HomeSpołeczeństwoKombatanci Armii Krajowej z Grodzieńszczyzny na Dolnym Śląsku

Kombatanci Armii Krajowej z Grodzieńszczyzny na Dolnym Śląsku

Ośmioosobowa grupa kombatantów AK z Białorusi na czele z mjr Weroniką Sebastianowicz przebywała w dniach 8-22 sierpnia na Dolnym Śląsku na zaproszenie Stowarzyszenia Odra-Niemen.

msza_sw_2

Delegacja kombatantów AK z Białorusi w Bazylice NMP w Krzeszowie

Goście zamieszkali w Ośrodku Wypoczynkowym w Szczawnie Zdroju, dzięki wsparciu kilku instytucji: Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Najwyższa Izba Kontroli, Komenda Główna Straży Granicznej oraz Stowarzyszenie Odra-Niemen.

W ośrodku wypoczynkowym w Szczawnie Zdroju

W Ośrodku Wypoczynkowym w Szczawnie Zdroju

Kombatanci mieli okazję uczestniczyć w wielu wydarzeniach i spotkaniach. Jednym z takich projektów, na których byli honorowymi gośćmi było spotkanie w przededniu Dnia Wojska Polskiego, Cudu nad Wisłą i Święta Maryjnego. Mieliśmy radość i dumę świętować te uroczystości razem ze wspaniałymi gośćmi w Krzeszowie. W pięknej Bazylice NMP razem z weteranami NSZ oraz kombatantami AK z Grodzieńszczyzny i wieloma przyjaciółmi z regionu, spędziliśmy piękny czas – pisze o pobycie polskich bohaterów z Białorusi witryna odraniemen.org, na której dalej czytamy:

Było mnóstwo spotkań, serdeczna opieka niezwykłego duchownego krzeszowskiego kustosza i proboszcza ks. prałata Mariana Kopko. Ksiądz kustosz przewodniczył uroczystej Mszy Św. za bohaterów naszej wolności. Byliśmy także wszyscy zaproszeni na wspólną integrację z wałbrzyskimi przyjaciółmi do ośrodka w Krzeszówku.

Uroczystościz okazji Dnia Wojska Polskiego w Bazylice NMP w Krzeszowie

Uroczystość z okazji Dnia Wojska Polskiego w Bazylice NMP w Krzeszowie

W czasie Mszy świętej w Bazylice NMP w Krzeszowie

W czasie Mszy świętej w Bazylice NMP w Krzeszowie

Gosiewska_Sebastianowicz_ks_Marian_Kopko

Mjr Weronika Sebastianowicz (w centrum) z prezes Stowarzyszenia Odra-Niemen Iloną Gosiewską i ks. prałatem Marianem Kopko, kusztoszem Bazyliki NMP w Krzeszowie i miejscowym proboszczem

Z kolei w Sobótce, w dniu 20 sierpnia, w czasie Biegu Żołnierzy Niezłomnych, nasi wspaniali goście byli oblegani przez tłumy osób, w większości młodych. Pani mjr Weronika Sebastianowicz była Patronem Honorowym tego wydarzenia i osobiście wręczyła wiele medali uczestnikom tego morderczego, górskiego biegu.

Mjr Weronika Sebastianowicz dekoruje zwycięzców Biegu Żołnierzy Niezłomnych, który objęła Patronatem Honorowym

Mjr Weronika Sebastianowicz dekoruje zwycięzców Biegu Żołnierzy Niezłomnych, który objęła Patronatem Honorowym

Weronika_dekoruje_1

Było także mnóstwo spotkań i rozmów z weteranami AK z Grodzieńszczyzny.

z_przyjaciolmi

Stowarzyszenie Odra-Niemen i Grupa Historyczno-Edukacyjna MŁOT im. kpt. W. Łukasiuka zorganizowała namiot, gdzie można było się spotkać i porozmawiać. To był także wyjątkowy dzień dla naszych gości, gdyż mieli oni okazje do wielu spotkań środowiskowych. Razem z nimi byli obecni weterani z Dolnego Śląska, na czele z Prezesem ŚZŻAK O/Dolny Śląsk. Była także polska młodzież z Białorusi, która razem z innymi młodymi osobami z Litwy, Ukrainy i Mołdawii przyjechała do Sobótki w ramach naszego zadania Szkoła Młodzieżowych Liderów. Odbyły się także wzruszające spotkania z polskimi pedagogami z Anglii, którzy z kolei przebywali we Wrocławiu na kolejnym naszym projekcie dla nauczycieli. Zawiązała się przyjaźń i być może wizyty kombatantów w Anglii. Wszyscy wyjechali z Sobótki zachwyceni i atmosferą i możliwością spotkania z tak wspaniałymi gośćmi.

Znadniemna.pl za odraniemen.org

Najnowsze komentarze

  • Doskonala akcja. Brawo za zorganizowanie.

Skomentuj

Skip to content