HomeKulturaTeatr „Lidziany” z Białorusi – wyróżniony na XI Wakacyjnym Festiwalu Teatrów Dziecięcych zza Granicy

Teatr „Lidziany” z Białorusi – wyróżniony na XI Wakacyjnym Festiwalu Teatrów Dziecięcych zza Granicy

Kolejny sukces odnieśli młodzi aktorzy z Białorusi podczas tegorocznej XI edycji Wakacyjnego Festiwalu Teatrów Dziecięcych zza Granicy, odbywającego się co roku we Włocławku. Rok temu główną nagrodę na tej międzynarodowej imprezie teatralnej zdobył teatr dziecięcy „MiUD” ze Świsłoczy, a w tym roku wyróżnienie jury otrzymali aktorzy z dziecięcej grupy teatralnej „Lidziany” z Lidy.

Festiwal_Wloclawek_1

Przedstawienia konkursowe Festiwalu we Włocławku zaprezentowano na deskach miejscowego Teatru Impresaryjnego. Ogółem w konkursie wystartowało 11 grup teatralnych. Najlepiej zaprezentowali się młodzi aktorzy z Litwy i Polski – zespół „Wędrówka” (Litwa) oraz teatrzyk „Talia” z Chrostkowa.

Festiwal_Wloclawek_7

W skład jury Festiwalu weszli: aktorka Jolanta Wołłejko; aktor, reżyser i wieloletni wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie Tomasz Grochoczyński; dramaturg i krytyk teatralny Jerzy Rochowiak oraz dyrektor instytucji przyjmującej i współorganizującej Festiwal, czyli Teatru Impresaryjnego, Jan Polak.

Festiwal_Wloclawek_6

Jan Polak

W relacji z Festiwalu autorstwa Jana Polaka, zamieszczonej na stronie facebookowej Teatru Impresaryjnego, dowiadujemy się, że aktorzy Teatru „Lidziany” z Lidy zauroczyli jurorów swoim potencjałem i wyczuciem proporcji w przedstawionej na osąd jurorów inscenizacji pt. „Nawrócenie”. Oto jak Jan Polak scharakteryzował występ naszych reprezentantów: – „Nawrócenie” Teatru „Lidziany”, krótka etiuda ukazująca w syntetycznym skrócie: stworzenie człowieka, pokusy, którym jest on poddawany i którym ulega, powrót za sprawą ingerencji Boga do życia prawego; precyzyjnie, bez patosu i przede wszystkim z wyczuciem proporcji: czas trwania i możliwości kreacyjne twórców – napisał juror na Facebooku.

Festiwal_Wloclawek_4

Występ grupy teatralnej „Lidziany” z Lidy

Festiwal_Wloclawek_2

Oceniając ogólny poziom przeglądu konkursowego, który się odbył w ramach XI Wakacyjnego Festiwalu Teatrów Dziecięcych zza Granicy we Włocławku, Jan Polak zaznaczył, iż z jedenastu przedstawionych w przeglądzie spektakli nie było takich, „które powodowałyby pytanie: po co oni wyszli na scenę”.

Festiwal_Wloclawek_3

Festiwal_Wloclawek_5

XI Wakacyjny Festiwal Teatrów Dziecięcych zza Granicy we Włocławku odbył się dzięki wsparciu finansowemu Senatu RP i darczyńców, a także dzięki zaangażowaniu w organizację imprezy wielu włocławskich instytucji i kultury, przedsiębiorców, zwykłych włocławian i władz samorządowych, między innymi prezydent Włocławka Barbary Moraczewskiej.

Festiwal_Wloclawek_8

Zadaniem podstawowym tej, mającej już jedenastoletnią historię, międzynarodowej imprezy teatralnej jest edukacja poprzez sztukę teatralną młodego pokolenia Polaków, mieszkających poza granicami Polski: motywowanie ich do zgłębiania znajomości ojczystego języka, a także polskiej kultury i historii.

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content