HomeOświataZakończenie roku szkolnego w Szkole Społecznej Języka Polskiego w Mińsku

Zakończenie roku szkolnego w Szkole Społecznej Języka Polskiego w Mińsku

Tradycyjna uroczystość z okazji nadchodzącego Dnia Dziecka i zakończenia roku szkolnego w działającej przy Oddziale Związku Polaków na Białorusi w Mińsku Szkole Społecznej Języka Polskiego i jej filiach, odbyła się 27 maja w stolicy Białorusi.

Była to świetna okazja, aby w przepiękny majowy wieczór zebrać się całymi wielopokoleniowymi rodzinami, pośpiewać i się pobawić oraz obejrzeć rewelacyjny koncert, w którym brały udział dzieci uczące się języka polskiego w Szkole Społecznej Języka Polskiego. Z każdym kolejnym rokiem liczba takich dzieci w Mińsku jest coraz większa. Nauczanie w Szkole Społecznej Języka Polskiego odbywa się w różnych miejscach białoruskiej stolicy. Wszystkich uczniów łączy jednak chęć do nauki języka przodków, a także otwierająca się przed młodymi ludźmi perspektywa podjęcia studiów w Polsce.

Koncert z okazji zakończenia roku szkolnego zaczęła piosenka „Dzień Dziecka” znanej autorki z Mińska Heleny Abramowicz, w wykonaniu jej wychowanka Mirona Niewiero. Miron zaśpiewał, a nawet zainscenizował także piosenkę swojej nauczycielki pt. „Żabi list”, opowiadającą o konieczności uczenia się czytania i pisania.

Miron Niewiero

Temat podchwyciła, recytując „Abecadło” Juliana Tuwima, uczennica Paulina Czerniawska.

Paulina Czerniawska

Następnie na scenie pojawił się chór dziecięcy pod kierownictwem Haliny Batury, wprowadzając widownię w doskonały nastrój piosenką „Uśmiechaj się rano”.

Kolejni młodzi wykonawcy – Ania Kaczanowska, Diana Radziecka oraz Alina Maciejko (kier. artystyczny Natalia Krywoszejewa) – zabrali publiczność w podróż po Polsce, wykonując piosenki „Jedzie pociąg”, „Krakowiaczek” oraz „Mucha w samolocie”.

Ania Kaczanowska ponadto przepięknie recytowała ze sceny wiersz Danuty Wawiłow „Jak tu ciemno”.

Ania Kaczanowska

Nie obeszło się podczas koncertu bez podróży zagranicznych. W taką podróż taneczną zabrał publiczność dziecięcy zespół taneczny „Spotkanie” pod kierownictwem Wojciecha i Walentyny Grabickich.

Zespół „Spotkanie”

Niezwykle żywiołowo i z ogromnym artyzmem zaprezentowała publiczności własną interpretację piosenki „Pani Zebra” jedna z najmłodszych uczestniczek koncertu – Weronika Kołobowa.

Weronika Kołobowa

Zdolności z różnych dziedzin sztuki scenicznej zaprezentował artystyczne Daniła Juruć. Nie tylko pięknie zatańczył w parze z Wiktorią Rolicz, lecz także wykonał dwa utwory na fortepianie.

Gra Daniła Juruć

Daniła Juruć i Wiktoria Rolicz

W koncercie, z piosenką „Kolorowe dzieci” gościnnie wzięła udział Uliana Raszewska z Borysowa.

Uliana Raszewska

Zakończyło się muzyczne przedstawienie występem Mirona Niewiero, który wraz ze swoją nauczycielką Heleną Abramowicz zaśpiewał jej piosenkę „Dziękuję Mamo”, dedykując ją wszystkim obecnym na Sali mamom z okazji obchodzonego dzień wcześniej Dnia Matki.

Po zakończeniu koncertu każdy jego uczestnik otrzymał słodki prezent, a uczniowie Szkoły Społecznej Języka Polskiego otrzymali książki i zaświadczenia o ukończeniu kolejnego roku szkolnego.

Hiszpański taniec w wykonaniu uczestniczki zespołu „Spotkanie”

Organizatorem Koncertu z okazji zakończenia roku szkolnego w Szkole Społecznej Języka Polskiego w Mińsku był miejscowy oddział ZPB, a prowadził koncert wychowanek Szkoły Andrzej Mieszkow.

Polina Juckiewicz z Mińska

No comments

Skomentuj

Skip to content