HomeOświataObchody 17. rocznicy PMS „Polesie”

Obchody 17. rocznicy PMS „Polesie”

Uroczysty koncert z okazji siedemnastolecia działalności w Brześciu oddziału „Polesie”, partnerskiej organizacji ZPB Polska Macierz Szkolna, odbył się 17 października w mieście nad Bugiem.

Występ zespołu tanecznego

Występ zespołu tanecznego

Zawdzięczając poetyckiemu dorobkowi współzałożycielki Polskiej Macierzy Szkolnej i prezes oddziału PMS „Polesie” Marii Sulimy znaczna część wykonywanych podczas koncertu utworów była jej autorstwa.

W wykonaniu członków brzeskiego Klubu „Młoda Polonia” Pawła Bielawskiego i Natalii Szostik zaproszona na koncert publiczność wysłuchała piosenek „Ojczyzno”, „Pokochała dusza moja” i „Łabędzie” na słowa Marii Sulimy i muzykę Haliny Giedzik.

Występ dzieci z klas polskojęzycznych szkoly nr 9 w Brześciu

Występ dzieci z klas polskojęzycznych szkoly nr 9 w Brześciu

Wiele wierszy pani prezes jest przetłumaczonych z języka polskiego na rosyjski. Przekonać się o tym można było, słuchając recytacji wierszy „Tadeuszowi Kościuszko” i „Puszcza Białowieska”, które zaprezentowali publiczności Alina Klimuk, Paweł Bielawski i Daniel Nikiforow.

W koncercie udział wzięły także zespoły artystyczne ze współpracujących z odziałem PMS „Polesie” placówek oświatowych Brześcia – między innymi chór „Kant” pod kierownictwem Świetlany Borysiuk i zespół instrumentalny „Wieczorki” pod kierunkiem Aleksandra Budzko ze Szkoły Muzycznej nr 1. Tańce i śpiew zaprezentowali także uczniowie klas polskich ze Szkoły Średniej nr 9.

Recytowanie wiersza Marii Sulimy "Tadeuszowi Kościuszce"

Recytowanie wiersza Marii Sulimy „Tadeuszowi Kościuszce”

Zakończył koncert chór „Polesie”, będący dumą brzeskiego oddziału PMS. Ten kolektyw muzyczny istnieje od sześciu lat. Za okres swojego istnienia chórzyści dali ponad 250 koncertów zarówno na Białorusi, jak i w Polsce. Chór „Polesie”, prowadzony przez dyrygenta Swietłanę Mazuruk i kierownika chóru Barbarę Liniewicz, zaśpiewał pięć utworów wywołując gorący aplauz publiczności.

Po części artystycznej uroczystości rocznicowych głos wzięła ich główna bohaterka Maria Sulima. Pani prezes podziękowała za wieloletnią współpracę Konsulatowi Generalnemu RP w Brześciu, władzom miasta, a także oddziałowi Związku Polaków na Białorusi w Brześciu.

Upominki i wyróżnienia dla najbardziej zasłużonych działaczy PMS „Polesie” wręczyli goście uroczystości z Polski i partnerzy obchodzącej siedemnaste urodziny organizacji z oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Siedlcach prezes Jerzy Myszkowski i dyrektor Jacek Grabiński.

O dorobku Marii Sulimy, jako działaczki PMS opowiedział zgromadzonym prezes Polskiej Macierzy Szkolnej Stanisław Sienkiewicz. Podkreślił, że Maria Sulima należy do grona działaczy polskich, którzy czynnie odradzają szkolnictwo polskie na Białorusi od roku 1990. – To dzięki niej zwiększa się liczba uczniów w klasach z polskim językiem wykładowym w szkole nr 9 w Brześciu, zakładane są punkty nauki języka polskiego w szkołach państwowych – mówił przełożony Marii Sulimy.

Dzięki zdolnościom organizacyjnym głównej bohaterki uroczystości, w Brześciu powstały i prężnie działają Klub „Młoda Polonia”, Towarzystwo Lekarzy Polskich, Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz chór „Polesie”.

Od 2001 roku Maria Sulima regularnie organizuje w mieście nad Bugiem konferencje poświęcone wybitnym osobistościom Polesia: Marii Rodziewiczównie, Julianowi Ursynowi Niemcewiczowi, Romualdowi Trauguttowi, Tadeuszowi Kościuszce, Ignacemu Kraszewskiemu, Tadeuszowi Rejtanowi, Krystynie Krahelskiej.

 Anna Adamczyk z Brześcia

Najnowsze komentarze

  • Miałem okazję uczestniczyć w konferencji organizowanej przez Stowarzyszenie poświęconej R.Trauguttowi i K.Kalinowskiemu,to coś znakomitego,a jeszcze poznanie,wielu pięknych osobowości,Białorusinów i Białorusinek,spowodowało moją większą sympatię do tej części Białorusi,stanowiącej Kresy i w ogóle białoruskiego narodu..Cieszę się z możliwości zwiedzania,bez wiz,Brześcia i Grodna..Władze Białorusi prosimy o jeszcze pełniejsze otwarcie się na możliwość zwiedzania tych terenów przez Polaków,szczególnie młodzież…

Skomentuj

Skip to content