HomeHistoriaW Miadziole na Białorusi poświęcono tablicę upamiętniającą polskich żołnierzy poległych w wojnie z bolszewikami

W Miadziole na Białorusi poświęcono tablicę upamiętniającą polskich żołnierzy poległych w wojnie z bolszewikami

Poświęcenie tablicy upamiętniającej polskich żołnierzy poległych w wojnie z bolszewikami w latach 1919-1920 odbyło się 1 listopada na cmentarzu w Miadziole w obwodzie mińskim. Tablicę ufundował Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego.

Uroczystość poświęcenia odrestaurowanej tablicy na cmentarzu w Miadziole ku czci żołnierzy poległych podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920 r., fot.: minsk.msz.gov.pl

„Upamiętniamy dzisiaj polskich żołnierzy, którzy polegli w latach 1919-1920 podczas wojny polsko-bolszewickiej” – mówił na cmentarzu w Miadziole ambasador RP Konrad Pawlik, dziękując wszystkim osobom zaangażowanym w dbanie o polskie groby i w odnowienie tablicy pamiątkowej.

W czasie uroczystości odmówiono modlitwę za poległych żołnierzy, zapalono znicze i złożono kwiaty. Na cmentarzu w Miadziole obecni byli wierni z miejscowej parafii katolickiej Matki Boskiej Szkaplerznej. Poświęcenia tablicy dokonał miejscowy proboszcz.

Tablicę ufundował Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego. Na cmentarzu w Miadziole postawili ją działacze szczuczyńskiego pododdziału Związku Piłsudczyków RP na zlecenie Ambasady RP w Mińsku.

Na cmentarzu w Miadziole znajduje się kwatera polskich żołnierzy poległych w latach 1919-1920 oraz pomnik upamiętniający odzyskanie przez Polskę niepodległości, pochodzący z 1933 roku; został on zniszczony przez komunistów w latach 1939-1940.

Kwaterę i pomnik odnowiły w roku 2014 miński oddział nieuznawanego przez białoruskie władze Związku Polaków na Białorusi we współpracy z Wydziałem Konsularnym polskiej placówki w Mińsku.

W środę polscy dyplomaci odwiedzili też kwaterę wojskową na cmentarzu w Nowosiółkach w pobliżu Miadziołu, gdzie również spoczywają polscy żołnierze polegli w 1920 roku.

Z okazji dnia Wszystkich Świętych i Święta Niepodległości pracownicy Ambasady RP i Wydziału Konsularnego w Mińsku tradycyjnie objeżdżają polskie groby i miejsca upamiętnień w Mińskim Okręgu Konsularnym.

Znadniemna.pl za Justyna Prus/PAP

Najnowsze komentarze

Skomentuj

Skip to content