HomeKulturaSpełnione marzenia Wioletty Kowalczuk, polskiej nauczycielki z Grodna

Spełnione marzenia Wioletty Kowalczuk, polskiej nauczycielki z Grodna

Pietnaścioro dzieci z zespołu parafialnego „Liberamente” z Grodna nagrało płytę z pieśniami religijnymi i patriotycznymi w studio muzycznym Janusza Fidziukiewicza w Supraślu. Animatorem zespołu jest Wioletta Kowalczuk.

Zespół parafialny "Liberamente" z Grodna podczas nagrania płyty w Supraślu

Zespół parafialny „Liberamente” z Grodna podczas nagrania płyty w Supraślu

Wioletta Kowalczuk to była wicedyrektor do spraw wychowania w Polskiej Szkole w Grodnie. Po szesnastu latach pracy, w sierpniu 2012 roku, doświadczona pedagog została zwolniona przez władze miasta i dyrekcję szkoły za poglądy i patriotyczną działalność. Przygarnęli nauczycielkę ojcowie redemptoryści z parafii Najświętrzego Odkupiciela w Grodnie, gdzie Wioletta Kowalczuk kontynuuje nauczanie dzieci języka polskiego i organizuje okolicznościowe uroczystości.

Zespol_Liberamente_04

W studiu muzycznym Janusza Fidziukiewicza

W ubiegłym roku z jej inicjatywy przy parafii powstał zespół wokalno-muzyczny „Liberamente”. Należą do niego dzieci z prowadzonego niegdyś przez Wiolettę Kowalczuk w polskiej szkole, ale już rozwiązanego, zespołu „Kolorowe Nutki”. Kierownikiem zespołu „Liberamente” jest Natalia Łojko.

Wioletta Kowalczuk udziela wywiadu

Wioletta Kowalczuk udziela wywiadu telewizji TVP Białystok

Pierwszy koncert zespołu odbył się w ubiegłym roku z okazji Dnia Papieskiego, drugi – podczas spotkania opłatkowego w Grodnie. Trzeci zaś, podczas którego Wioletcie Kowalczyk zamarzyło się aby jej podopieczni nagrali płytę, miał miejsce w Warszawie w maju tego roku. Dzieci z Grodna wystąpiły w warszawskiej archikatedrze im. św. Jana Chrzciciela oraz przed Pałacem Prezydenckim z okazji obchodów 37. miesięcznicy Katastrofy Smoleńskiej. Wówczas nauczycielka z Grodna udzieliła wywiadu Niezależnej Telewizji Drugiego Obiegu, Platformy Wideo Gazety Polskiej, gdzie zwierzyła się, że jej największym marzeniem jest nagranie płyty przez zespół „Liberamente”.

Zespol_Liberamente_03

Zespol_Liberamente_01

Podczas nagrania

Jak wyznał Janusz Fidziukiewicz, który słyszał wywiad z animatorką zespołu: „Sposób, w jaki pani Wioletta o tym mówiła poruszył mnie. Napisałem więc , że w sumie Grodno nie jest daleko od Supraśla, więc można by się spotkać”.

Janusz Fidziukiewicz przygląda pracy w studio

Janusz Fidziukiewicz przygląda pracy w studiu

W minioną niedzielę w Supraślu można było już nie tylko nabyć płytę zespołu „Liberamente”, ale też posłuchać występu dzieci z Grodna po mszy świętej w supraskim kościele.

Iness Todryk-Pisalnik na podstawie ewa-naprzeciwszczciu.blogspot.com

 

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content