HomeOświataZespół Lombard wspiera akcję ZPB „Książka dla Białorusi”

Zespół Lombard wspiera akcję ZPB „Książka dla Białorusi”

Kultowy polski zespół rockowy zdecydował się wesprzeć ogłoszoną przez ZPB zbiórkę podręczników dla uczących się języka polskiego Polaków na Białorusi, gdyż muzycy Lombardu czują się dozgonnymi przyjaciółmi naszej organizacji.

Lombard

Andżelika Borys i zespół Lombard

Poinformowała o tym redakcję wokalistka Lombardu Marta Cugier. Artystka przyznała, iż wciąż żywe u niej i jej kolegów są wspomnienia z wizyty Lombardu w 2008 roku w mieście nad Niemnem. Koncert zagrany wówczas przez muzyków na znak solidarności z walczącymi o swoje prawa na Białorusi Polakami stał się niezapomnianym wydarzeniem artystycznym dla mieszkańców Grodna, a dla grodzieńskich Polaków również możliwością do zamanifestowania patriotyzmu.

„Jeśli tylko w jakikolwiek sposób możemy Wam pomóc, bardzo chętnie włączamy się w każdą akcję” – wyznaje wokalistka Lombardu i dodaje, że wie, jak wielkie znaczenie dla przetrwania polskości poza granicami Polski ma edukacja młodych ludzi, umożliwiająca im obcowanie w języku przodków oraz zapewniająca, poprzez znajomość języka ojczystego, możliwość poznawania polskiej historii i kultury.

O włączenie się do zbiórki podręczników, których Polacy na Białorusi potrzebują do nauki języka polskiego, Lombard zaapelował do swoich fanów na Facebooku.

O samej akcji ZPB „Książka dla Białorusi” muzycy Lombardu dowiedzieli się z publikacji na naszym portalu.

Władze Związku Polaków na Białorusi w imieniu członków organizacji serdecznie dziękują artystom za pamięć. – Lombard okazał się zespołem, który, mimo ryzyka narażenia się na gniew władz, potrafił wykazać się solidarnością z nami w najtrudniejszych dla nas chwilach i swoim występem podnieść nas na duchu – podkreśla przewodnicząca Rady Naczelnej ZPB Andżelika Borys – Cieszy, że przyjaźń, która rodzi się w sytuacji kryzysowej, procentuje po latach – dodaje.

Iness Todryk-Pisalnik

Pragniemy przypomnieć niezapomniane chwile wspólnie przeżyte z zespołem Lombard, który wystąpił dnia 2 maja 2008 roku w Grodnie z mega-koncertem „Lombard w hołdzie Solidarności – drogi do wolności”:

Lombard_02

Lider Lombardu Grzegorz Stróżniak, wokalistka Marta Cugier i gitarzysta Daniel Gola Patalas podczas koncertu w Grodnie

Lombard_03

Publiczność podczas koncertu

Lombard_01

Grzegorz Stróżniak i Marta Cugier

Lombard_04

Lombard_05

Lombard_06

Lombard_07

Lombard_08

Lombard_09

Szał entuzjazmu! Ludzie hucznie skandują – DZIĘ – KU – JE – MY!

 

 

Najnowsze komentarze

  • Brawo „Lombard”, brawo rodacy na Białorusi!

  • Rodacy na Białorusi? A od kiedy Grodno to Białoruś? Nasze babki i dziadowie w grobach się przewracają…

Skomentuj

Skip to content