HomeSpołeczeństwoIness Todryk-Pisalnik odebrała Nagrodę im. Macieja Płażyńskiego 2016

Iness Todryk-Pisalnik odebrała Nagrodę im. Macieja Płażyńskiego 2016

W Muzeum Emigracji w Gdyni 18 czerwca wręczono Nagrody im. Macieja Płażyńskiego 2016 dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. W piątej edycji nagrody jury wybrało zwycięzców spośród kilkudziesięciu nominacji nadesłanych z kilkunastu krajów.

Nagroda_Plazynskiego_dyplom

Nagroda_Plazynskiego_Jakub_Plazynski

Przemawia Jakub Płażyński, przewodniczący Jury, syn Patrona Nagrody im. Macieja Płażyńskiego

Nagroda_Plazynskiego_Piotr_Hukalo1

Elżbieta Płażyńska i Kacper Płażyński

W kategorii dziennikarz medium polonijnego nagrodę odebrała Iness Todryk-Pisalnik, redaktor naczelna „Głosu znad Niemna na uchodźstwie”, nagrodzona za cykl publikacji pod wspólnym tytułem „Dziadek w polskim mundurze”, przedstawiających biografie Polaków, którzy służyli Polsce w różnych formacjach mundurowych w okresach istnienia państwa polskiego lub w czasie walki Polaków o państwowość.

Nagroda_Plazynskiego_Jacek_Wlodarczyk

Przemawia Jarosław Włodarczyk z Fundacji Press Club Polska

Nagroda_Plazynskiego_Iness_Todryk_Pisalnik3

Małgorzata Naukowicz z Polskiego Radia zapowiada laureatkę tegorocznej edycji Nagrody im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii w kategorii dziennikarz medium polonijnego

Nagroda_Plazynskiego_Iness_Todryk_Pisalnik12

Marcin Skwierawski, wiceprezydent Miasta Sopotu i Małgorzata Naukowicz wręczają nagrodę Iness Todryk-Pisalnik z „Głosu znad Niemna na uchodźstwie”

Na tę nagrodę trzeba było rzeczywiście zasłużyć. Jest dla mnie szczególnie ważna, ponieważ Patrona nagrody znałam osobiście. Był z nami – Polakami na Białorusi – zawsze, w najtrudniejszych chwilach. Odważnie stawał w naszej obronie, wspierał i podtrzymywał na duchu. To było dla nas niezwykle ważne – powiedziała laureatka, odbierając nagrodę. Dodała, że Nagrodę dedykuje wszystkim dziadkom, których losy zostały opisane w ramach akcji „Dziadek w polskim mundurze” i ich potomkom, którzy pielęgnują pamięć o swoich przodkach.

Nagroda_Plazynskiego_Iness_Todryk_Pisalnik1

Przemawia Iness Todryk-Pisalnik

Nagroda_Plazynskiego_Iness_Todryk_Pisalnik

Ponadto jury przyznało wyróżnienie Jolancie Reisch-Klose z portalu MyPolacy.de, doceniając jej publikacje o różnych aspektach życia Polaków w Niemczech.

Nagroda_Plazynskiego_Jolanta_Klose

Przemawia Jolanta Reisch-Klose z portalu MyPolacy.de, zdobywczyni wyróżnienia w kategorii dziennikarz medium polonijnego

Piszemy dla 800 000 rodaków, którzy wyjechali za zachodnią granicę, gdzie ich losy układają się bardzo różnie. Sama przez wiele lat byłam emigrantką i dobrze wiem, że emigracja może być błogosławieństwem – wtedy, gdy z własnej woli poznajemy innych ludzi i inne kultury, ale może być także przekleństwem – gdy do wyjazdu jest się zmuszonym, gdy rwą się więzi rodzinne – mówiła po odebraniu wyróżnienia nagrodzona.

Nagroda_Plazynskiego_Piotr_Hukalo

W kategorii dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne nagrodzono Edytę Poźniak z Polskiego Radia, uhonorowaną za cykl publikacji na głównych antenach Polskiego Radia oraz w serwisie Informacyjnej Agencji Radiowej o historii Polonii i o współczesnych problemach Polaków żyjących poza granicami kraju.

Nagroda_Plazynskiego_Polska

Nagroda_Plazynskiego_Polska1

Przemawia Edyta Poźniak z Polskiego Radia, laureatka Nagrody w kategorii dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne

Dziękuję mojej redakcji – Informacyjnej Agencji Radiowej Polskiego Radia – bo dzięki niej mam bardzo potężny oręż w ręku – magnetofon i eter. Podróżuję, nagrywam, odkrywam. Udało mi się m.in. znaleźć i odwiedzić tych Polaków, którzy według statystyk teoretycznie już nie żyją. To ostatnie chwile, kiedy możemy rejestrować ich wspomnienia. Za kilka lat pozostaną nam po nich ich słowa – powiedziała podczas uroczystości laureatka.

Nagroda_Plazynskiego_Jaroslaw_Gugala

Członek Jury Nagrody Jarosław Gugała z telewizji „Polsat”

Nagroda_Plazynskiego_Litwa

Nagroda_Plazynskiego_Litwa1

Przemawia Walenty Wojniłło z wilnoteka.lt – portalu prezentującym aktualne wydarzenia dotyczące Polaków na Litwie, laureat Nagrody w kategorii redakcja medium polonijnego

W kategorii redakcja medium polonijnego zwyciężyła wilnoteka.lt – portal prezentujący aktualne wydarzenia dotyczące Polaków na Litwie. Nagrodę przyznano za wysoki poziom merytoryczny i profesjonalizm redakcyjny. Chcę wam przekazać staropolskie „Bóg zapłać!” za pamięć o nas i za potrójne wzruszenie, które tu przeżywam: bo każda nagroda i docenienie jest wzruszające; bo jest to nagroda imienia człowieka, który pozostaje dla nas Polaków na Litwie wzorem polskiego męża stanu, polityka, znającego i rozumiejącego jak rzadko kto problemy Polaków na Litwie, mądrze nas wspierającego, na którym współcześni polscy politycy powinni się wzorować; bo tę nagrodę mogę odebrać w Gdyni, wybudowanej wysiłkiem całego narodu polskiego, także mieszkańców ówczesnego województwa wileńskiego – mówił Walenty Wojniłło.

Nagroda_Plazynskiego_wspolne

Laureatów wyłoniło jury w składzie: Jakub Płażyński (przewodniczący, syn Patrona), Jarosław Gugała (telewizja „Polsat”), Jerzy Haszczyński („Rzeczpospolita”), Małgorzata Naukowicz (Polskie Radio) oraz Karolina Grabowicz-Matyjas (dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni, sekretarz jury).
Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego jest honorowana praca dziennikarzy i mediów służących Polonii. Intencją jej inicjatorów jest zachowanie w pamięci Polaków osoby i dokonań Patrona nagrody – działacza opozycji antykomunistycznej, pierwszego niekomunistycznego wojewody gdańskiego, Marszałka Sejmu RP i wicemarszałka Senatu RP, prezesa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, człowieka o szerokich horyzontach i dalekowzrocznym spojrzeniu na Polskę i świat.

Nagroda_Plazynskiego_gratulacje

Elżbieta Płażyńska, żona Patrona Nagrody składa gratulacje Iness Todryk-Pisalnik

Nagroda_Plazynskiego_gratulacje1

Jarosław Włodarczyk, Małgorzata Naukowicz i Iness Todryk-Pisalnik

Nagroda_Plazynskiego_Iness_Todryk_Pisalnik_Wlodarczyk

Jarosław Włodarczyk składa gratulacje Iness Todryk-Pisalnik

Nagroda_Plazynskiego_Slawomir_Komorowski

Sławomir Komorowski, historyk z Gdyni i wieloletni przyjaciel Związku Polaków na Białorusi i Iness Todryk-Pisalnik

Tak jak kiedyś z Dworca Morskiego odpływali nasi rodacy, szukając swego miejsca w świecie, tak dziś możemy – już po raz piąty – uhonorować dziennikarzy, którzy publikują o nich i dla nich. Cieszy mnie stała profesjonalizacja dziennikarzy i redakcji polonijnych. Mój Ojciec chciał budowania mostów między Polakami na całym świecie. Takim mostem jest praca dziennikarzy piszących o Polonii i Polakach zagranicą – mówił Jakub Płażyński, syn Patrona nagrody, przewodniczący jury.

Nagroda_Plazynskiego_Jakub_Plazynski2

Jakub Płażyński

Listy do uczestników uroczystości wręczenia nagrody skierowali: Stanisław Karczewski, Marszałek Senatu, Adam Kwiatkowski, Sekretarz Stanu – Szef Gabinetu Prezydenta RP oraz Jan Dziedziczak, Sekretarz Stanu ds. parlamentarnych, Polonii, konsularnych i dyplomacji publicznej w MSZ.

Nagroda_Plazynskiego_wywiady

Jakub Płazyński i Iness Todryk-Pisalnik udzielają wywiadu TVP

Nagroda jest przyznawana co roku za pracę dziennikarską w roku poprzednim, w czterech kategoriach: dziennikarz medium polonijnego, dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne, dziennikarz zagraniczny publikujący na temat Polski, Polaków i Polonii oraz redakcja medium polonijnego. W bieżącej edycji jury nie przyznało nagrody w kategorii dziennikarz zagraniczny publikujący na temat Polski, Polaków i Polonii.

Nagroda_Plazynskiego_gazeta

Publikacja z bohaterem akcji – pułkownikiem Narcyzem Łopianowskim, jednym z największych bohaterów wojny z bolszewikami we wrześniu 1939 roku, obrońcą Grodna, dowódcą 2. szwadronu 101. Pułku Ułanów w stopniu rotmistrza, będącego jednym z autorów zwycięstwa w legendarnej bitwie pod Kodziowcami z oddziałami pancernymi Armii Czerwonej, później – oficerem Armii Andersa, cichociemnym, żołnierzem Armii Krajowej, dowódcą oddziału w Powstaniu Warszawskim, kawalerem Orderu Virtuti Militari V kl., dwukrotnie Krzyża Walecznych i Krzyża Zasługi oraz wielu innych odznaczeń

Nagroda im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii powstała z inicjatywy Press Clubu Polska, Jakuba Płażyńskiego, prezydentów Gdańska, Sopotu i Gdyni oraz Marszałka Województwa Pomorskiego.

Znadniemna.pl za pressclub.pl, fot. Maksymilian Rigamonti, Press Club Polska, Piotr Hukalo, Andrzej Pisalnik

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content