HomeOświataKolonie edukacyjne na Podhalu

Kolonie edukacyjne na Podhalu

Największa w tym roku, bo aż osiemdziesięcioosobowa grupa dzieci z Białorusi, uczących się języka polskiego, spędziła dwa tygodnie – od 7 do 20 sierpnia – na obozie edukacyjnym w ośrodku wypoczynkowym Giewont we wsi Murzasichle na Podhalu.

Zakopane_Quiz_wiedzy_o_Polsce

Quiz wiedzy o Polsce

Wśród młodych obozowiczów znalazły się dzieci z większych i mniejszych ośrodków nauczania języka polskiego na Białorusi – z Lidy, Mińska, Mohylewa, Borysewa, Lelczyc, a także mali Polacy z ziemi nowogródzkiej.

Zakopane_Podczas_zajęć

Podczas zajęć

Trzeci już tego lata turnus dla polskich dzieci z Białorusi zorganizowała, przy wsparciu finansowym Senatu RP za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie“, Szkoła Języków Obcych LEKTOR z Wrocławia.

Zakopane_Koordynator_projektu_Ewa_Kaliszewska_i_dyrektor_obozu_Robert_Grzesiak

Koordynator projektu Ewa Kaliszewska i dyrektor obozu Robert Grzesiak

Obozy i kolonie Szkoły Języków Obcych LEKTOR łączą naukę języka angielskiego i polskiego dla obcokrajowców z bogatym programem rekreacyjnym. Działające przy szkole i organizujące obozy biuro podróży LEKTOR Travel jest licencjonowanym organizatorem turystyki dziecięcej i młodzieżowej, posiada wymagane zezwolenia, a wszystkie organizowane przez biuro obozy i kolonie posiadają zgodę Kuratorium na prowadzenie wszystkich turnusów.

Zakopane_Najlepsza_kadra_pedagogiczna

Najlepsza kadra pedagogiczna

Kadra na obozach i koloniach to wykwalifikowani kierownicy, wychowawcy i wykładowcy języków obcych oraz native speakerzy (osoby posługujący się językiem obcym, jako ojczystym – red.).

Zakopane_Pod_rekę_ze_znanym_Polakiem

Pod rekę ze znanym Polakiem

Pobyty dzieci, uczących się języka polskiego na Białorusi, na obozach edukacyjnych, organizowanych na tak wysokim poziomie, są bardzo ważne –dzieciaki mają, bowiem kontakt z poprawną polszczyzną, a także poznają polską kulturę i obyczaje oraz zwiedzają Polskę.

Zakopane_Zajęcia_na_świeżym_powietrzu

Zajęcia na świeżym powietrzu

W ośrodku Giewont dla obozowiczów przeprowadzono intensywny kurs języka polskiego w grupach 10-14 osobowych (odbyło się po 20 lekcji dla każdej grupy). Kurs ten ułatwił kolonistom porozumiewanie się w sytuacjach codziennych oraz zapoznał ich ze słownictwem.

Zakopane_W_świecie_polskiej_piosenki

W świecie polskiej piosenki

Zakopane_Mamy_dużo_talentów

Mamy dużo talentów

Zakopane_Twórczy_konkurs

Konkurs twórczy

Dodatkowo dzieci miały warsztaty językowe, zajęcia sportowe i rekreacyjne, integracyjne zajęcia wieczorne – quizy wiedzy o Polsce i Polakach, gry językowe, atrakcyjne konkursy oraz dyskoteki, bez których nie da się wyobrazić sobie wypoczynek młodzieży na obozie letnim.

Zakopane_W_Karczmie

Zakopane_Lida1

Każdy uczestnik obozu przed jego zakończeniem wypełnił test językowy kwalifikacyjny. Wszystkie materiały do testu zostały dostosowane do poziomu grupy i podzielone wg poziomów skali europejskiej. Z uwagi na to, że grupy były nieduże, każdy uczestnik miał okazję się wypowiedzieć. Same zaś zajęcia były bardzo ciekawe i nietypowe.

Zakopane_Lida2

Na basenie

W ośrodku wypoczynkowym Giewont, w którym mieszkały dzieci do ich dyspozycji był basen, boisko sportowe oraz stoły do gry w ping ponga.

Zakopane_Lida3

Zakopane_Lida4

Program pobytu przewidywał niezapomniane wycieczki do Zakopanego, Doliny Kościeliskiej oraz nad Czarny Staw.

Zakopane_Nad_Czarnym_Stawem

Zakopane_Co_może_być_lepiej_wycieczki_w_góry

Na pożegnanie każdy uczestnik otrzymał certyfikat znajomości języka polskiego oraz płytkę z pamiątkowymi zdjęciami. Dyrektor obozu Robert Grzesiak wręczył nagrody dla najlepszych obozowiczów.

Zakopane_Podziękowania_dla_nauczycieli_z_Białorusi_Litwy_i_Ukrainy

Podziękowania dla nauczycieli z Białorusi Litwy i Ukrainy

Zakopane_Każdy_otrzymał_certyfikat_uczestnictwa_w_kursie

Każdy otrzymał certyfikat uczestnictwa w kursie

Zakopane_Lida

Jako jedna z opiekunek małych obozowiczów z Białorusi muszę podzielić się refleksją, pod którą podpisałby się każdy z moich podopiecznych: Opuszczając przepiękny ośrodek Giewont odczuwaliśmy ogromny żal, spowodowany rozstaniem z naszymi nowymi przyjaciółmi z Polski, którzy poświęcili nam tak wiele czasu i uwagi, a także byli dla nas niezwykle życzliwi i wyrozumiali. Lato na Podhalu na zawsze pozostanie w naszych sercach i pamięci!

Zakopane_Koncert_na_pożegnanie

Koncert na pożegnanie

Pobyt dzieci i młodzieży z Białorusi na obozie w Murzasichle na Podhalu po stronie białoruskiej został zorganizowany przez Związek Polaków na Białorusi.

Polina Juckiewicz z Mińska, zdjęcia autorki i Weroniki Piuty

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content