HomeHistoriaW hołdzie żołnierzom Wojska Polskiego

W hołdzie żołnierzom Wojska Polskiego

Kilkudziesięciu działaczy Związku Polaków na Białorusi na czele z prezesem Mieczysławem Jaśkiewiczem zgromadziło się wczoraj na Cmentarzu Garnizonowym w Grodnie, aby oddać hołd poległym za Ojczyznę żołnierzom polskim w dniu Święta Wojska Polskiego, przypadającego na obchodzoną w tym roku już 96. rocznicę Bitwy Warszawskiej.

Dzien_Wojska_Polskiego_Grodno1

Na Cmentarzu Garnizonowym w Grodnie

Dzien_Wojska_Polskiego_Grodno

Na Cmentarzu Garnizonowym wspólnie z miejscowymi Polakami hołd żołnierzowi polskiemu oddali reprezentanci Konsulatu Generalnego RP w Grodnie – konsulowie Adam Chmura i Leszek Wanat. Złożenie wieńców i zapalenie zniczy poprzedziły wystąpienia uczestników uroczystości. Prezes Komitetu Ochrony Miejsc Pamięci Narodowej przy ZPB Józef Porzecki opowiedział zgromadzonym o znaczeniu Bitwy Warszawskiej w dziejach XX-wiecznej Europy, kiedy to Wojsko Polskie obroniło chrześcijańską Europę przed rewolucją bolszewicką, której ogień Armia Czerwona chciała wzniecić, przechodząc „po trupie Polski” do Niemiec.

Dzien_Wojska_Polskiego_Grodno2

Dzien_Wojska_Polskiego_Grodno3

Adam Chmura, Leszek Wanat, Mieczysław Jaśkiewicz i Józef Porzecki

Dzien_Wojska_Polskiego_Grodno4

Józef Porzecki przypomniał, że Bitwa Warszawska, której rocznicę obchodzimy jako Święto Wojska Polskiego, zaliczana jest przez historyków do najważniejszych, decydujących o losach cywilizacji ludzkiej, bitew w dziejach ludzkości. – Musimy pamiętać o tym i przekazywać pamięć o bohaterach tamtych wydarzeń kolejnym pokoleniom Polaków. Dotyczy to zwłaszcza Polaków mieszkających na Białorusi, gdyż wielu z naszych przodków złożyło wówczas ofiarę życia na ołtarzu Ojczyzny, walcząc z „czerwoną zarazą”. Na Białorusi zachowało się mnóstwo mogił żołnierzy z okresu wojny polsko-bolszewickiej o które powinniśmy dbać i uczyć nasze dzieci, aby obowiązek pielęgnowania pamięci o żołnierzach wpajali swoim potomkom – mówił działacz ZPB.

Dzien_Wojska_Polskiego_Grodno5

Przemawia Józef Porzecki, prezes Komitetu Ochrony Miejsc Pamięci Narodowej przy ZPB

Dzien_Wojska_Polskiego_Grodno6

Do zebranych przemówili też prezes ZPB Mieczysław Jaśkiewicz oraz konsul RP Leszek Wanat. Prezes zaznaczył, że w ZPB obchody Święta Wojska Polskiego trwają od soboty 13 sierpnia, kiedy delegacja organizacji wspólnie z dyplomatami nawiedziła żołnierskie nekropolie w Oszmianie i Smorgoniach. – Wczoraj, w niedzielę Polacy spotkali się na cmentarzu wojennym w Wołkowysku – przypomniał prezes ZPB.

Dzien_Wojska_Polskiego_w_Wolkowysku

Konsul RP w Grodnie Krzysztof Olszewski i prezes Oddziału ZPB w Wołkowysku Maria Tiszkowska na cmentarzu w Wołkowysku

Dzien_Wojska_Polskiego_w_Wolkowysku1

Dzien_Wojska_Polskiego_w_Wolkowysku2

Konsul RP Leszek Wanat skorzystał z obecności na cmentarzu licznej grupy miejscowych Polaków, aby w imieniu Konsulatu Generalnego RP w Grodnie złożyć im wyrazy wdzięczności za to, że dbają o żołnierskie groby, pielęgnują pamięć o polskich bohaterach i nawiedzają mogiły żołnierskie w polskie święta państwowe oraz w rocznice tragicznych wydarzeń w wyniku których zginęli, aby oddać hołd bohaterom poległym za Ojczyznę. – Tu na Cmentarzu Garnizonowym spotykamy się każdego roku w Święto Wojska Polskiego i stało się to już dobrą tradycją w Grodnie. Tradycją, która będzie trwać dzięki temu, że to wy, miejscowi Polacy, przekazujecie ją swoim dzieciom i wnukom – mówił dyplomata.

Po przemówieniach, złożeniu wieńców, zapaleniu zniczy i modlitwie, wszyscy zgromadzeni przeszli z Cmentarza Garnizonowego na leżący nieopodal Cmentarz Pobernardyński, gdzie odmówili modlitwę Anioł Pański za dusze żołnierzy, spoczywających w mieszczącej się tu dużej kwaterze z okresu wojny polsko-bolszewickiej.

Dzien_Wojska_Polskiego_Grodno7

Dzien_Wojska_Polskiego_Grodno8

Dzien_Wojska_Polskiego_Grodno9

Dzien_Wojska_Polskiego_Grodno10

Zakończyły się grodzieńskie uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego Mszą świętą w Kościele Pobernardyńskim, którą w intencji poległych bohaterów zamówiło kierownictwo ZPB.

Dzien_Wojska_Polskiego_Grodno11

Dzien_Wojska_Polskiego_Grodno16

Dzien_Wojska_Polskiego_Grodno12

Dzien_Wojska_Polskiego_Grodno13

Dzien_Wojska_Polskiego_Grodno15

Znadniemna.pl

Najnowsze komentarze

  • Chwała wszystkim ziomkom moim z Grodzieńszczyzny, że utrwalają pamięć tych tragicznych, ale jakże chwalebnych zdarzeń. Ma to olbrzymie znaczenie dla nas i naszych potomków.

Skomentuj

Skip to content