HomeHistoriaBiałoruskie władze wyremontowały miejsca związane z Elizą Orzeszkową

Białoruskie władze wyremontowały miejsca związane z Elizą Orzeszkową

Pod koniec czerwca dziennikarz Biełsatu odwiedził i opisał nieporządek panujący wokół miejsc opisanych przez Elizę Orzeszkową w powieści „Nad Niemnem”.

Bohaterowicze

Bohaterowicze4

Bohaterowicze5

Do pozostałości po majątku Miniewicze, w których powstawała powieść można było dotrzeć jedynie po pylistej, gruntowej drodze. Do zaniedbanej mogiły Jana i Cecylii prowadziła ścieżynka na skraju pól. Uwagę dziennikarza Biełsatu zwrócił też żałosny stan schodów prowadzących od opisanego w „Nad Niemnem” grobu w stronę Niemna i położonego nad nim pomnika przyrody – odkrywki geologicznej „Samastrielniki”.

Po dwóch miesiącach okazało się, że gruntową drogę pokryto asfaltem.

Bohaterowicze8

Remont drogi jeszcze trwa. W tle za tablicą informacyjną drewniana figura „Jasia”, wskazująca drogę do mogiły Jana i Cecylii.

Bohaterowicze6

Bohaterowicze10

Spróchniały drewniany parkan wokół grobu Jana i Cecylii zastąpiono kamiennym murkiem. Trwają również prace nad odtworzeniem schodów prowadzących do Niemna. Ułożono betonowe fundamenty pod stopnie.

Bohaterowicze1

Do pamiątkowego miejsca prowadzi już nie ścieżka, a brukowana dróżka.

Zbudowano też brukowaną ścieżkę prowadzącą od drogi do krzyża. Zgromadzone w jej pobliżu piasek i deski świadczą, że prace jeszcze trwają.

Trwają również prace nad odtworzeniem schodów prowadzących do Niemna. Ułożono betonowy fundament pod stopnie.

Bohaterowicze9

Bohaterowicze7

Bohaterowicze3

Mamy nadzieję, że to dopiero początek prac restauracyjnych kompleksu Miniewicze-Bohaterowicze, które odwiedzane dotąd głownie przez polskie wycieczki mogłyby się stać turystyczną atrakcją dla całej Białorusi.

Znadniemna.pl za belsat.eu

Najnowsze komentarze

  • intencja słuszna ale to „obramowanie” grobu Jana i Cecylii wyglada jak cembrowina ; należało zapytać o koncepcję historyka sztuki lub uznanego artystę rzeźbiarza

  • … poprzedni drewniany płotek był piękny w swojej prostocie ! swoją drogą jak ZPB mógł dopuścić do dewastacji oraz takiej obecnej brzydoty …

  • @józefIII z „obramowania” wystaja druty co swiadczy o tym że płotek wróci… więc nie marudź

Skomentuj

Skip to content