HomeOświataPolskie dzieci z Mińska na „Wakacjach z Krakowem”

Polskie dzieci z Mińska na „Wakacjach z Krakowem”

Trzydziestoosobowa grupa uczniów, działającej przy oddziale Związku Polaków na Białorusi w Mińsku Polskiej Szkoły Społecznej Języka Polskiego, dziesięć dni spędziła w Krakowie na zaproszenie Stowarzyszenia Pomocy Polakom na Wschodzie „Kresy”.

Na_Rynku_w_Krakowie

Na Rynku w Krakowie

Pobyt polskich dzieci z Mińska w Krakowie odbył się w ramach projektu edukacyjnego „Wakacje z Krakowem”, dofinansowanego przez Senat RP.

W ramach tegoż projektu do stolicy Małopolski w tym samym terminie przyjechały polskie dzieci z Ukrainy – z Chmielnickiego i Dniepru (były Dniepropietrowsk). Wszyscy uczestnicy pobytu edukacyjnego w Krakowie zostali poddani testom z języka polskiego, których wyniki pozwoliły na podzielenie młodych Polaków ze Wschodu na cztery grupy o różnych stopniach zaawansowania znajomości języka polskiego.

Test_wstepny

Podczas testu z języka polskiego

Najmlodszy_uczestnik_Slawa_Jermolenko

Najmłodszy uczestnik – Sława Jermolenko

Zajęcia odbywały się z miejscowymi nauczycielami w czterech grupach, podczas których dzieci miały możliwość zgłębienia znajomości języka polskiego.

Zajecia_plastyczne_prowadzi_Dorota_Sobol

Zajęcia plastyczne prowadzi Dorota Sobol

Zajecia_na_terenie_bursy

Podczas zajęć na terenie bursy

Nadzwyczaj bogaty okazał się przygotowany przez organizatorów program pozalekcyjny, w którego ramach polskie dzieci ze Wschodu nie tylko miały okazję zwiedzać liczne zabytki królewskiego miasta, lecz także wziąć udział w grze miejskiej „Schowany w Krakowie”. Zasady gry przewidywały odnajdywanie za pomocą mapy i różnych wskazówek na krakowskiej Starówce miejsc, związanych z polską kulturą i historią, a także z życiem i twórczością wybitnych Polaków.

Gra_miejska_Schowany_w_Krakowie_Akademia_Zakowska)

Gra miejska „Schowany w Krakowie”

Podczas_gry_wsrod_uczestnikow_Piotr_Caban_wiceprezes_Stowarzyszenia_KRESY

Wśród uczestników gry – Piotr Caban, wiceprezes Stowarzyszenia Pomocy Polakom na Wschodzie „Kresy”

Podczas pobytu w Krakowie, w jedną z niedziel dzieci z Mińska, Chmielnickiego i Dniepra miały okazję uczestniczyć we Mszy świętej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Wieczorem tegoż dnia koloniści zwiedziły teatr im. Juliusza Słowackiego.

W_Lagiewnikach

W Łagiewnikach

W_teatrze_Slowackiego

W Teatrze im. Juliusza Słowackiego

Podczas zwiedzania byłego krakowskiego getta młodzi Polacy ze Wschodu mieli okazję poznać historię, kulturę i obyczaje krakowskich Żydów, a wielu z nich po raz pierwszy w życiu trzymało w rękach Torę.

Zajecia_w_Starej_Synagodze

W synagodze

Jeden z wakacyjnych dni uczestnicy kolonii edukacyjnych w Krakowie spędzili w Kalwarii Zebrzydowskiej i w Wadowicach. Dla kolonistów zorganizowane zostało też zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce.

Na_ziemi_Jana_Pawla_II

W Wadowicach

W_muzeum_w_Wadowicach

W muzeum Jana Pawła II

W_Wieliczce

Zdjęcie pamiątkowe w Kopalni Soli w Wieliczce

Każdy dzień pobytu przynosił nowe doświadczenia i umożliwiał dzieciom zdobywanie nowych umiejętności i wiedzy, jak chociażby zajęcia pt. „Muzyka niejedno ma imię”, które odbyły się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie, czy warsztaty w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie.

W_Bibliotece_Jagiellonskiej

W Bibliotece

W_Collegium_Maius

W Collegium Maius

Warsztaty_w_Muzeum_Etnograficznym

Podczas warsztatów w Muzeum Etnograficznym

Warsztaty_w_Artatece

Warsztaty w Artetece

Grupa polskich dzieci z Mińska zwiedziła dodatkowo muzeum „Podziemia Rynku”, w którym obejrzała spektakl o Smoku Wawelskim i królu Kraku. Nie zabrakło podczas kolonii edukacyjnych także zwiedzania Wawelu i Smoczej Jamy.

Na_Wawelu_w_Krakowie

Na Wawelu

Legenda_o_Smoku_Wawelskim_muzeum_PODZIEMIA_RYNKU

Dzieci oglądają Legendę o Smoku Wawelskim w muzeum „Podziemia Rynku”

Ze_Smokiem

Zdjęcie pamiątkowe przy Smoku Wawelskim

Na ostatnich, podsumowujących kolonie zajęciach każdy z uczniów otrzymał indywidualną ocenę od opiekujących się młodymi Polakami nauczycieli oraz opinię przez nich napisaną. Każdy także otrzymał ufundowane przez organizatorów upominki i Dyplom udziału w koloniach edukacyjnych.

Dyplom_uczestnika_wrecza_Anna_Sznajder

Dyplom wręcza Anna Sznajder

Dyplom_uczestnika_wrecza_Malgorzata_Podolecka

Małgorzata Podolecka wręcza dyplom

Na pożegnanie odbył się koncert, podczas którego uczniowie Szkoły Społecznej Języka Polskiego z Mińska zaprezentowali umiejętności wokalne i artystyczne. Śpiewali w dwóch językach – polskim i białoruskim, recytowali wiersze polskich poetów i pokazali inscenizację teatralne wierszy Juliana Tuwima oraz Jana Brzechwy.

Podczas_koncertu

Na scenie uczniowie Szkoły Społecznej Języka Polskiego z Mińska

Karol_Chudoba_Prezes_Stowarzyszenia_KRESY

Karol Chudoba, prezes Stowarzyszenia Pomocy Polakom na Wschodzie „Kresy”

Grupa polskich dzieci z Mińska dziękuje Stowarzyszeniu Pomocy Polakom na Wschodzie „Kresy” za zaproszenie do udziału w projekcie „Wakacje z Krakowem” i świetną organizację kolonii. Osobiste podziękowania kierują natomiast prezesowi Stowarzyszenia Pomocy Polakom na Wschodzie „Kresy” Karolowi Chudobie i jego zastępcom: Małgorzacie Semkowicz, Piotrowi Cabanowi oraz Annie Biłyk.

Anna_Bilyk_sekretarz_Stowarzyszenia_KRESY

Przemawia Anna Biłyk, sekretarz Stowarzyszenia „Kresy”

„Wakacje z Krakowem” przyniosły uczniom Polskiej Szkoły Społecznej Języka Polskiego przy Oddziale Związku Polaków na Białorusi w Mińsku wiele wrażeń. Ich korzyść polega także na tym, że w ciągu dziesięciu dni mali Polacy pokonali barierę językową i nauczyli się bez skrępowania posługiwać się w obcowaniu między sobą językiem polskim.

Polina Juckiewicz z Mińska

Najnowsze komentarze

  • Wielkie podziękowania Wszystkim zaangażowanym w pracę nad zorganizowaniem i przeprowadzeniem kolonii edukacyjnych.To niemały trud ,ale jeszcze większa satysfakcja.
    Pragnę nadmienić również ,że część wymienionych w artykule osób pracowała jako wolontariusze.
    Łączę serdeczne pozdrowienia .

Skomentuj

Skip to content