas wycieczki po Siemianowicach Śląskich

Tymczasem zespoły – „Przyjaciele” oraz „Marzenie” z Lidy – rywalizowały z rodakami, mieszkającymi w Polsce, o nagrody Przeglądu Pieśni Patriotycznej VIVA POLONIA w podwarszawskim Legionowie. Jury przeglądu, wysoko oceniając poziom artystyczny oraz potencjał emocjonalny i zapał patriotyczny artystów z Białorusi, postanowili wyróżnić ich: „Dyplomem z wyróżnieniem” – zespół „Przyjaciele” za wykonanie piosenek „Wojenko, wojenko” i „Cześć polskiej ziemi” oraz „Dyplomem uczestnictwa” – zespół „Marzenie” za wykonanie „Poloneza warszawskiego” oraz „Żeby Polska była Polską”.

Zespół „Przyjaciele” z Lidy

Zespół „Marzenie” z Lidy

O tym, jak cenią w Polsce polskich artystów z Białorusi, niech świadczy treść kartki, podpisanej na pamiątkę dla chórów „Polonez” i „Społem” z Mińska przez Rzecznika Prasowego Urzędu Miasta Siemianowic Śląskich Piotra Kochanka: „Niektórym ludziom Bóg dał talent do grania i śpiewania, by pozostali mieli szansę uwierzyć przez piękno każdego dźwięku w Jego istnienie. Dziękujemy za piękne chwile i koncert w imieniu mieszkańców Siemianowic Śląskich”.

Podziękowanie dla artystów z Mińska na pamiątkę od Rzecznika Prasowego Urzędu Miasta Siemianowic Śląskich Piotra Kochanka

Helena Marczukiewicz z Mińska i Irena Biernacka z Lidy, zdjęcia Aleksandra Wasilenki, Heleny Szkoda oraz Facebook.com

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content