HomeKulturaWigilijne spotkanie z Wieszczem

Wigilijne spotkanie z Wieszczem

Tradycyjne spotkanie z poezją Adama Mickiewicza odbyło się 24 grudnia w Mińsku przy pomniku Wieszcza, którego urodziny przypadają na Wigilię Bożego Narodzenia.

Przemawia ks. Władysław Zawalniuk

Doroczną uroczystość z okazji urodzin Mickiewicza zainaugurowała Msza św. w kościele pw. św. Szymona i Heleny (Czerwony Kościół). Po nabożeństwie procesja na czele z proboszczem ks. Władysławem Zawalniukiem przeszła ze świątyni do pobliskiego skweru im. Adama Mickiewicza , w którym stoi pomnik poety.

Podczas pochodu uczestnicy procesji, w której szli między innymi artyści z chóru „Głos Duszy” (kier. Tatiana Gażewska-Pieszak), śpiewali najpiękniejsze polskie i białoruskie kolędy, tworząc atmosferę radosnego oczekiwania na przyjście na świat Zbawcy.

Mimo zimnej pogody, na urodziny Adama Mickiewicza w Wigilię Bożego Narodzenia przybyło pod pomnik Wieszcza w mińskim skwerze jego imienia przy ulicy Niemiga bardzo dużo ludzi.

Ks. Władysław Zawalniuk, witając gości przypomniał o zapoczątkowanej przez niego w 2007 roku tradycji obchodów urodzin Adama Mickiewicza przy jego pomniku i zaprosił na jubileuszowe spotkanie za rok.

Przemawia Halina Dziagilewa

Tegoroczne spotkanie zorganizowała Halina Iwuć, kierowniczka działającej przy Czerwonym Kościele biblioteki, noszącej imię Adama Mickiewicza, a poprowadziła je znana białoruska aktorka Halina Dziagilewa, prowadząca zlokalizowany w kościele teatr „Znicz”.

Anatol Butewicz

Wśród gości, zabierających głos podczas uroczystości z okazji urodzin Adama Mickiewicza byli: Anatol Butewicz, pisarz, publicysta, tłumacz, krytyk literacki i dyplomata, pisarz i językoznawca Adam Maldzis, przedstawiciel środowiska polskich lekarzy w Mińsku Wiesław Miodonowski, dziennikarka Ełła Dwinskaja, poetka Jadwiga Raj.

Wiesław Miodonowski

Niezwykle ciepło przywitał obecnych I radca Ambasady RP w Mińsku Marcin Wojciechowski.

Marcin Wojciechowski

Prezes Społecznego Zjednoczenia „Białoruski Fundusz Kultury” Włodzimierz Gilep przypomniał o roli Adama Mickiewicza i znaczeniu jego dziedzictwa między innymi dla białoruskiej kultury.

Włodzimierz Gilep

Poezja Mickiewicza brzmiała tego dnia w wykonaniu uczniów mińskich szkół. A białoruski bard Aleksy Żbanow, autor projektu „Piosenki Filomatów i Filaretów”, wykonał kilka przepięknych utworów z tego cyklu.

Śpiewa Aleksy Żbanow

Podczas święcenia opłatków

Polina Juckiewicz z Mińska

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content