HomeSpołeczeństwoZmarł Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Longin Komołowski

Zmarł Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Longin Komołowski

Z głębokim smutkiem informujemy, że ostatnią w odchodzącym 2016 roku wiadomością na naszym portalu jest niniejsze powiadomienie o tym, że w dniu 30 grudnia 2016 roku w godzinach wieczornych po długiej i ciężkiej chorobie zmarł wielki przyjaciel Polonii i Polaków, mieszkających poza granicami Polski, w tym Polaków na Białorusi – Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Longin Komołowski.

Śp. Longin Komołowski, fot.: wspolnotapolska.org.pl

Longin Komołowski urodził się 5 stycznia 1948 w Czaplinku. Był absolwentem budownictwa okrętowego Politechniki Szczecińskiej. Od 1964 r. pracował w Stoczni Szczecińskiej. W czasie wydarzeń grudniowych w 1970 r. brał udział w strajku okupacyjnym w stoczni.

W 1980 r. uczestniczył w strajku w Stoczni Szczecińskiej; we wrześniu 1980 r. został członkiem NSZZ „Solidarność”. Po wprowadzeniu stanu wojennego był działaczem podziemnej „Solidarności”. Od 1982 r. współorganizował podziemne struktury „Solidarności” w Szczecinie, organizował druk i kolportaż wydawnictw drugiego obiegu oraz ich przerzut do Szwecji. Wielokrotnie był zatrzymywany i przesłuchiwany przez organy bezpieczeństwa. Po zalegalizowaniu związku aktywnie działał w jego strukturach. W 1989 r. został przewodniczący komitetu zakładowego „S” w stoczni. Od 1990 r. był przewodniczący Regionu Pomorza Zachodniego NSZZ „Solidarność”.

W 1994 r. zasiadł w Komisji Trójstronnej do spraw Społeczno-Gospodarczych.

Był posłem na Sejm dwóch kadencji. W latach 1997–2001 w wyborach parlamentarnych w 1997 roku zdobył mandat posła na Sejm z listy Akcji Wyborczej Solidarność. W 2007 r. dostał się do Sejmu jako kandydat bezpartyjny z listy PiS. W latach 1997–2001 był ministrem pracy w rządzie Jerzego Buzka, w latach 1999–2001 wiceprezesem Rady Ministrów.

Od czerwca 2010 r. był Prezesem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

Był odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim Odrodzenia Polski, Krzyżem Wolności i Solidarności oraz odznaczeniem kościelnym Ordynariatu Polowego WP Milito Pro Christo.

Zarząd Główny ZPB i redakcja portalu Znadniemna.pl, pragną wyrazić głęboki żal i połączyć się w żałobnym smutku  z Panią Zofią, wdową po nieodżałowanym przyjacielu Polaków na Białorusi śp. Longinie Komołowskim oraz z całą Jego Rodziną, Bliskimi, Przyjaciółmi i Kolegami ze Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

Niech dobry Bóg da mu życie wieczne i przyjmie do Królestwa niebieskiego, a Matka Boża niech błogosławi i ma w opiece swojej, jego rodzinę, którą pozostawił tu na Ziemi.

Znadniemna.pl na podstawie Wspolnotapolska.org.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content