HomeKulturaPolacy z Białorusi na festynie etnograficznym w Wasilkowie

Polacy z Białorusi na festynie etnograficznym w Wasilkowie

Ponad dwudziestoosobowa delegacja artystów, należących do organizacji twórczych, działających przy Związku Polaków na Białorusi, w dniu 4 czerwca uczestniczyła w festynie etnograficznym „Zielone Świątki w Skansenie”, który już dziewiąty rok z rzędu organizuje w Wasilkowie koło Białegostoku Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej.

Na scenie „Kapela Grodzieńska”

Na festyn, który odbywał się w ramach Dni Wasilkowa, z Białorusi przyjechali reprezentanci działających przy ZPB: Towarzystwa Twórców Ludowych przy ZPB, Towarzystwa Plastyków Polskich oraz zespół folklorystyczny „Kapela Grodzieńska” z Lidy.

Natalia Głuszeń i Helena Burblis z Lidy

Nasi artyści zostali zaproszeni do udziału w festynie „Zielone Świątki w Skansenie” osobiście przez dyrektora Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej Artura Gaweła, który w ten sposób postanowił zainaugurować współpracę między kierowanym przez niego Muzeum, a Związkiem Polaków na Białorusi – mówi nam wiceprezes ZPB ds. Kultury Renata Dziemiańczuk.

Aleksander Bieżko opowiada o swoich wyrobach

Eugeniusz Błudow

Aleksander Bieżko, Jan Pereginiec i Anastazja Suchaczewa

Wyroby kowalstwa artystycznego Jana Peregińca

Stoiska twórców ludowych z Białorusi cieszyły się ogromnym zainteresowaniem uczestników i gości festynu. Chętnie nabywali oni wyroby ze słomy autorstwa Eugeniusza Błudowa i Heleny Burblis, wyroby kowalstwa artystycznego, wykonane przez Jana Peregińca, wyroby artystyczne z drewna Aleksandra Bieżki, skórzane wyroby autorstwa Łarysy Siemierakowej i wyroby z zakresu innych gatunków rękodzieła oraz sztuki ludowej, najszerzej zaprezentowanych na festynie właśnie przez polskich twórców z Białorusi.

Irena Miklaszewicz i prezes Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB Walentyna Brysacz

Ryszarda Kałacz, prezes Towarzystwa Twórców Ludowych przy ZPB

Nie narzekali na utarg także przedstawiciele Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB, którzy wystawili na festynie dzieła, wykonane w stylu malarstwa tradycyjnego – pejzaże, martwa natura itp., cieszącego się największym popytem wśród odbiorcy masowego.

„Kapela Grodzieńska” z Lidy

Folklor muzyczny z okolic Grodna i Lidy zaprezentowała ze sceny festynu etnograficznego „Zielone Świątki w Skansenie” Kapela Grodzieńska, powstała na bazie Zespołu Rodzinnego Sahoń. Muzycy z Kapeli Grodzieńskiej uważają , że ich zespół wyróżnia się wśród innych tym, że w swoim repertuarze ma ludowe pieśni Grodzieńszczyzny, przekazywane z pokolenia na pokolenie w rodzinach uczestników zespołu i starannie przez nich pielęgnowane.

Znadniemna.pl, zdjęcia Renaty Dziemiańczuk

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content