HomeKulturaI Międzynarodowy Festiwal Pieśni Pamięci „Walczącym o Niepodległość”

I Międzynarodowy Festiwal Pieśni Pamięci „Walczącym o Niepodległość”

Rekonstruktorzy odgrywający role Żołnierzy Wyklętych, sprzęt wojskowy z czasów antykomunistycznego podziemia, a także znani bardowie oraz chóry z Kresów Wschodnich, propagujące poprzez śpiew wiedzę o Niezłomnych – to wszystko w ramach I Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Pamięci „Walczącym o Niepodległość”. Zorganizowano go 29 października przed Stadionem Narodowym w Warszawie.

Zespół „Przyjaciele” z Lidy z płk Weroniką Sebastianowicz, wiceprezes współorganizującego Festiwal Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej oraz prezes Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej na Białorusi

Mimo niesprzyjającej aury tereny przed PGE Stadionem Narodowym w Warszawie wypełniły się wczoraj miłośnikami najnowszej historii Polski. Zorganizowano tam I Międzynarodowy Festiwal Pieśni Pamięci „Walczącym o Niepodległość”. Wydarzenie rozpoczęło się o godz. 11 od przemarszu orkiestry wojskowej i grup rekonstrukcyjnych odtwarzających role żołnierzy antykomunistycznego podziemia.

Następnie do godz. 16 na odwiedzających czekały m.in. konkursy wokalne i historyczne, pokazy sprzętu wojskowego, a także ciekawe prelekcje prowadzone przez pasjonatów historii. Jednak głównymi atrakcjami były występy chórów oraz zespołów z Kresów Wschodnich (Białorusi, Litwy i Ukrainy).

Białoruś na festiwalu była reprezentowana przez zespoły, działające głównie przy Związku Polaków na Białorusi, m.in. chóry „Tęcza”, „Społem” i „Polonez” z Oddziału ZPB w Mińsku, zespół wokalny „Nuty Życia” z Oddziału ZPB w Mołodecznie oraz zespół „Przyjaciele” z Oddziału ZPB w Lidzie. Polskie środowisko artystyczne Lidy było reprezentowane także przez zespół „Kresowiacy”, działający przy Towarzystwie Kultury Polskiej Ziemi Lidzkiej.

Chór „Polonez” z Mińska

Chór „Społem” z Mińska

Zespół „Tęcza” z Mińska z wielbicielami

Wokalistki zespołu „Nuty Życia” z Mołodeczna

Zespół „Kresowiacy” z Lidy

Na scenie pojawili się również znani polscy wykonawcy, m.in. zespół Zayazd, Bożena i Lech Makowieccy, Leszek Czajkowski i Paweł Piekarczyk, a także bardzo dobrze znany młodszemu pokoleniu Tadeusz „Tadek” Polkowski.

– Poprzez naszą inicjatywę chcemy przypomnieć Polaków, którzy po roku 1945 wbrew swojej woli zostali obywatelami innych państw, lecz wciąż pielęgnują polskość na Kresach Wschodnich. Mieszka tam wielu naszych rodaków, kombatantów, ludzi, dla których Polska jest ojczyzną – tłumaczy „Gazecie Polskiej Codziennie” Artur Kondrat, prezes Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej, jednego z organizatorów wydarzenia. Dodaje również, że festyn ma być okazją do integracji Polaków z naszymi rodakami z Kresów Wschodnich.– Polacy na Ukrainie, Białorusi i Litwie organizują wiele inicjatyw patriotycznych, jednak do tej pory nie mieli możliwości zaprezentowania swojego dorobku i osiągnięć w Rzeczypospolitej. Ten festiwal ma być dla nich szansą do budowania więzi między Polakami żyjącymi tutaj i tymi żyjącymi tam – mówi „Gazecie Polskiej Codziennie” Artur Kondrat.

Artur Kondrat, prezes współorganizującego festiwal Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej

Zwieńczeniem festiwalu była finałowa gala, która rozpoczęła się o godz. 17 w strefie biznesu PGE Narodowego.

Organizatorzy przyznali na niej m.in. nagrody pieniężne dla uczestników konkursów wokalnych, a wyróżnieni jeszcze raz zaprezentowali swoje utwory przed publicznością.

Znadniemna.pl za Niezalezna.pl, zdjęcia facebook.com

Najnowsze komentarze

 • https://www.youtube.com/watch?v=Etka7xCCGGg&feature=youtu.be

  Narodowe Centrum Kultury zaprasza do obejrzenia multimedialnego koncertu zespołu Contra Mundum, pt. „Cześć i chwała Bohaterom. W wierszu i boju”, który odbył się w związku z obchodami Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

  Wybitna poezja Poetów – Żołnierzy, których los rzucił w wir okupacji, Powstania Warszawskiego w zestawieniu z wierszami zwykłych Żołnierzy – Poetów, tekstami powstałymi gdzieś w leśnych obozowiskach antykomunistycznego podziemia – tym razem w rockowych aranżacjach zespołu Contra Mundum.

  „CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM. W WIERSZU I BOJU”:

  1. I ZNOWU TUPOT NÓG SOŁDACKICH sł. Władysław Sebyła
  2. NA ZNOJNĄ WALKĘ sł. Henryk Rasiewicz ps. Kim / muz. Franciszek Grodzewicz ps. Bosy
  3. Z GŁOWĄ NA KARABINIE sł. Krzysztof Kamil Baczyński ps. Jan Bugaj
  4. WYMARSZ UDERZENIA sł. Andrzej Trzebiński ps. Stanisław Łomień /
  muz. Onufry Bronisław Kopczyński ps. Sławomir Bronicz
  5. JUŻ DOPALA SIĘ OGIEŃ BIWAKU sł. autor nieznany
  6. MIŁOŚĆ BEZ JUTRA sł. Tadeusz Gajcy ps. Karol Topornicki
  7. NIE WIEM. PAMIĘTAĆ NIE CHCĘ… sł. Juliusz Krzyżewski ps. Prus
  8. MODLITWA sł. Jan Romocki ps. Bonawentura
  9. HYMN 5 BRYGADY WILEŃSKIEJ AK sł. żołnierz 5 BW ps.Fryc
  10. BIJ BOLSZEWIKA sł. autor nieznany
  utwory 1,9 muzyka: Norbert „Smoła” Smoliński
  utwory 3,5,6,7,8,10 muzyka: Norbert „Smoła” Smoliński / Paweł Gawlik / Adam „Malczas” Malczewski
  CONTRA MUNDUM w składzie:
  Norbert „Smoła” Smoliński – śpiew
  Adam „Malczas” Malczewski – gitary
  Tomasz Zień – organy Hammonda, pianino, akordeon
  Michał Kamiński – gitara basowa
  Tomasz Zagórski – perkusja

  koncept programu „CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM. W WIERSZU I BOJU” oraz wybór tekstów:
  Grzegorz Wąsowski – Fundacja „Pamiętamy” http://www.fundacjapamietamy.pl
  archiwalne zdjęcia podziemia antykomunistycznego (prywatne zbiory): dr Kazimierz Krajewski
  archiwalne zdjęcia z Powstania Warszawskiego: Muzeum Powstania Warszawskiego

  Kontakt z zespołem Contra Mundum:
  [email protected]
  http://www.contramundum.pl/
  https://www.facebook.com/ContraMundum

 • Wyjątkowe widowisko dla uczczenia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W koncercie wystąpili: Sebastian Karpiel-Bułecka, Organek, Kasia Kowalska, Katy Carr, Maleo Reggae Rockers i inni.

  https://www.youtube.com/watch?v=Y37Of4GatFM

Skomentuj

Skip to content