Piąta, jubileuszowa edycja Festiwalu Piosenki Dziecięcej „Kolorowe Nutki” odbyła się w niedzielę, 11 czerwca, w Grodnie.
Najważniejszy konkurs wokalny, organizowany przez Związek Polaków na Białorusi dla dzieci i młodzieży szkolnej, zgromadził w tym roku 28 uczestników, którzy wystartowali w czterech kategoriach: „dzieci od 6 do 10 lat”, „dzieci od lat 11 do 13”, „młodzież od lat 14 do 16” oraz w kategorii „duety, tria, grupy wokalne”.
Jury festiwalowego konkursu w składzie: Weronika Doroszkiewicz, Julia Nowogrodzka i Danuta Karpowicz – miało niełatwe zadanie, gdyż poziom uczestników okazał się niezwykle wyrównany. Z uwagi na to, że na Festiwalu „Kolorowe Nutki” do udziału w przeglądzie konkursowym dopuszczane są tylko piosenki, śpiewane w języku polskim, jury konkursu musiało oceniać nie tylko zdolności wokalne uczestników, lecz także poprawność polskiej wymowy i rozumienie śpiewanego tekstu.
– W przypadku złej wymowy, wskazującej na to, że konkursant nauczył się tekstu piosenki wyłącznie ze słuchu, i wykonuje ją, nie rozumiejąc znaczenia śpiewanych słów, jury miało obniżyć ocenę dla takiego uczestnika, nawet jeśli pod względem wokalnym jego występ był bez zarzutu – opowiedziała nam o wytycznych otrzymanych przez członków jury organizator konkursu, wiceprezes ZPB ds. Kultury Renata Dziemiańczuk.
Należy powiedzieć, że spektrum gatunkowe, prezentowanych podczas konkursu piosenek w języku polskim okazało się niezwykle różnorodne. Publiczność miała okazję posłuchać utworów, wykonywanych w stylach: soul, blues, rock, hip hop, disco polo i innych.
Na tle prezentowanych przez większość wykonawców rozrywkowych piosenek niezwykle mocnym akcentem stał się występ Mileny Kuźmy z Lidy, która zaśpiewała piosenkę „Dziewczyna z granatem”, będącą oficjalną piosenką 7 sezonu serialu „Czas Honoru” o Powstaniu Warszawskim.
Patriotyczny klucz, zastosowany przy wyborze utworu oraz charakteryzacja wykonawczyni, przypominająca postać bohaterki serialu o Powstaniu Warszawskim, nie wystarczyły Milenie Kuźmie do zostania laureatką w najstarszej – młodzieżowej (14-16 lat) – kategorii wiekowej.
W tej kategorii jury musiało zresztą zrezygnować z przyznania I miejsca, oddając II nagrodę Innie Trojan z Szydłowic, która zaśpiewała piosenki „Poza mną» (słowa i muzyka Marty Bijan) i „Między nocą a dniem” (słowa Aldony Dąbrowskiej, muzyka Sławomira Sokołowskiego), a miejsce III Arinie Klusznikowej z Grodna, która wykonała piosenki „Zapamiętaj” (słowa Dominiki Gawędy i Kasi Popowskiej, muzyka Pawła Rurak-Sokala) oraz „Moknie w deszczu diabeł” (słowa Wojciecha Młynarskiego, muzyka Janusza Komana).
W kategorii dzieci od lat 10 do 13 obsadzone zostały wszystkie trzy premiowane miejsca.
Zwyciężczyni w tej kategorii została dwunastoletnia Arina Taboła z Lidy, której akompaniował na gitarze jej starszy brat Władysław Taboła. Arina zaśpiewała w konkursie piosenki „Dlaczego nie ma cię” (słowa i muzyka Verba & Sylwia Przybysz) oraz „Pamiętaj” (słowa Liliany Barańskiej, muzyka Roberta Wiórkiewicza).
II miejsce w kategorii wiekowej 10 – 13 lat przypadło Uljanie Sielickiej z Mińska, która zaśpiewała piosenki, skomponowane przez jej muzycznego pedagoga Helenę Abramowicz do wierszy „Deszcz” i „Dziwy w szkole” polskiej poetki dla dzieci Anny Rudawcowej, mieszkającej przed wybuchem wojny w Grodnie, a po okupacji sowieckiej i aresztowaniu męża zesłanej z dwójką dzieci do łagrów stalinowskich.
Solistce z Mińska Marii Smykowicz, także będącej wychowanką kompozytorki Heleny Abramowicz, komponującej muzykę do wierszy Anny Rudawcowej, przypadło III miejsce w tej kategorii. Maria zaśpiewała piosenki na wiersze „Jak się lalki bawiły” oraz „Dzień dziecka”.
Niełatwo było jurorom podczas oceniania konkursantów z najmłodszej kategorii – dzieciaków w wieku od 6 do 10 lat.
W tej kategorii wystartowało sześciu wykonawców między innymi z Lidy, Baranowicz, Mińska i Oszmiany.
Dyplomem za zajęcie I miejsca wśród najmłodszych jurorzy postanowili wyróżnić kolejnego wychowanka kompozytorki Heleny Abramowicz – ośmioletniego solistę Mirona Niewiero z Mińska, który zaśpiewał w konkursie dwie piosenki autorstwa swojej wychowawczyni „Mój samolot” (słowa Anny Rudawcowej) oraz „Dziękuję mamo”, do której nie tylko muzykę, lecz także tekst ułożyła Helena Abramowicz.
II miejsce w tej kategorii zostało przyznane dziesięcioletniej Wiktorii Łazarczyk z Oszmiany za wykonanie piosenek „Zostań moją przyjaciółką” (słowa Darii Druzgały, muzyka Qndel) oraz „Mucha w mucholocie” (słowa i muzyka Aidy Kosojan-Przybysz).
Ze względu na niezwykle wyrównany poziom reszty wykonawców w tej kategorii konkursowej jurorzy postanowili nie przyznawać w niej III miejsca.
W najbardziej widowiskowej kategorii konkursowej „duety, tria, grupy wokalne” I miejsce przyznano duetowi z Oszmiany Janie Osmolskiej i Danielowi Jagielle, którzy pod akompaniament swoich pedagogów muzycznych zaśpiewali piosenki „Zacznij od Bacha” i „Nauczmy się żyć obok siebie” do których muzykę, na słowa Janusza Terakowskiego, skomponował śp. Zbigniew Wodecki, pamięci którego artyści z Oszmiany zadedykowali swój występ.
II miejsce wśród miłośników zespołowego śpiewania zdobyło trio wychowanków kompozytor Heleny Abramowicz z Mińska w składzie: Miron Niewiero, Maria Smykowicz oraz Uljana Sielicka. Wszyscy trzej uczestnicy tria wcześniej zostali laureatami „Kolorowych Nutek 2017” jako soliści w swoich kategoriach wiekowych. Wspólnie zaś laureaci wykonali dwie piosenki skomponowane przez ich muzyczną nauczycielkę „Choinka” ( słowa Juliana Tuwima) oraz „Trzmiel” (słowa Anny Rudawcowej).
Ostatnie premiowane III miejsce wśród zespołów zajęła dziewczęca grupa wokalna „Ziarenko” z Radunia. Dziewczyny zaśpiewały piosenki „Zbudź się” (słowa: Jadwigi Has, muzyka Jerzego Jarosława Dobrzyńskiego) oraz „Europa – wspólny ląd” (słowa i muzyka Rolf Zuckowski, tłum. z angielskiego – Zbigniew Skorupiński).
Jury konkursu Festiwalu „Kolorowe Nutki 2017” nie ograniczyło się do rozdania miejsc w czterech kategoriach konkursowych i postanowiło dodatkowo wyróżnić trzy występy: ośmioletniej Wiktorii Miać z Baranowicz, duetu z Lidy w składzie: Małgorzata Anacko i Andrzej Lebiecki oraz grupy wokalnej z Lidy występującej pod nazwą „Młode Pokolenie”.
Po rozdaniu dyplomów i nagród do uczestników festiwalu i publiczności zwróciła się prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys.
Dziękując artystom i ich wychowawcom za piękne przedstawienie muzyczne prezes ZPB prosiła, aby młodzi ludzie nie ustawali w doskonaleniu znajomości języka polskiego, gdyż umiejętność rozmawiania i czytania po polsku otwiera dla dzieci i młodzieży nie tylko dodatkowe możliwości samorealizacji artystycznej, lecz także daje szanse na wymarzone studia w Polsce, a także poszerza zakres możliwości samorealizacji zawodowej w dorosłym życiu.
Znadniemna.pl
Bohdan Rudawiec / 15 listopada, 2017
Witam
Jak mam tylko sposobność czytam wiadomości z nad Niemna. Urodziłem się nad Niemnem. Stad zostałem wraz siostrą i matką wywieziony na Sybir, również stąd mój sentyment i zainteresowania Ziemią Grodzieńską. Obecnie jednak mam szczególną okazję do zadowolenia po przeczytaniu wiadomości o prawdziwie polskiej imprezie, jaką był Festiwal Piosenki Dziecięcej „Kolorowe Nutki. Impreza imponująca, olbrzymia praca zapewne wielu aktywnie działających osób, same dzieci i młodzież na długo ją zapamięta.
Żałuję, że nie miałem możliwości usłyszenia piosenek na żywo, przede wszystkim tych z muzyką Pani Heleny Abramowicz skomponowaną do wierszy mojej mamy Anny Rudawcowej-Sybiraczki wywiezionej z dwojgiem dzieci na Sybir z Grodna w 1940r. Miło, że znalazły się one w
repertuarze Festiwalu.
Serdecznie gratuluję tak udanej imprezy i życzę dalszych sukcesów w pracy na rzecz Kultury Polskiej
Bohdan Rudawiec
/
Ewa Tomasik / 27 listopada, 2017
Wzruszajacy,piekny wystep!!!
/