HomeOświataW Łebie odbył się „Obóz z językiem polskim” dla dzieci z Białorusi

W Łebie odbył się „Obóz z językiem polskim” dla dzieci z Białorusi

Kilkudziesięcioosobowa grupa dzieci, uczących się języka polskiego z Grodna, Brześcia, Wołkowyska i Baranowicz przebywała w dniach 11-24 czerwca na obozie językowym w ośrodku szkoleniowo-wypoczynkowym w miejscowości Łeba w województwie pomorskim.

Letni projekt edukacyjny pt. „Obóz z językiem polskim” dla młodych Polaków, uczących się języka ojczystego poza granicami Polski, w Macierzy jest realizowany przez Szkołę Języków Obcych LEKTOR z Wrocławia na zlecenie Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Na Białorusi rekrutacji do udziału w projekcie „Obóz z językiem polskim” dokonuje Związek Polaków na Białorusi, który na obóz w Łebie wysłał dzieci i młodzież ze Szkół Polskich w Grodnie i Wołkowysku, działających w białoruskim państwowym systemie edukacji, a także ze szkół społecznych w Baranowiczach i Brześciu.

Zgodnie z metodyką, stosowaną przez Szkołę Języków Obcych LEKTOR wszyscy obozowicze na samym początku obozu napisali test językowy, którego wyniki pozwoliły podzielić dzieciaków na grupy po 15 osób w zależności od stopnia znajomości języka polskiego. W tych grupach obozowicze każdego dnia rano w ciągu prawie dwóch tygodni uczęszczali na zajęcia z języka polskiego, które odbywały się albo w klasach ośrodka szkoleniowo-wypoczynkowego, albo nad morzem – na plaży.

Każdego popołudnia zdobytą rano teoretyczną wiedzę językową obozowicze mogli zweryfikować i zastosować praktycznie na warsztatach językowych, które także przybierały różne formy. Mogły to być spacery po Łebie, albo wspólne wycieczki do miejsc, stanowiących miejscowe atrakcje turystyczne, jak chociażby Park Dinozaurów, czy Słowiński Park Narodowy, słynący z ruchomych wydm.

Wieczorami organizatorzy obozu proponowali swoim podopiecznym rozmaite formy aktywnego wypoczynku zarówno fizycznego, jak i intelektualnego. Mogła to być dyskoteka, albo ognisko, przy którym organizowano przeglądy talentów artystycznych, zamieniające się w prawdziwe festiwale polskiej piosenki. Wieczorami organizowano także zawody sportowe oraz rozmaite quizy, konkursy i zabawy z językiem polskim.

Uczestnicy tegorocznego czerwcowego „Obozu z językiem polskim” w Łebie są wdzięczni jego organizatorom i sponsorom za doskonale zorganizowany i pożytecznie spędzony czas nad polskim Bałtykiem, a Związkowi Polaków na Białorusi, za sprawnie i sprawiedliwie przeprowadzoną rekrutację obozowiczów w różnych polskich ośrodkach edukacyjnych na terenie Białorusi.

Znadniemna.pl, zdjęcia Ireny Głuchowskiej i Facebook.com/kolonie.i.obozy.jezykowe.LEKTORA

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content