Największa w tym roku, bo aż osiemdziesięcioosobowa grupa dzieci z Białorusi, uczących się języka polskiego, spędziła dwa tygodnie – od 7 do 20 sierpnia – na obozie edukacyjnym w ośrodku wypoczynkowym Giewont we wsi Murzasichle na Podhalu.
Wśród młodych obozowiczów znalazły się dzieci z większych i mniejszych ośrodków nauczania języka polskiego na Białorusi – z Lidy, Mińska, Mohylewa, Borysewa, Lelczyc, a także mali Polacy z ziemi nowogródzkiej.
Trzeci już tego lata turnus dla polskich dzieci z Białorusi zorganizowała, przy wsparciu finansowym Senatu RP za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie“, Szkoła Języków Obcych LEKTOR z Wrocławia.
Obozy i kolonie Szkoły Języków Obcych LEKTOR łączą naukę języka angielskiego i polskiego dla obcokrajowców z bogatym programem rekreacyjnym. Działające przy szkole i organizujące obozy biuro podróży LEKTOR Travel jest licencjonowanym organizatorem turystyki dziecięcej i młodzieżowej, posiada wymagane zezwolenia, a wszystkie organizowane przez biuro obozy i kolonie posiadają zgodę Kuratorium na prowadzenie wszystkich turnusów.
Kadra na obozach i koloniach to wykwalifikowani kierownicy, wychowawcy i wykładowcy języków obcych oraz native speakerzy (osoby posługujący się językiem obcym, jako ojczystym – red.).
Pobyty dzieci, uczących się języka polskiego na Białorusi, na obozach edukacyjnych, organizowanych na tak wysokim poziomie, są bardzo ważne –dzieciaki mają, bowiem kontakt z poprawną polszczyzną, a także poznają polską kulturę i obyczaje oraz zwiedzają Polskę.
W ośrodku Giewont dla obozowiczów przeprowadzono intensywny kurs języka polskiego w grupach 10-14 osobowych (odbyło się po 20 lekcji dla każdej grupy). Kurs ten ułatwił kolonistom porozumiewanie się w sytuacjach codziennych oraz zapoznał ich ze słownictwem.
Dodatkowo dzieci miały warsztaty językowe, zajęcia sportowe i rekreacyjne, integracyjne zajęcia wieczorne – quizy wiedzy o Polsce i Polakach, gry językowe, atrakcyjne konkursy oraz dyskoteki, bez których nie da się wyobrazić sobie wypoczynek młodzieży na obozie letnim.
Każdy uczestnik obozu przed jego zakończeniem wypełnił test językowy kwalifikacyjny. Wszystkie materiały do testu zostały dostosowane do poziomu grupy i podzielone wg poziomów skali europejskiej. Z uwagi na to, że grupy były nieduże, każdy uczestnik miał okazję się wypowiedzieć. Same zaś zajęcia były bardzo ciekawe i nietypowe.
W ośrodku wypoczynkowym Giewont, w którym mieszkały dzieci do ich dyspozycji był basen, boisko sportowe oraz stoły do gry w ping ponga.
Program pobytu przewidywał niezapomniane wycieczki do Zakopanego, Doliny Kościeliskiej oraz nad Czarny Staw.
Na pożegnanie każdy uczestnik otrzymał certyfikat znajomości języka polskiego oraz płytkę z pamiątkowymi zdjęciami. Dyrektor obozu Robert Grzesiak wręczył nagrody dla najlepszych obozowiczów.
Jako jedna z opiekunek małych obozowiczów z Białorusi muszę podzielić się refleksją, pod którą podpisałby się każdy z moich podopiecznych: Opuszczając przepiękny ośrodek Giewont odczuwaliśmy ogromny żal, spowodowany rozstaniem z naszymi nowymi przyjaciółmi z Polski, którzy poświęcili nam tak wiele czasu i uwagi, a także byli dla nas niezwykle życzliwi i wyrozumiali. Lato na Podhalu na zawsze pozostanie w naszych sercach i pamięci!
Pobyt dzieci i młodzieży z Białorusi na obozie w Murzasichle na Podhalu po stronie białoruskiej został zorganizowany przez Związek Polaków na Białorusi.
Polina Juckiewicz z Mińska, zdjęcia autorki i Weroniki Piuty