HomeKulturaSzkolne eliminacje do Konkursu Recytatorskiego ”KRESY 2017” w PSS przy ZPB w Grodnie

Szkolne eliminacje do Konkursu Recytatorskiego ”KRESY 2017” w PSS przy ZPB w Grodnie

Eliminacje do ogólnokrajowego – finałowego dla Białorusi – etapu XXVI edycji Konkursu Recytatorskiego im. A. Mickiewicza dla Polaków z Zagranicy ”KRESY 2017” odbyły się 6 listopada w Polskiej Szkole Społecznej przy Związku Polaków na Białorusi w Grodnie.

Ogółem w szkolnym konkursie krasomówczym wystartowało w trzech kategoriach wiekowych czternastu uczniów.

Zwycięzcy szkolnych eliminacji w każdej z kategorii wezmą udział w republikańskim – przedostatnim przed finałem w Białymstoku – etapie konkursu ”KRESY 2017”, które odbędą się 26 listopada w siedzibie Stowarzyszenia „Polska Macierz Szkolna” w Grodnie.

Na eliminacje konkursu „KRESY 2017” w Polskiej Szkole Społecznej przy Związku Polaków na Białorusi w Grodnie przybyła kilkuosobowa reprezentacja Konsulatu Generalnego RP w Grodnie na czele z szefem placówki – konsulem generalnym Jarosławem Książkiem, któremu towarzyszyła małżonka Elżbieta.

Anżelika Orechwo, dyrektor PSS przy ZPB w Grodnie wita uczestników i gości szkolnych eliminacji

Uczestników i gości eliminacji powitała przed rozpoczęciem zmagań krasomówczych Anżelika Orechwo, dyrektor Polskiej Szkoły Społecznej przy ZPB w Grodnie. Zaznaczyła, iż eliminacje do „KRESÓW 2017” są pierwszym w bieżącym roku szkolnym konkursem, organizowanym w PSS przy ZPB w Grodnie.

Na szkolny konkurs przybyła kilkuosobowa reprezentacja Konsulatu Generalnego RP w Grodnie na czele z Jarosławem Książkiem, konsulem generalnym

Anżelika Orechwo zaznaczyła, iż uczestnicy szkolnego konkursu powinni traktować jako zaszczyt to, że w skład jury obok niej samej weszli: Elżbieta Książek, małżonka konsula generalnego RP w Grodnie Jarosława Książka, Renata Dziemiańczuk, wiceprezes ZPB ds. Kultury oraz redaktor naczelny portalu Znadniemna.pl Andrzej Pisalnik.

Rywalizacja rozpoczęła się od występów uczniów z kategorii wiekowej do lat 12. Wystartowały w niej cztery uczennice szkoły.

Według punktacji jurorów trzy pierwsze miejsca w tej kategorii zdobyły:

Marta Pawłowska – III miejsce w kategorii do 12 lat

III miejsce – Marta Pawłowska (wiersze „Smutna Baba Jaga” Joanny Porazińskiej i „Na wystawie” Danuty Wawiłów);

Małgorzata Kirgicka – II miejsce w kategorii do 12 lat

II miejsce – Małgorzata Kirgicka ( „Pranie” Marii Konopnickiej i „Koleżanka” Doroty Gellner);

Małgorzata Pawłowska – I miejsce w kategorii do 12 lat

I miejsce i awans do kolejnego etapu eliminacji Konkursu „KRESY 2017” – Małgorzata Pawłowska („Szklanka Przechwalanka” Hanny Niewiadomskiej i „Jesienny pociąg” Doroty Gellner).

Obrady jury w składzie: Anżelika Orechwo, Elżbieta Książek, Renata Dziemiańczuk i Andrzej Pisalnik

Najtrudniejsze dla jurorów okazało się rozstrzygnięcie rywalizacji w kategorii od 12 do 16 lat, w której -podobnie jak najmłodszej – wzięły udział cztery uczennice szkoły.

Ze względu na wyrównany poziom dwóch najlepszych uczestniczek w tej kategorii – Weroniki Szepielewicz („Romantyczność” Adama Mickiewicza i „Moje dwie ojczyzny” Andrzeja Sikorskiego) oraz Patrycji Karpowicz („Romantyczność” Adama Mickiewicza i „Uwielbiam” Karola Wojtyły) – jurorzy postanowili przyznać pierwsze miejsce ex aequo i awans do kolejnego etapu eliminacji Konkursu „KRESY 2017” im obu.

Weronika Szepielewicz – I miejsce w kategorii 12-16 lat

Patrycja Karpowicz – I miejsce w kategorii 12-16 lat

Dalsze miejsca w tej kategorii nie zostały przyznane.

Najwięcej, sześciu recytatorów, wystartowało w kategorii starszej młodzieży szkolnej w wieku od lat 16 i starszych.

Tutaj jurorzy mieli trudności z wytypowaniem zdobywcy III miejsca, które ostatecznie przyznali ex aequo Eleonorze Bilidzie (fragment powieści „Marta” Elizy Orzeszkowej i „Jestem Julią” Haliny Poświatowskiej) oraz Antoniemu Zadzichanowowi ( „Który skrzywdziłeś” Czesława Miłosza i „Jak dobrze” Tadeusza Różewicza).

Eleonora Bilida – III miejsce w kategorii 16+

Antoni Zadzichanow – III miejsce w kategorii 16+

II miejsce wśród najstarszych zdobyła Anna Szatowa (fragment ballady „Świteź” Adama Mickiewicza i „Nic dwa razy” Wisławy Szymborskiej).

Anna Szatowa – II miejsce w kategorii 16+

Zwycięstwo i awans do kolejnego etapu konkursu ”KRESY 2017” zdobyła Margarita Trubnikowa, która wyrecytowała „Romantyczność” Adama Mickiewicza i „Na wieży Babel” Wisławy Szymborskiej.

Margarita Trubnikowa – I miejsce w kategorii 16+

Wszyscy uczestnicy eliminacji otrzymali od administracji PSS przy ZPB w Grodnie dyplomy za udział w konkursie, a zdobywcy premiowanych miejsc – także cenne nagrody, ufundowane przez Konsulat Generalny RP w Grodnie.

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content