HomeHistoriaMuzeum z Nowogródka zaprasza Trumpa na Białoruś

Muzeum z Nowogródka zaprasza Trumpa na Białoruś

Zaproszenie wraz z gratulacjami wystosowało tamtejsze Muzeum Historyczno-Krajoznawcze. Przekazać je adresatowi obiecał Charles Kushner – ojciec zięcia prezydenta USA.

W miasteczku mają nadzieję na przyjazd całej prezydenckiej rodziny.

„To nie pierwsza nasza korespondencja z Charlesem i odpowiedź dostałam dosłownie po kilku sekundach: „Tak, przekażę wszystkim członkom naszej rodziny”. Charles ma bardzo ciepły stosunek do Nowogródka. To bardzo typowe dla Żydów, właśnie tak odnosić się do historii swojej rodziny, do swoich korzeni” – mówi założycielka muzeum Tamara Wiarszyckaja.

Przypomina ona, że Ivanka i Jared (córka i zięć Trumpa) już wcześniej planowali przyjazd do Nowogródka, a teraz Charles Kushner obiecał przekazać osobiście zaproszenie prezydentowi USA.

„Jestem wnukiem ludzi, którzy przeżyli Holocaust” – napisał latem Kushner na łamach należącego do niego pisma The New York Observer.

W Nowogródku Niemcy zabili brata jego babci. Ona sama ocalała i przedostała się do oddziału partyzanckiego braci Bielskich. Tam poznała swojego przyszłego męża, który uciekł z niemieckiego obozu pracy.

W ekspozycji nowogródzkiego muzeum jest demonstrowana historia i kultura regionu od powstania miasta do połowy XX wieku. Zbiory liczą ok. 22 tys. eksponatów, w tym 14 kolekcji.

Osobno przedstawiono ekspozycję żydowskiego ruchu oporu w latach II wojny światowej. Okres ten przedstawiono w rozdziałach „Praca przymusowa pod okupacją nazistowską”, „Historia i likwidacja nowogródzkiej społeczności żydowskiej”, „Ruch oporu”, „Mieszkańcy Nowogródka – uczestnicy walk o Warszawę, Berlin i wojny z Japonią” oraz „Wyzwolenie Nowogródka”.

Znadniemna.pl za belsat.eu/belta.by

Najnowsze komentarze

  • Mój 95 letni przyjaciel z Nowogródka, mieszkał przy ul. 3 Maja, później Marszałka Piłsudkiego nie pamięta konkretnie Nachmana Kusznera, mówi, że tam było kilku czapników i kuśnierzy i od wykonywanego zawodu nazywali się wszyscy – Kuszner.

Skomentuj

Skip to content