HomeSpołeczeństwoDelegacja polskiego parlamentu z wizytą na Białorusi

Delegacja polskiego parlamentu z wizytą na Białorusi

Polska delegacja parlamentarna kierowana przez wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego rozpoczęła we wtorek trzydniową wizytę na Białorusi od spotkania z kierownictwem Izby Reprezentantów białoruskiego dwuizbowego parlamentu, Zgromadzenia Narodowego.

Wicemarszałek Sejmu RP Ryszard Terlecki, fot.: PAP

„Mniej więcej rok temu byłem z wizytą na Białorusi. Mówiliśmy wtedy, że zmarnowaliśmy trochę czasu, ponieważ nasza współpraca nie rozwijała się tak, jak powinna” – mówił Terlecki. „Dzisiaj mogę z radością powiedzieć, że minionego roku nie zmarnowaliśmy. Miały miejsce liczne kontakty i wizyty na różnych szczeblach, wydaje mi się, że wszystkie były pożyteczne i przyniosły konkretne efekty” – ocenił.

„Białoruś i Polska powinny szukać wspólnych tematów dla bardziej efektywnej współpracy” – mówił podczas spotkania z polską delegacją parlamentarną wiceprzewodniczący Izby Reprezentantów Balesłau Pirsztuk.

Obaj politycy podkreślali, że rośnie intensywność dwustronnych kontaktów gospodarczych i że obie strony są zainteresowane rozwijaniem współpracy parlamentarnej.

„Polska polityka jest obecnie nastawiona bardzo pozytywnie na międzynarodową współpracę parlamentarną, żeby parlamenty miały więcej do powiedzenia w stosunkach międzynarodowych i myślę, że współpraca z Białorusią będzie temu służyć” – mówił Terlecki.

Tematem rozmów były również, jak wskazał Pirsztuk, „konstruktywna współpraca” na forum organizacji międzynarodowych i współpraca transgraniczna.

Ryszard Terlecki podkreślił w rozmowie z dziennikarzami, że w czasie spotkania poruszono także kwestie dotyczące polskiej mniejszości na Białorusi, takie jak fakt, że dotąd sześcioro dzieci nie zostało przyjętych do pierwszych klas szkoły polskiej w Grodnie. „Nalegamy, żeby ta sprawa została rozwiązana. To jest grupa sześciorga dzieci, które znalazły się na liście rezerwowej. Dobrze by było, żeby zostały do tej szkoły przyjęte” – mówił wicemarszałek.

Kolejną sprawą jest, jak powiedział, poszukiwanie rozwiązania w sprawie polsko-białoruskiej komisji oświatowej, „w której ma się znaleźć reprezentacja polskiej mniejszości na Białorusi”.

Terlecki mówił również o tym, że „nie powinno tak być, że opinia publiczna w Polsce jest poruszana problemami, które potem okazują się w sumie rozwiązane”.

Po spotkaniu z udziałem wiceszefów parlamentów odbyło się posiedzenie dwustronnej parlamentarnej grupy roboczej, której ze strony polskiej przewodniczy poseł Kukiz’15 Adam Andruszkiewicz, a ze strony białoruskiej – Andrej Naumowicz.

Na przełomie stycznia i lutego odbyła się wizyta kierowanej przez Pirsztuka delegacji parlamentu Białorusi w Polsce.

Wśród członków polskiej delegacji, która będzie przebywać na Białorusi do czwartku, są m.in. Piotr Naimski, pełnomocnik polskiego rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, wiceminister rozwoju Witold Słowik, posłanka PiS i rzeczniczka tej partii Beata Mazurek, poseł Włodzimierz Bernacki.

Na środę zaplanowano spotkania delegacji z kierownictwem wyższej izby Zgromadzenia Narodowego Białorusi, Rady Republiki, przedstawicielami rządu i ministerstwa spraw zagranicznych.

Wicemarszałek Terlecki spotka się również z białoruskimi środowiskami niezależnymi oraz złoży kwiaty pod krzyżem upamiętniającym ofiary represji stalinowskich w Parku Czeluskińców w Mińsku.

W czwartek delegacja uda się do Lidy, a następnie do Grodna, gdzie głównym punktem jej programu będzie spotkanie z przedstawicielami polskiej mniejszości na Białorusi.

Znadniemna.pl za PAP/Justyna Prus

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content