HomeOświataWysłano podpisy do Ministra Edukacji Republiki Białoruś

Wysłano podpisy do Ministra Edukacji Republiki Białoruś

Ponad tysiąc podpisów grodnian pod listem do Ministra Edukacji Republiki Białoruś Michaiła Żurawkowa w obronie polskiego szkolnictwa w grodzie nad Niemnem uzbierali wolontariusze akcji „Uczmy się polskiego”, zainicjowanej przez przewodniczącą Rady Naczelnej Związku Polaków na Białorusi Andżelikę Borys. Dzisiaj podpisy zostały wysłane adresatowi.

Andzelika_Borys_podpisy

Andżelika Borys

– Mówiąc dokładnie pod listem do ministra podpisało się 1057 grodnian, będących obywatelami Republiki Białoruś – mówi portalowi Znadniemna.pl inicjatorka interwencji u ministra Żurawkowa w związku z dyskryminacyjną polityką władz oświatowych Grodna wobec miejscowych Polaków.

Polska działaczka podkreśla, że zbieranie podpisów odbywało się równolegle z rozpowszechnianiem przez wolontariuszy akcji „Uczmy się polskiego” wśród mieszkańców Grodna informacji o sposobach egzekwowania od urzędników zagwarantowanego przez konstytucję i ustawodawstwo białoruskie prawa pobierania przez dzieci nieodpłatnej nauki języka polskiego w państwowych instytucjach oświatowych.

W liście do ministra grodnianie podają przykłady dyskryminacyjnej polityki władz oświatowych Grodna względem stanowiącej około 25 procent mieszkańców miasta mniejszości polskiej. Piszą między innymi o tym, że wbrew woli rodziców władze zlikwidowały grupę polską w grodzieńskim przedszkolu nr 83 i sztucznie ograniczyły nabór do pierwszych klas w Polskiej Szkole w Grodnie.

– Listem poleconym jeszcze dzisiaj oryginały podpisów zostaną wysłane do pana ministra – mówi Andżelika Borys. Podkreśla, że osobiście sprawdziła każdy podpis, przy którym widnieją nie tylko imię i nazwisko skarżącego się obywatela, lecz także jego adres domowy. – Oznacza to, że ludzie są rzeczywiście zaniepokojeni dyskryminacją Polaków ze strony władz Grodna w zakresie prawa mniejszości polskiej do pobierania nauki języka ojczystego w ramach państwowego systemu edukacji – mówi Borys i oczekuje, że jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego minister Żurawkow ustosunkuje się do zgłaszanych przez grodnian problemów oświatowych i wyciągnie odpowiednie wnioski wobec swoich podwładnych.

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content