HomeReligiaMetropolita Tadeusz Kondrusiewicz pyta: czy wierzący na Białorusi to kategoria niebezpieczna?

Metropolita Tadeusz Kondrusiewicz pyta: czy wierzący na Białorusi to kategoria niebezpieczna?

Zwierzchnik Kościoła katolickiego na Białorusi abp. Tadeusz Kondrusiewicz jest wstrząśnięty opinią urzędników ministerstwa oświaty, którzy zakwalifikowali rodziny wielodzietne oraz ludzi wierzących do kategorii zagrożonych.

Abp. Tadeusz Kondrusiewicz

Chodzi o fragment poradnika metodycznego opublikowanego na portalu wydziału oświaty, sportu i turystyki Kopylskiego Rejonowego Komitetu Wykonawczego pt; „Praca z dziećmi potrzebującymi wsparcia społeczno-psychologicznego i pedagogicznego”, w którym do kategorii dzieci zagrożonych patologiami zaliczono dzieci z rodzin wielodzietnych ( z dwójką, trójką dzieci) oraz dzieci z rodzin wierzących – praktykujących, pisze portal Krynica.info.

Metropolita mińsko-mohylewski, abp Tadeusz Kondrusiewicz „z wielkim niepokojem i niedowierzaniem” odniósł się do tego fragmentu.

„Mając na uwadze fakt, że większość społeczeństwa Białorusi to ludzie wierzący, autorzy dokumentu twierdzą, że potencjalna większość rodzin w naszym kraju to ludzie zagrożeni” – skomentował hierarcha.

Według metropolity Kondrusiewicza, białoruskiemu społeczeństwu narzuca się świecki styl życia, co stoi w sprzeczności z prawem „o wolności sumienia i wyznania”. Jak podkreśla zwierzchnik białoruskich katolików, rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z ich przekonaniami religijnymi, a państwo nie ma prawa ingerować w ten proces, z wyłączeniem przypadków, które stanowią zagrożenie dla dziecka, -tak stanowi prawo pisane.

Metropolita podkreśla, że jest zaskoczony negatywnym postrzeganiem rodzin wielodzietnych, co jest też sprzeczne z wysiłkami władz deklarujących chęć zwiększenia liczby urodzeń na Białorusi.

Znadniemna.pl za Kresy24.pl/AB

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content