HomeKulturaXI Przegląd Małych Form Teatralnych „Grodzieńskie Teatralia – 2017”

XI Przegląd Małych Form Teatralnych „Grodzieńskie Teatralia – 2017”

Teatrzyk ze Społecznej Szkoły Polskiej im. Tadeusza Rejtana w Baranowiczach zdobył Grand Prix tegorocznego, organizowanego przez Związek Polaków na Białorusi, XI Przeglądu Małych Form Teatralnych, który przebiegał pod dewizą „Grodzieńskie Teatralia – czyli artystyczne zdarzenia sceniczne”.

Wiceprezes ZPB ds. Kultury Renata Dziemiańczuk wita wszystkich zebranych

XI Przegląd Małych Form Teatralnych „Grodzieńskie Teatralia – 2017” odbył się przed publicznością, która po brzegi wypełniła w niedzielę, 5 października, salę aktową ZPB.

Organizator przeglądu z ramienia ZPB – wiceprezes organizacji ds. Kultury Renata Dziemiańczuk -powitała honorowych gości przeglądu, wśród których znaleźli się m.in. prezes ZPB Andżelika Borys oraz konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek z małżonką Elżbietą.

Jury konkursu: Krzysztof Zemło, Wiesława Kozioł i Irena Ejsmont

Grę młodych aktorów, pomysły reżyserskie, scenografię i inne elementy, zgłoszonych do przeglądu przedstawień teatralnych oceniało jury w składzie: Krzysztof Zemło (przewodniczący jury) – znany i ceniony na Podlasiu reżyser, aktor, pedagog i instruktor warsztatów teatralnych dla dzieci; Wiesława Kozioł – nauczycielka języka polskiego w Polskiej Szkole Społecznej przy ZPB w Grodnie oraz Irena Ejsmont – działaczka ZPB, znawczyni twórczości Elizy Orzeszkowej i polskiej literatury.

Na przegląd, jak ogłosiła przed jego rozpoczęciem Renata Dziemiańczuk, nie dotarło w tym roku z powodu chorób aktorów trzy zespoły teatralne. W ten sposób na osąd publiczności i jury zostały przedstawione spektakle przygotowane przez cztery zespoły: Teatrzyk Szkółki Parafialnej w Werenowie pod kierownictwem ks. Genadiusza Romaszki SAC, który przedstawił misterium pt. „Gdyby Chrystus nie zmartwychwstał”; Dziecięca Grupa Teatralna „Lidziany” z Lidy, która przywiozła do Grodna spektakl pt. „Uwierzyć nadziei wbrew nadziei”, będący adaptacją tekstu, napisanego przez zakonnicę z Lidy Alicję Szadurską, należącą do zakonu Zgromadzenie Sióstr Szkolnych de Notre Dame (SSND); Dziecięca Grupa Teatralna „Muszki” ze Szkoły Średniej nr 2 w Mohylewie, która wystąpiła z inscenizacją popularnej dziecięcej piosenki pt. „Mucha w mucholocie”, autorstwa Aidy Kosojan-Przybysz oraz aktorskie trio ze Społecznej Szkoły Polskiej im. Tadeusza Rejtana w Baranowiczach, które zaprezentowało inscenizację wiersza pt. „Ewa” Juliana Tuwima.

Dziecięca Grupa Teatralna „Lidziany” z Lidy

Teatrzyk Szkółki Parafialnej w Werenowie pod kierownictwem ks. Genadiusza Romaszki SAC

Ksiądz Genadiusz Romaszko SAC

Dziecięca Grupa Teatralna „Muszki” ze Szkoły Średniej nr 2 w Mohylewie

Aktorskie trio ze Społecznej Szkoły Polskiej im. Tadeusza Rejtana w Baranowiczach

Jury przeglądu oprócz wytypowania zdobywców Grand Prix przeglądu miało rozdać nagrody w kilku nominacjach, zespołowych oraz wyróżnić indywidualnie najlepszą aktorkę i najlepszego aktora.

W nominacji „poprawność przekazywania tekstu” jury uznało za najlepszy teatrzyk „Lidziany” z Lidy.

W nominacji „najlepsza scenografia, dekoracja i kostium” zwyciężyły „Muszki” z Mohylewa.

Za najlepiej wyreżyserowany jurorzy uznali natomiast spektakl pt. „Gdyby Chrystus nie zmartwychwstał” wystawiony przez Teatrzyk Szkółki Parafialnej w Werenowie.

W nominacjach aktorskich jurorzy musieli się przyznać, że nie potrafią ocenić, gra której z aktorek Ilony Iwaszkiewicz z Lidy (rola „złego charakteru” w spektaklu „Uwierzyć nadziei wbrew nadziei”), czy Kariny Sareło z Werenowa (rola „pani w kapeluszu” w misterium „Gdyby Chrystus nie zmartwychwstał”) była bardziej wyrazista i warta wyróżnienia.

Postanowiono zatem przyznać tytuł „najlepszej aktorki” XI Przeglądu Małych Form Teatralnych „Grodzieńskie Teatralia – czyli artystyczne zdarzenia sceniczne” ex aequo obu aktorkom.

Za najlepszą aktorską pracę wśród chłopaków jurorzy uznali rolę Poncjusza Pilata, którą w misterium „Gdyby Chrystus nie zmartwychwstał” zagrał Aleksy Łastowski.

Gratulując uczestnikom przeglądu zdobytych wyróżnień prezes ZPB Andżelika Borys wyraziła nadzieję, że nauka języka polskiego poprzez teatr będzie popularna w uczniowskich środowiskach na Białorusi także w przyszłości. – Dzięki waszej fascynacji teatrem Związek Polaków będzie mógł organizować kolejne edycje tego wspaniałego konkursu – mówiła Andżelika Borys.

Prezes ZPB Andżelika Borys

Doskonałym sposobem nauczania języka polskiego nazwał prowadzenie przy szkołach teatrzyków w języku polskim konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek.

Jarosław Książek, konsul generalny RP w Grodnie

Po zakończeniu przeglądu i ogłoszeniu wyników konkursu przewodniczący jury aktor i reżyser Krzysztof Zemło zaprosił wszystkich młodych aktorów do wzięcia udziału w warsztatach teatralnych pod jego kierownictwem.

Przemawia aktor i reżyser Krzysztof Zemło

Krzysztof Zemło prowadzi warsztaty

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content