HomeKultura„Refleksje o miłości” na Święto Zakochanych

„Refleksje o miłości” na Święto Zakochanych

Ostatnie tygodnie zimy dla działającego przy Związku Polaków na Białorusi Towarzystwa Plastyków Polskich są tradycyjnie okresem organizowania pierwszej w roku wystawy zbiorowej. W tym roku data wernisażu wystawy zbiegła się z Dniem Świętego Walentego, obchodzonego jako Święto Zakochanych.

Na wernisażu była obecna przewodnicząca Rady Naczelnej ZPB Anżelika Orechwo i autorzy prezentowanych obrazów

Miłości zostały więc poświęcone dzieła malarskie, które członkowie TPP przy ZPB wystawili 14 lutego w grodzieńskiej galerii „Tyzenhauz”.

Tytułowe „refleksje o miłości” w przypadku różnych twórców, sądząc po wystawionych obrazach, często bardzo się różnią od siebie Na płótnach można dostrzec przykłady miłości subtelnej, dowcipnej, kruchej i ulotnej, groteskowej, a nawet brutalnej.

Mimo różnorodności przedstawionych na wystawie rodzajów miłości, wszystkie prace łączy jednak odwaga i szczerość formułowanego przez twórców przekazu. Na obrazach widzimy dużo erotyki i cielesności. W przypadku różnych twórców przejawia się ona w różnych formach i niesie różny ładunek emocjonalny. Każdy z autorów używa odmiennego, właściwego tylko jemu języka symboli, języka malarskiej ekspresji oraz refleksji artystycznej.

Każdy z twórców prowadzi swoistą grę z wykorzystaniem atrybutów kobiecości.

Wystawa „Refleksje o miłości ”na pewno będzie budziła emocje wśród odwiedzających galerię „Tyzenhauz”.

Śpiewa Tatiana Sołowiowa

Otwarcie wystawy krótkim koncertem uświetniła grodzieńska śpiewaczka i autorka romantycznych pieśni Tatiana Sołowiowa z zespołem.

Na wernisaż do galerii „Tyzenhauz” przybyli 14 lutego także twórcy obrazów na czele z prezesem Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB Gennadiuszem Picko, miłośnicy twórczości grodzieńskich malarzy, zrzeszonych w TPP oraz reprezentanci władz Związku Polaków na Białorusi: przewodnicząca Rady Naczelnej ZPB Andżelika Orechwo oraz członek Zarządu Głównego ZPB Andrzej Poczobut.

Walery Stratowicz

Kuratorami wystawy z ramienia TPP przy ZPB są: malarz Walery Stratowicz i kulturoznawca Alicja Matuk.

Wystawę „Refleksje o miłości” w galerii „Tyzenhauz” można oglądać do 8 marca.

Alicja Matuk dla Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content