HomeReligiaBiałoruskie władze namyśliły się i polscy księża nie będą jednak wydaleni z Białorusi

Białoruskie władze namyśliły się i polscy księża nie będą jednak wydaleni z Białorusi

Decyzja o wydaleniu trzech polskich księży z Białorusi została ponownie rozpatrzona – zostaną, by służyć na Białorusi – poinformował BielaPAN sekretarz prasowy Konferencji Episkopatu Bialorusi ksiądz Jurij Sańko. Komunikat w tej sprawie zamieścił też na portalu catholic.by abp metropolita Tadeusz Kondrusiewicz.

Tadeusz_Kondrusiewicz

Abp Tadeusz Kondrusiewicz, metropolita mińsko-mohylewski

Według Jurija Sańki, rano 14 lipca do kurii mińsko-mohylewskiej przysłano oświadczenie z biura pełnomocnika ds. religii i narodowości, według którego podjęto decyzję o przedłużeniu pozwolenia na służbę duszpasterską trzem polskim księżom.

– Jesteśmy wdzięczni za zrozumienie sytuacji przez państwo i za to, że mieli chęć, by rozpatrzyć tę sprawę do końca – powiedział.

Dodał, że na razie nie wiadomo, na jak długi okres przedłużono księżom pozwolenie.

Kuria dziękuje wszystkim, którzy zaintersowali się tą sprawą.

13 lipca zwierzchnicy Kościoła katolickiego na Białorusi poinformowali, że władze białoruskie nie przedłużyły pozwolenia na sprawowanie posługi duszpasterskiej trzem księżom z Polski. Białoruś mieli opuścić trzej duchowni: dominikanin Roman Szulc z parafii św. Kazimierza w Mohylewie, franciszkanin Lech Bochenek, proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Iwieńcu, a także Jerzy Kotowski z parafii w Kołodziszczach w rejonie mińskim. Metropolita Kondrusiewicz informował, że 11 lipca razem z biskupem wikarym obwodu mohylewskiego Aleksandrem Jaszeuskim spotkał się z pełnomocnikiem ds. religii i narodowości przy Radzie Ministrów Republiki Białoruś, Leanidem Pawłowiczem Huliaką, by wyjaśnić, dlaczego odmówiono trzem wyżej wspomnianym księżom pozwolenia na pełnienie służby. Tamto spotkanie nie przyniosło jednak rezultatu.

Polskich księży na Białorusi dość często spotykają problemy – na przykład zdarzało się już wiele razy, że nie przedłużano im wiz. W zeszłym roku Aleksander Łukaszenka stwierdził, że czasem zajmują się nie tym, czym powinni, a wcześniej pełnomocnik Leanid Huliaka zarzucił im zajmowanie się polityką. W 2013 roku KGB aresztowało duchownego z Kartą Polaka, oskarżając go o „zdradę Białorusi” – duchowny ks. Władysław Łazar spędził w więzieniu około sześciu miesięcy, następnie został zwolniony. Według niezależnych źródeł sprawę przeciw niemu umorzono.

Większość mieszkańców Białorusi to wyznawcy prawosławia. Około 15 procent mieszkańców 9-milionowej Białorusi to według szacunków Kościoła – katolicy.

PolskieRadio.pl/BELAPAN, Catholic.by/agkm

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content