HomeSportŚwięto Niepodległości na sportowo

Święto Niepodległości na sportowo

Polacy na Białorusi obchodzą polskie święta narodowe na różne sposoby – także na sportowo. Z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości w Grodnie i Brześciu odbyły się turnieje, mające wspólny cel – upamiętnienie Narodowego Święta Niepodległości.

Trofea IV Piłkarskiego Turnieju Niepodległości

W Grodnie była to IV już edycja dorocznego Piłkarskiego Turnieju Niepodległości w piłce halowej dla chłopców w wieku szkolnym, w którym o ufundowany przez działający przy ZPB Polski Klub Sportowy „Sokół ”oraz Uczniowski Klub Sportowy „Żagle” (Warszawa) Puchar Niepodległości i prawo udziału w turnieju w Warszawie, walczyło siedem drużyn.

Piłkarski Turniej Niepodległości w Grodnie zainaugurowała Msza św. za Ojczyznę w Kościele Matki Bożej Anielskiej (Franciszkańskim).

Czterech księży celebrowało, poprzedzającą Piłkarski Turniej Niepodległości, Mszę św. za Ojczyznę w Kościele Matki Bożej Anielskiej (Franciszkańskim) w Grodnie

Po nabożeństwie sportowcy udali się na halę sportową, w której przemówili do nich goście honorowi Turnieju, m. in. konsul w Konsulacie Generalnym RP w Grodnie Anna Pustuł oraz przewodnicząca Rady Naczelnej ZPB Anżelika Orechwo. Odbył się też występ artystyczny dzieci z parafii św. apostołów Szymona i Judy Tadeusza z Werenowa.

Odprawa przed rozpoczęciem turnieju

Uczestników turnieju wita konsul RP Anna Pustuł z Konsulatu Generalnego RP w Grodnie

Przemawia Anżelika Orechwo, przewodnicząca Rady Naczelnej ZPB

Przemawia współorganizator turnieju Grzegorz Całczyński z Uczniowskiego Klubu Sportowego „Żagle” (Warszawa)

Przemawia Marek Zaniewski, wiceprezes ZPB i prezes Polskiego Klubu Sportowego „Sokół” przy ZPB

Mecze turniejowe trwały kilka godzin. W ich wyniku wyłonione zostały trzy najlepsze drużyny turnieju:

1 miejsce i prawo udziału w piłkarskim turnieju Solidarności 2017, organizowanym w grudniu w Warszawie przez Uczniowski Klub Sportowy „Żagle” – drużyna z miejscowości Postawy (obwód witebski) z parafii św. Michała Archanioła i bł. bpa Michała Kozala, jedyna biorąca udział w turnieju drużyna spoza Grodzieńszczyzny;

2 miejsce – drużyna z Lidy (parafia św. Rodziny);

3 miejsce – drużyna „Sokół-Wołkowysk”.

Zwycięzca IV Piłkarskiego Turnieju Niepodległości w Grodnie – drużyna z Postaw

Grzegorz Całczyński z UKS „Żagle” (Warszawa) wpisuje do biletu udziału w piłkarskim Turnieju Solidarności 2017 drużynę z Postaw, która triumfowała w IV PiłkarskimTurnieju Niepodległości w Grodnie

Wypełniony bilet na turniej w Warszawie

Organizatorzy IV Piłkarskiego Turnieju Niepodległości ufundowali dla jego uczestników także trofea indywidualne, których zdobywcami zostali:

Nagrodę dla najlepszego strzelca turnieju z 12 zdobytymi bramkami odebrał Herman Czalej z Postaw;

Nagrodę dla najlepszego zawodnika – Ilja Szymilewicz z Lidy;

Najlepszego bramkarza – Nikita Wierszynin z „Sokoła-Wołkowysk”;

Nagrodę FAIR PLAY – Edgar Barsukiewicz z drużyny Grodzieńskiej Parafii Matki Bożej Anielskiej.

W Brześciu tego samego dnia, 11 listopada, odbył się Turniej Niepodległości w Siatkówce, zorganizowany przez miejscowy oddział ZPB. Wystartowało w nim pięć drużyn – cztery z Brześcia, Grodna, Lidy i Wołkowyska, reprezentujące działający przy ZPB Polski Klub Sportowy „Sokół” i piąta – reprezentacja Konsulatu Generalnego RP w Brześciu.

Uczestnicy turnieju w Brześciu

Tablica wynikowa turnieju wygląda w sposób następujący:

1 miejsce – „Sokół-Lida”;

2 miejsce – „Sokół-Brześć”;

3 miejsce – „Sokół-Wołkowysk”;

4 miejsce – reprezentacja KG RP w Brześciu;

5 miejsce – „Sokół-Grodno”.

Trofea Turnieju Niepodległości w Brześciu

Po uroczystości dekoracji zwycięzców brzeskiego Turnieju Niepodległości w siatkówce sportowcy i organizatorzy zawodów postanowili, że zrobią Turniej imprezą doroczną, a więc za rok odbędzie się jego II edycja.

Znadniemna.pl zdjęcia Marka Zaniewskiego i Ireny Głuchowskiej

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content