HomeSpołeczeństwoPowstał Oddział ZPB w Brzostowicy Wielkiej

Powstał Oddział ZPB w Brzostowicy Wielkiej

Pod sam koniec ubiegłego roku, 27 grudnia, 19-osobowa grupa Polaków, mieszkających w Wielkiej Brzostowicy, założyła w tej miejscowości oddział Związku Polaków na Białorusi.

W zebranie założycielskie oddziału ZPB zamieniło się spotkanie opłatkowe grupy brzostowickich Polaków, spotykających się z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Inicjatorem spotkania był mieszkaniec Brzostowicy Wielkiej Leszek Poczobut. Do połamania się opłatkiem z rodakami zaprosił on tego dnia Alicję Biełobłocką, prezes Oddziału ZPB w sąsiedniej Małej Brzostowicy.

Działaczka Związku Polaków na Białorusi z Małej Brzostowicy zapoznała rodaków z Brzostowicy Wielkiej z działalnością kierowanego przez nią oddziału ZPB. Alicja Biełobłocka opowiedziała o Statucie ZPB, którym w swojej działalności kieruje się największa na Białorusi organizacja polskiej mniejszości, a także o ostatnim Zjeździe Związku Polaków, którego delegaci prezesem ZPB po sześciu latach przerwy ponownie wybrali Andżelikę Borys.

Przemawia Alicja Biełobłocka, prezes Oddziału ZPB w Małej Brzostowicy

Temat uporządkowania aktywności nieformalnie działającej dotąd grupy Polaków z Wielkiej Brzostowicy zdominował dalszy przebieg spotkania. Jego inicjator Leszek Poczobut zaproponował skorzystać z okazji, iż zebrała się wystarczająca liczba ludzi i założyć oddział ZPB w Wielkiej Brzostowicy.

Prezesem oddziału został jednogłośnie wybrany inicjator spotkania Leszek Poczobut. Otrzymał poparcie uczestników spotkania, gdyż przedstawił najbardziej atrakcyjną wizję działalności nowej struktury terenowej ZPB.

Leszek Poczobut, prezes Oddziału ZPB w Wielkiej Brzostowicy

Według Leszka Poczobuta jego oddział powinien skupić się w swojej działalności na kultywowaniu tradycji i zwyczajów przodków. Ponadto Oddział ZPB w Wielkiej Brzostowicy, być może dzięki wsparciu bardziej doświadczonych działaczy z Małej Brzostowicy, powinien założyć w swojej miejscowości nauczanie języka polskiego oraz działać na rzecz popularyzacji historii Polski wśród miejscowej młodzieży. Jednym ze sposobów na to jest, zdaniem prezesa nowego oddziału, angażowanie młodych ludzi w sprawę opieki nad grobami przodków oraz nad miejscami polskiej pamięci narodowej, których nie brakuje ani w samej Wielkiej Brzostowicy, ani w okolicy.

Znadniemna.pl

Najnowsze komentarze

  • SUPER!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Pozdrawiam Serdecznie.

  • Dzien Dobry.
    Mozna prosic o kontakt osoby decyzyjnej Oddzialu?

    [email protected]

    Serdeczne Pozdrowienia dla rodaków z Kresów.

Skomentuj

Skip to content