HomeOświataPonad stu Polaków z Białorusi zwiedziło Poznań i województwo wielkopolskie

Ponad stu Polaków z Białorusi zwiedziło Poznań i województwo wielkopolskie

Dwie grupy – ponad pięćdziesięcioosobową grupę dorosłych działaczy Związku Polaków na Białorusi oraz liczącą tyle samo grupę polskiej młodzieży i dzieci z Wołkowyska, Porozowa, Bieniakoń i Małej Brzostowicy – przyjęły na tygodniowy pobyt w stolicy województwa wielkopolskiego miejscowe władze.

Poznan_warsztaty_kolonie1

Pobyt Polaków z Białorusi w Poznaniu odbył się w ramach programu „Łączy nas Polska”, który jest efektem współpracy między Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego a ZPB, zawiązanej rok temu podczas wizyty w Poznaniu przewodniczącej Rady Naczelnej ZPB Andżeliki Borys.

Poznan_warsztaty_kolonie2

Poznan_warsztaty_kolonie3

W programie pobytu dorosłych i młodych Polaków z Białorusi w województwie wielkopolskim były spotkania z miejscowymi nauczycielami, zwiedzanie poznańskich szkół oraz udział w rozmaitych warsztatach, między innymi – kulinarnych i cukierniczych.

Poznan_warsztaty_kolonie4

Poznan_warsztaty_kolonie

Dla polskiej młodzieży z Białorusi organizatorzy przewidzieli program edukacyjno-wypoczynkowy, na który się złożyły między innymi gry i zabawy integracyjne z rówieśnikami – harcerzami z hufca w Jarocinie (opiekującymi się także dorosłą częścią delegacji Polaków z Białorusi) oraz zajęcia sportowe.

Poznan_warsztaty_kolonie12

Poznan_warsztaty_kolonie10

Poznan_warsztaty_kolonie9

Poznan_warsztaty_kolonie11

Poznan_warsztaty_kolonie8

Goście z Białorusi byli przyjmowani uroczyście w siedzibie Urzędu Województwa Wielkopolskiego przez członkini zarządu województwa Marzenę Wodzińską.

Poznan_warsztaty_kolonie6

W czasie pobytu Polacy z Białorusi mieli okazję zwiedzać także najważniejsze miejscowe zabytki oraz w szkole w Gnieźnie uczestniczyć w zajęciach warsztatowych, między innymi z terapii zajęciowej, masażu, kosmetyki i słodkiej kuchni wielkopolskiej.

Poznan_warsztaty_kolonie5

Grupa działaczy ZPB

Poznan_warsztaty_kolonie7

Grupa polskiej młodzieży i dzieci z Wołkowyska, Porozowa, Bieniakoń i Małej Brzostowicy

– Ten program jest po to, by wspierać tych, którzy działają poza granicami naszego kraju na rzecz propagowania kultury, języka polskiego, dobrego imienia Polski i polskich tradycji – opowiadała w rozmowie z poznańską „Gazetą Wyborczą” o znaczeniu realizowanego we współpracy z ZPB programu „Łączy nas Polska” Marzena Wodzińska.

Wizyta_w_Poznaniu_04

Marzena Wodzińska i Andżelika Borys

Organizator pobytu tak licznej grupy dorosłych i młodych Polaków z Białorusi w Poznaniu z ramienia ZPB Andżelika Borys podkreśliła z kolei w rozmowie z portalem Znadniemna.pl, że podobne wyjazdy są także formą wynagrodzenia działaczom organizacji za ich codzienną pracę na rzecz krzewienia polskości na Białorusi w warunkach nie zawsze tej pracy sprzyjających. – W przypadku młodzieży i dzieci, jest to również sposób na odbycie praktyki językowej w środowisku polskojęzycznym oraz okazja do zgłębienia wiedzy o Polsce, jej kulturze, historii i obyczajach – mówi nam przewodnicząca Rady Naczelnej ZPB i składa podziękowania za organizację i sfinansowanie projektu „Łączy nas Polska” Samorządowi Województwa Wielkopolskiego, w szczególności Markowi Woźniakowi, Marszałkowi Województwa Wielkopolskiego oraz Marzenie Wodzińskiej, członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

Znadniemna.pl, zdjęcia Aleksego Gila i Marii Tiszkowskiej

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content