HomeHistoriaPolscy malarze z Białorusi w hołdzie Bohaterom rozbicia więzienia w Pułtusku

Polscy malarze z Białorusi w hołdzie Bohaterom rozbicia więzienia w Pułtusku

Wernisaż wystawy pt. „Żołnierze Wyklęci”, na którą złożyły się prace artystów, zrzeszonych w Towarzystwie Plastyków Polskich przy Związku Polaków na Białorusi, odbył się 6 października w Domu Polonii w Pultusku. Wystawę otwarto w ramach obchodów 70. rocznicy odbicia z więzienia w Pułtusku więzionych w nim żołnierzy podziemia niepodległościowego przez oddział ppor. Stanisława Łaneckiego ps. „Przelotny”.

Uroczyste otwarcie wstawy poprzedziła chwila ciszy przy zgaszonym świetle i zapalonych zniczach na cześć poległych z rąk komunistów i NKWD patriotów polskich.

chor_i_kmiecik

Marsz Polonii w wykonaniu Grodzieńskiej Orkiestry Dętej i chóru pod kierownictwem Pawła Kmiecika

Po włączeniu iluminacji zgromadzeni usłyszeli Marsz Polonii w wykonaniu Grodzieńskiej Orkiestry Dętej i chóru pod kierownictwem Pawła Kmiecika.

Przemawia Michał Kisiel, dyrektor Domu Polonii w Pułtusku

Przemawia Michał Kisiel, dyrektor Domu Polonii w Pułtusku

Potem głos zabrał dyrektor Domu Polonii w Pułtusku Michał Kisiel. Zwracając się do zgromadzonych gospodarz obiektu, w którym odbył się wernisaż, przypomniał o dramatycznych czasach walki polskich patriotów o wolność i niepodległość Polski. Mówca podkreślił, że terror wobec Narodu Polskiego rozpętała w Polsce po II wojnie światowej Moskwa, rękami swoich marionetek i oprawców z NKWD. Dokonywane na bezprecedensową na ziemiach polskich skale grabieże i gwałty skierowane były przede wszystkim na wyniszczenie antykomunistycznego podziemia niepodległościowego. – Możemy sobie tylko wyobrazić, ile odwagi trzeba było mieć, aby prowadzić nierówną walkę z sowieckim okupantem. Musimy pamiętać, że jej ofiarami byli nie tylko żołnierze podziemia antykomunistycznego, lecz także ich rodziny, bliscy, a nawet ludzie im współczujący – mówił Michał Kisiel.

Przemawia Krzysztof Łachmański, wiceprezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska"

Przemawia Krzysztof Łachmański, wiceprezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”

Współorganizator wystawy „Żołnierze Wyklęci”, wiceprezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Krzysztof Łachmański, zwracając się do twórców, których dzieła złożyły się na prezentowany w Domu Polonii zbiór obrazów, dziękował Towarzystwu Plastyków Polskich przy ZPB za niezwykle potrzebną współczesnym pracę na rzecz utrwalania pamięci o żołnierzach polskiego antykomunistycznego podziemia niepodległościowego. Mówca szczególnie docenił fakt, iż malarze z Białorusi wsparli swoją twórczością obchody ku czci Bohaterów, biorących 70 lat temu udział w wyzwoleniu patriotów polskich z więzienia w Pułtusku, gdyż Bohaterowie ci i ich heroiczny wyczyn byli przez dziesięciolecia skazani na zapomnienie. – Kiedyś tych ludzi prześladowano, zabijano, zabraniano nawet o nich mówić. Dzisiejszym naszym obowiązkiem jest więc przekazywanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych kolejnym pokoleniom Polaków, a także wpajanie młodzieży wartości, wyznawanych przez patriotów polskich w tragicznych dla Ojczyzny czasach – mówił Krzysztof Łachmański.

sidorczyk_filipowicz_lachmanski

Środowisko twórców z Białorusi reprezentowali między innymi Mikołaj Sidorczyk i Andrzej Filipowicz. Obok nich – Krzysztof Łachmański, wiceprezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”

wystawa_sidorczyk

Malarz Mikołaj Sidorczyk opowiada o koncepcji wystawy jednej ze zwiedzających

Środowisko twórców, czyje prace złożyły się na wystawę „Żołnierze Wyklęci”, reprezentowali na wernisażu: prezes TPP przy ZPB Gennadiusz Picko i jego koledzy z Towarzystwa, malarze : Andrzej Filipowicz, Mikołaj Sidorczyk, Wacław Romaszko i Paweł Kastusik. Oprócz prac wymienionych twórców na wystawie prezentowane były także dzieła nieobecnych na wernisażu artystów: Walerego Mołoczki i Aleksandra Wasilewicza.

Przemawia Gennadiusz Picko, prezes TPP przy ZPB

Przemawia Gennadiusz Picko, prezes TPP przy ZPB

Istniejący od trzech lat zbiór obrazów TPP przy ZPB pt. „Żołnierze Wyklęci”, jest hołdem polskich malarzy z Białorusi niezłomnym bohaterom podziemia antykomunistycznego, walczącym z sowieckim okupantem o przetrwanie polskiej ludności i ducha polskości między innymi na terenach współczesnej Białorusi i ciągle się powiększa. Na potrzeby obchodów 70. rocznicy rozbicia więzienia w Pułtusku zbiór portretów został uzupełniony o portrety uczestników wydarzeń w Pułtusku sprzed 70. lat oraz członków ich rodzin – mówił prezes TPP przy ZPB Gennadiusz Picko.

Towarzystwo Plastyków Polskich przy ZPB dla Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content