HomeKultura„Dzień Kultury Polskiej” w Niedźwiedzicy

„Dzień Kultury Polskiej” w Niedźwiedzicy

Druga edycja festiwalu „Dzień Kultury Polskiej” odbyła się 9 września we wsi Niedźwiedzica, leżącej w rejonie lachowickim obwodu brzeskiego. Zorganizował wydarzenie miejscowy oddział Związku Polaków na Białorusi, któremu przewodzi prezes Janina Prudnikowa.

Program festiwalu na drzwiach kościoła w Niedźwiedzicy

Festiwal zainaugurowała Msza święta w niedźwiedzickim kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła, którą celebrował ks. Maksim Boczarnikow, wikariusz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lachowiczach.

Wśród uczestników nabożeństwa i gości festiwalu zauważeni byli: konsul generalny RP w Brześciu Piotr Kozakiewicz z małżonką, wiceprezes Związku Polaków na Białorusi ds. kultury Renata Dziemiańczuk, prezes Brzeskiego Obwodowego Oddziału Związku Polaków na Białorusi i redaktor naczelna kwartalnika „Echa Polesia” Alina Jaroszewicz oraz towarzyszący jej działacze ZPB z Brześcia.

Konsul generalny RP w Brześciu Piotr Kozakiewicz z małżonką byli gośćmi festiwalu w Niedźwiedzicy

Przemawia Alina Jaroszewicz, prezes Brzeskiego Obwodowego Oddziału Związku Polaków na Białorusi i redaktor naczelna kwartalnika „Echa Polesia”

Przemawia Piotr Kozakiewicz, konsul generalny RP w Brześciu

Wiceprezes ZPB ds. Kultury Renata Dziemiańczuk

Przepięknym śpiewem Mszę świętą uświetniły: chór z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Nowej Myszy oraz chór „Cantus Cordis”, który przybył na festyn w Niedźwiedzicy ze stolicy Białorusi – Mińska.

Śpiewa chór „Cantus Cordis” z Mińska

W ramach festiwalu odbył się koncert, w którym wzięły udział wspomniane już zespoły wokalne, przy czym chór „Cantus Cordis” zaprezentował dwa składy – dorosły oraz dziecięcy. Zaśpiewały również: chór „Kraj Rodzinny” z Baranowicz, chór „Przyszłość” z Nowej Myszy, chór „Uścisk Dłoni” z Brześcia, a także zespoły: „Przyjaciółka” z Niedźwiedzicy, „Uśmiech” ze wsi Hajnin , „Lachowickie Stroje” z Lachowicz oraz lachowicki duet „Przyjaźn”.

Występuje dziecięcy skład chóru „Cantus Cordis”

Chór „Przyszłość” z Nowej Myszy

Śpiewa chór „Uścisk Dłoni” z Brześcia

Chór z Baranowicz „Kraj Rodzinny”

Zespół z Lachowicz „Lachowickie Stroje”

Publiczność na koncercie podczas festiwalu w Niedźwiedzicy

Podczas festiwalu „Dzień Kultury Polskiej”  odbył się w Niedźwiedzicy również konkurs na lepszy wyrób rękodzieła i sztuki ludowej oraz konkurs na przygotowanie najlepszej potrawy na podstawie przepisu, zaczerpniętego z tradycyjnej kuchni polskiej.

 

Uczestnicy i goście Festiwalu chętnie uczestniczyli we wszystkich przewidzianych przez organizatorów zabawach i konkursach.

Organizacja festynów i jarmarków to jedna z piękniejszych polskich tradycji. Na przestrzeni wieków masowe spotkania ze sztuką, rzemiosłem i rękodziełem zmieniały swój charakter, ale zawsze były to spotkania radosne, integrujące lokalną społeczność. Tak też stało się 9 września w Niedźwiedzicy, w której festyn „Dzień Kultury Polskiej” odbył się już drugi raz i ma szansę stać się pięknym dorocznym świętem dla lokalnej społeczności polskiej.

Elżbieta Michajłowa z Brześcia

Nagranie wideo z „Dnia Kultury Polskiej” w Niedźwiedzicy, autor – redakcja „Ech Polesia”:

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content