HomeSpołeczeństwoW Mińsku uczczono tegorocznych Jubilatów

W Mińsku uczczono tegorocznych Jubilatów

Dwudziestu czterech działaczy Oddziału Związku Polaków na Białorusi w Mińsku obchodziło w tym roku okrągłą rocznicę urodzin. Na ich cześć miński oddział ZPB wydał 20 grudnia przyjęcie.

Organizowanie przyjęć na cześć Jubilatów pod koniec każdego roku w okresie Adwentu, jest tradycją Polaków Mińska, zrzeszonych w miejscowym oddziale ZPB.

Tradycja ta ma już dziesięć lat, a wiec tegoroczne spotkanie jubilatów miało charakter jubileuszowy. Przypomniała o tym założycielka tradycji, jedna z najbardziej zasłużonych działaczek Oddziału ZPB w Mińsku Lucyna Pietrulewicz. Uzasadniając potrzebę kontynuowania takich spotkań w przyszłości pani Lucyna podkreślała, iż każdy człowiek, zwłaszcza w wieku starszym, potrzebuje uwagi i troski, a dzięki takim spotkaniom ludzie, obchodzący okrągłe rocznice urodzin w dobiegającym końca roku, przekonują się, że nie zostali zapomniani.

Inicjatywę dorocznego czczenia Jubilatów przez środowisko mińskich Polaków, zrzeszonych w miejscowym oddziale ZPB doceniają przedstawiciele polskiej dyplomacji i duchowni katoliccy. Nie przypadkowo gośćmi tegorocznego spotkania byli: konsul w Wydziale Konsularnym przy Ambasadzie RP w Mińsku Adam Kaczyński oraz księża katoliccy.

Z rąk konsula Adama Kaczyńskiego każdy z tegorocznych Jubilatów otrzymał na pamiątkę prezent książkowy – album „Najpiękniejsze Polskie Sanktuaria”.

Życzenia Jubilatom w imieniu środowiska Polaków Mińska złożyła wiceprezes ZPB i prezes Oddziału ZPB w Mińsku Helena Marczukiewicz. Każdy Jubilat otrzymał także kartkę z życzeniami.

Muzyczną oprawę wieczorowi zapewnił zespół skrzypcowy „Anima” (kier. Julia Buraja). Obecni zaś na przyjęciu księża katoliccy rozdali obecnym opłatki, łamanie się którymi okazało się najważniejszą częścią przyjęcia, gdyż każdy z czczonych tego wieczoru Jubilatów mógł usłyszeć życzenia indywidualne od uczestników spotkania i odwzajemnić się złożeniem własnych życzeń.

Po tym, jak wszyscy obecni złożyli sobie życzenia i podzielili się opłatkiem, księża pobłogosławili potrawy, przygotowane z okazji przyjęcia na cześć Jubilatów i goście przystąpili do biesiadowania za stołami.

W imieniu Jubilatów wszystkim, kto się przyczynił do organizacji tego przyjęcia, składam najserdeczniejsze Bóg zapłać!

Helena Wolkonowska, jubilatka z Mińska, zdjęcia Heleny Żylczyk

Najnowsze komentarze

  • Wszystkiego najlepszego !

Skomentuj

Skip to content