HomeKulturaZnamy laureatów Festiwalu „Kolorowe Nutki 2017”!

Znamy laureatów Festiwalu „Kolorowe Nutki 2017”!

Piąta, jubileuszowa edycja Festiwalu Piosenki Dziecięcej „Kolorowe Nutki” odbyła się w niedzielę, 11 czerwca, w Grodnie.

Najważniejszy konkurs wokalny, organizowany przez Związek Polaków na Białorusi dla dzieci i młodzieży szkolnej, zgromadził w tym roku 28 uczestników, którzy wystartowali w czterech kategoriach: „dzieci od 6 do 10 lat”, „dzieci od lat 11 do 13”, „młodzież od lat 14 do 16” oraz w kategorii „duety, tria, grupy wokalne”.

Renata Dziemiańczuk, wiceprezes ds. Kultury ZPB i Andżelika Borys, prezes Związku Polaków na Białorusi

Jury festiwalowego konkursu w składzie: Weronika Doroszkiewicz, Julia Nowogrodzka i Danuta Karpowicz – miało niełatwe zadanie, gdyż poziom uczestników okazał się niezwykle wyrównany. Z uwagi na to, że na Festiwalu „Kolorowe Nutki” do udziału w przeglądzie konkursowym dopuszczane są tylko piosenki, śpiewane w języku polskim, jury konkursu musiało oceniać nie tylko zdolności wokalne uczestników, lecz także poprawność polskiej wymowy i rozumienie śpiewanego tekstu.

Jury Konkursu: Weronika Doroszkiewicz, Julia Nowogrodzka i Danuta Karpowicz

– W przypadku złej wymowy, wskazującej na to, że konkursant nauczył się tekstu piosenki wyłącznie ze słuchu, i wykonuje ją, nie rozumiejąc znaczenia śpiewanych słów, jury miało obniżyć ocenę dla takiego uczestnika, nawet jeśli pod względem wokalnym jego występ był bez zarzutu – opowiedziała nam o wytycznych otrzymanych przez członków jury organizator konkursu, wiceprezes ZPB ds. Kultury Renata Dziemiańczuk.

Należy powiedzieć, że spektrum gatunkowe, prezentowanych podczas konkursu piosenek w języku polskim okazało się niezwykle różnorodne. Publiczność miała okazję posłuchać utworów, wykonywanych w stylach: soul, blues, rock, hip hop, disco polo i innych.

Na tle prezentowanych przez większość wykonawców rozrywkowych piosenek niezwykle mocnym akcentem stał się występ Mileny Kuźmy z Lidy, która zaśpiewała piosenkę „Dziewczyna z granatem”, będącą oficjalną piosenką 7 sezonu serialu „Czas Honoru” o Powstaniu Warszawskim.

Milena Kuźma z Lidy

Patriotyczny klucz, zastosowany przy wyborze utworu oraz charakteryzacja wykonawczyni, przypominająca postać bohaterki serialu o Powstaniu Warszawskim, nie wystarczyły Milenie Kuźmie do zostania laureatką w najstarszej – młodzieżowej (14-16 lat) – kategorii wiekowej.

Inna Trojan z Szydłowic – II miejsce

W tej kategorii jury musiało zresztą zrezygnować z przyznania I miejsca, oddając II nagrodę Innie Trojan z Szydłowic, która zaśpiewała piosenki „Poza mną» (słowa i muzyka Marty Bijan) i „Między nocą a dniem” (słowa Aldony Dąbrowskiej, muzyka Sławomira Sokołowskiego), a miejsce III Arinie Klusznikowej z Grodna, która wykonała piosenki „Zapamiętaj” (słowa Dominiki Gawędy i Kasi Popowskiej, muzyka Pawła Rurak-Sokala) oraz „Moknie w deszczu diabeł” (słowa Wojciecha Młynarskiego, muzyka Janusza Komana).

Arina Klusznikowa z Grodna – III miejsce

Violetta Sobierańska, konsul RP w Grodnie i Andżelika Borys, prezes ZPB

W kategorii dzieci od lat 10 do 13 obsadzone zostały wszystkie trzy premiowane miejsca.

Władysław Taboła i Arina Taboła

Arina Taboła z Lidy – I miejsce

Zwyciężczyni w tej kategorii została dwunastoletnia Arina Taboła z Lidy, której akompaniował na gitarze jej starszy brat Władysław Taboła. Arina zaśpiewała w konkursie piosenki „Dlaczego nie ma cię” (słowa i muzyka Verba & Sylwia Przybysz) oraz „Pamiętaj” (słowa Liliany Barańskiej, muzyka Roberta Wiórkiewicza).

Uljana Sielicka z Mińska – II miejsce

Kompozytor z Mińska Helena Abramowicz kibicuje swoim wychowankom

II miejsce w kategorii wiekowej 10 – 13 lat przypadło Uljanie Sielickiej z Mińska, która zaśpiewała piosenki, skomponowane przez jej muzycznego pedagoga Helenę Abramowicz do wierszy „Deszcz” i „Dziwy w szkole” polskiej poetki dla dzieci Anny Rudawcowej, mieszkającej przed wybuchem wojny w Grodnie, a po okupacji sowieckiej i aresztowaniu męża zesłanej z dwójką dzieci do łagrów stalinowskich.

Maria Smykowicz z Mińska – III miejsce

Solistce z Mińska Marii Smykowicz, także będącej wychowanką kompozytorki Heleny Abramowicz, komponującej muzykę do wierszy Anny Rudawcowej, przypadło III miejsce w tej kategorii. Maria zaśpiewała piosenki na wiersze „Jak się lalki bawiły” oraz „Dzień dziecka”.

Niełatwo było jurorom podczas oceniania konkursantów z najmłodszej kategorii – dzieciaków w wieku od 6 do 10 lat.

W tej kategorii wystartowało sześciu wykonawców między innymi z Lidy, Baranowicz, Mińska i Oszmiany.

Miron Niewiero z Mińska – I miejsce

Dyplomem za zajęcie I miejsca wśród najmłodszych jurorzy postanowili wyróżnić kolejnego wychowanka kompozytorki Heleny Abramowicz – ośmioletniego solistę Mirona Niewiero z Mińska, który zaśpiewał w konkursie dwie piosenki autorstwa swojej wychowawczyni „Mój samolot” (słowa Anny Rudawcowej) oraz „Dziękuję mamo”, do której nie tylko muzykę, lecz także tekst ułożyła Helena Abramowicz.

Renata Dziemiańczuk, wiceprezes ds. Kultury ZPB wręcza dyplom i nagrodę za zajęcie II miejsca Wiktorii Łazarczyk z Oszmiany

II miejsce w tej kategorii zostało przyznane dziesięcioletniej Wiktorii Łazarczyk z Oszmiany za wykonanie piosenek „Zostań moją przyjaciółką” (słowa Darii Druzgały, muzyka Qndel) oraz „Mucha w mucholocie” (słowa i muzyka Aidy Kosojan-Przybysz).

Ze względu na niezwykle wyrównany poziom reszty wykonawców w tej kategorii konkursowej jurorzy postanowili nie przyznawać w niej III miejsca.

Duet z Oszmiany Jana Osmolska i Daniel Jagiełło – I miejsce

W najbardziej widowiskowej kategorii konkursowej „duety, tria, grupy wokalne” I miejsce przyznano duetowi z Oszmiany Janie Osmolskiej i Danielowi Jagielle, którzy pod akompaniament swoich pedagogów muzycznych zaśpiewali piosenki „Zacznij od Bacha” i „Nauczmy się żyć obok siebie” do których muzykę, na słowa Janusza Terakowskiego, skomponował śp. Zbigniew Wodecki, pamięci którego artyści z Oszmiany zadedykowali swój występ.

Trio z Mińska: Uljana Sielicka, Miron Niewiero i Maria Smykowicz – II miejsce

II miejsce wśród miłośników zespołowego śpiewania zdobyło trio wychowanków kompozytor Heleny Abramowicz z Mińska w składzie: Miron Niewiero, Maria Smykowicz oraz Uljana Sielicka. Wszyscy trzej uczestnicy tria wcześniej zostali laureatami „Kolorowych Nutek 2017” jako soliści w swoich kategoriach wiekowych. Wspólnie zaś laureaci wykonali dwie piosenki skomponowane przez ich muzyczną nauczycielkę „Choinka” ( słowa Juliana Tuwima) oraz „Trzmiel” (słowa Anny Rudawcowej).

Grupa wokalna „Ziarenko” z Radunia – III miejsce

Ostatnie premiowane III miejsce wśród zespołów zajęła dziewczęca grupa wokalna „Ziarenko” z Radunia. Dziewczyny zaśpiewały piosenki „Zbudź się” (słowa: Jadwigi Has, muzyka Jerzego Jarosława Dobrzyńskiego) oraz „Europa – wspólny ląd” (słowa i muzyka Rolf Zuckowski, tłum. z angielskiego – Zbigniew Skorupiński).

Wiktoria Miać z Baranowicz

Małgorzata Anacko i Andrzej Lebiecki z Lidy

Jury konkursu Festiwalu „Kolorowe Nutki 2017” nie ograniczyło się do rozdania miejsc w czterech kategoriach konkursowych i postanowiło dodatkowo wyróżnić trzy występy: ośmioletniej Wiktorii Miać z Baranowicz, duetu z Lidy w składzie: Małgorzata Anacko i Andrzej Lebiecki oraz grupy wokalnej z Lidy występującej pod nazwą „Młode Pokolenie”.

Grupa wokalna „Młode pokolenie” z Lidy

Grupa wokalna „Młode pokolenie” z Lidy

Po rozdaniu dyplomów i nagród do uczestników festiwalu i publiczności zwróciła się prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys.

Dziękując artystom i ich wychowawcom za piękne przedstawienie muzyczne prezes ZPB prosiła, aby młodzi ludzie nie ustawali w doskonaleniu znajomości języka polskiego, gdyż umiejętność rozmawiania i czytania po polsku otwiera dla dzieci i młodzieży nie tylko dodatkowe możliwości samorealizacji artystycznej, lecz także daje szanse na wymarzone studia w Polsce, a także poszerza zakres możliwości samorealizacji zawodowej w dorosłym życiu.

Chórek z Lidy

Aleksandra Mickiewicz z Grodna

Duet z Baranowicz: Antoni Apolonik i Jan Karluk

Anna Starowojtowa z Baranowicz

Grażyna Dmuchowska z Wołkowyska

Weronika Matwiejewa i Inna Trojan, duet z Szydłowic

Michał Bancewicz z Lidy

Mirosław Jeleniewicz z Baranowicz

Polina Kłunejko z Wołkowyska

Weronika Matwiejewa z Szydłowiec

Wioletta Piuta z Lidy

Milena Pilewicz z Lidy

Wokalny zespół Polskiej Szkoły Społecznej im. Tadeusza Rejtana w Baranowiczach

Zespół wokalny „Wesołe dzwoneczki” z Wilejki

Znadniemna.pl

Najnowsze komentarze

 • Witam
  Jak mam tylko sposobność czytam wiadomości z nad Niemna. Urodziłem się nad Niemnem. Stad zostałem wraz siostrą i matką wywieziony na Sybir, również stąd mój sentyment i zainteresowania Ziemią Grodzieńską. Obecnie jednak mam szczególną okazję do zadowolenia po przeczytaniu wiadomości o prawdziwie polskiej imprezie, jaką był Festiwal Piosenki Dziecięcej „Kolorowe Nutki. Impreza imponująca, olbrzymia praca zapewne wielu aktywnie działających osób, same dzieci i młodzież na długo ją zapamięta.
  Żałuję, że nie miałem możliwości usłyszenia piosenek na żywo, przede wszystkim tych z muzyką Pani Heleny Abramowicz skomponowaną do wierszy mojej mamy Anny Rudawcowej-Sybiraczki wywiezionej z dwojgiem dzieci na Sybir z Grodna w 1940r. Miło, że znalazły się one w
  repertuarze Festiwalu.
  Serdecznie gratuluję tak udanej imprezy i życzę dalszych sukcesów w pracy na rzecz Kultury Polskiej

  Bohdan Rudawiec

 • Wzruszajacy,piekny wystep!!!

Skomentuj

Skip to content