HomeSpołeczeństwoUnia Europejska zniesie roaming dla Białorusinów?

Unia Europejska zniesie roaming dla Białorusinów?

Unia Europejska rozważy możliwość obniżenia taryf roamingowych dla sześciu krajów Partnerstwa Wschodniego, w tym dla Białorusi. Jednak pozytywnych rezultatów można się spodziewać dopiero w 2020 roku.

Unia Europejska rozważa możliwość odejścia od wyższych taryf również dla mieszkańców krajów Partnerstwa Wschodniego – Białorusi, Gruzji, Armenii, Azerbejdżanu, Mołdawii i Ukrainy. Inicjatywa pojawiła się w czerwcu, po całkowitym zniesieniu roamingu między krajami UE, gdzie połączenie telefoniczne kosztuje obywateli UE tyle samo, jak w przypadku „operatora macierzystego”.

„Jeśli z gruzińskim numerem pojedziesz do Belgii, to nie powinieneś na rozmowy telefoniczne wydawać więcej niż wydajesz w Gruzji” – wyjaśnia Borys Jaroszewicz, z Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych, która współpracuje z Partnerstwem Wschodnim.

W komentarzu dla TUT.BY Jaroszewicz wyjaśnił, że na tym etapie, zniesienie opłat za roaming – to tylko projekt; „Potrzeba czasu, aby go wdrożyć, jeśli w ogóle to nastąpi” – zaznacza. – Na chwilę obecną trwają czynności sprawdzające w sprawie roamingu. Na ich podstawie zostaną sformułowane rekomendacje dla krajów Partnerstwa Wschodniego, i będą one opublikowane do końca 2017 roku.

„Pierwszym krokiem może być ujednolicenie taryf na połączenia w roamingu wśród sześciu krajów Partnerstwa Wschodniego. Może to być osiągnięte do 2020 roku”- powiedział unijny urzędnik.

Według Jaroszewicza, zanim UE dojdzie do obniżenia taryf roamingowych do innych krajów, konieczna jest ocena wpływu zniesienia roamingu wewnętrznego UE. A to nastąpi dopiero w 2018 roku.

„Nie możemy więc obecnie anonsować żadnego planu odnośnie umowy między UE i sześcioma krajami objętymi Partnerstwem Wschodnim, – podkreślił Jaroszewicz. – Jeżeli taka umowa zostanie podpisana i jej zapisy zostaną zaimplementowane, to stanie się to najprawdopodobniej po 2020 roku”.

Znadniemna.pl za Kresy24.pl/AB

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content