HomeHistoriaMłodzież pamięta – wiosenne sprzątanie cmentarza w Wielkiej Brzostowicy

Młodzież pamięta – wiosenne sprzątanie cmentarza w Wielkiej Brzostowicy

Na początku kwietnia z inicjatywy Natalii Doroszko, członkini Zarządu Oddziału ZPB w Wielkiej Brzostowicy polska młodzież zorganizowała akcję sprzątania cmentarza katolickiego w Wielkiej Brzostowicy.

Pomnik żołnierzom Wojska Polskiego, poległym w walkach o Brzostowicę we wrześniu 1920 roku. Bohaterstwo żołnierza polskiego w bojach o Brzostowicę zostało upamiętnione na tablicy Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie

Jako formę patriotycznej edukacji i wychowania wykorzystuje nowopowstały Oddział ZPB obowiązek opieki nad miejscami polskiej pamięci narodowej w swojej miejscowości – Wielkiej Brzostowicy.

Takie spotkania są także okazją do przypominania sobie o ważnych, niestety także tragicznych, datach i wydarzeniach polskiej historii. Na cmentarzu katolickim znajdują się: nagrobki Jana Lipkowskiego (1863-1936) i Wiktorii z Gałęzowskich Lipkowskiej (1870-1931), małżeństwa zasłużonego dla kultury polskiej. Wiktoria była członkiem Rady Muzeum Narodowego w Rapperswillu i Rady Szkoły Polskiej w Paryżu. Jan Lipkowski był m.in. posłem na warszawski Sejm Ustawodawczy, a w 1920 roku ochotnikiem Dywizji Litewsko-Białoruskiej, później prezesem Centralnego Związku Osadników Wojskowych. Również są i inne ciekawsze nagrobki: Minkiewiczów, Kołłupajłów, Eleonory Wereszyńskiej oraz pomnik żołnierzy polskich poległych w latach 1918-1920.

Leszek Poczobut z Wielkiej Brzostowicy

Najnowsze komentarze

  • WYRAZY UZNANIA I SZACUNKU

    • Bardzo dzenkue.

Skomentuj

Skip to content