HomeOświataZakończenie roku szkolnego w Szkole Społecznej Języka Polskiego przy ZPB w Mińsku

Zakończenie roku szkolnego w Szkole Społecznej Języka Polskiego przy ZPB w Mińsku

Tradycyjna uroczystość z okazji zakończenia roku szkolnego i zbliżającego się Dnia Dziecka odbyła się 28 maja w Szkole Społecznej Języka Polskiego, działającej przy Oddziale Związku Polaków na Białorusi w Mińsku.

Założony w 2009 roku z inicjatywy prezes Oddziału ZPB w Mińsku Heleny Marczukiewicz ośrodek edukacyjny jest jedną z najlepszych w stolicy Białorusi szkół społecznych języka polskiego. Pięć nauczycielek pod kierownictwem dyrektor szkoły Poliny Juckiewicz prowadzi zajęcia w 21 grupach. Razem w szkole uczy się ponad 130 dzieci i blisko 120 dorosłych.

Wszyscy oni zgromadzili się w minioną sobotę, aby pożegnać rok szkolny i powitać nadchodzące wakacje.

Po modlitwie, poprzedzającej uroczystość, uczniowie szkoły wraz z nauczycielami i gośćmi uroczystości wspólnie zaśpiewali piosenkę „Oto jest dzień”, która wprawiła zgromadzonych w radosny nastrój.

Potem nauczyciele zaproponowali zgromadzonym wziąć udział w zabawie, której nauczyli się, podczas kursów dla nauczycieli w Polsce. Zabawie towarzyszyła piosenka „Witam was”, często wykonywana na szkolnych uroczystościach w Polsce.

Po zabawie odbył się uroczysty koncert przygotowany siłami uczniów szkoły przy wsparciu działaczy kultury, z których słynie Oddział ZPB w Mińsku.

Koncert prowadziła najlepsza uczennica szkoły Paulina Nikicina

Koncert prowadziła najlepsza uczennica szkoły Paulina Nikicina

Poprowadziła koncert jedna z najlepszych uczennic szkoły Paulina Nikicina. Każdy z wychodzących na scenę chciał zademonstrować, jak duże postępy zrobił w nauce języka polskiego, uczęszczając w ciągu roku na zajęcia do Szkoły Społecznej Języka Polskiego. Paweł Buryn na przykład, demonstrując piękną wymowę, zarecytował wiersze Juliana Tuwima „Warszawa” i „Wszystko dla wszystkich”. Grupa najmłodszych uczniów szkoły, którzy dopiero poznali polski alfabet, zarecytowała wiersz tego samego autora pt. „Abecadło”.

Paweł Buryn recytuje wiersz "Warszawa" Juliana Tuwima

Paweł Buryn recytuje wiersz „Warszawa” Juliana Tuwima

Z uwagi na to, że zajęcia w szkole odbywają się często w weekendowe poranki, kiedy nie chce się wcześnie wstawać, burzę emocji wywołało wykonanie piosenki o śpiochu – Panu Janie.

W toku uroczystości z okazji zakończenia roku szkolnego nie zabrakło refleksji na temat obchodzonego 26 maja w Polsce Dnia Matki. Wiersze o mamie zarecytowały ze sceny uczennice Ania Kaczanowska i Aleksandra Zachjarczenia. Ta druga, mimo tego, że ma zaledwie siedem lat, już bardzo dobrze śpiewa po polsku i nawet czyta. Aby usatysfakcjonować ojców, na których święto trzeba zaczekać do 23 czerwca, mała Aleksandra z niezwykłym urokiem zaśpiewała wesołą piosenkę o mamie i tacie.

Wiersz o mamie w wykonaniu Aleksandry Zacharczeni i Ani Kaczanowskiej

Wiersz o mamie w wykonaniu Aleksandry Zacharczeni i Ani Kaczanowskiej

Nie uniknęło uwadze organizatorów koncertu jeszcze jedno szkolne osiągnięcie, a mianowicie – udział zespołu szkolnego w konkursie inscenizacji wierszy, który odbył się w marcu w Grodnie. Konkursową inscenizację wiersza Ludwika Jerzego Kerna „Żyrafa u fotografa”, młodzi aktorzy – Sławek Jermolenko i Ania Kaczanowska – zademonstrowali mińskiej publiczności.

Ania Kaczanowska i Sławek Jermolenko z inscenizacją wiersza "Żyrafa u fotografa"

Ania Kaczanowska i Sławek Jermolenko z inscenizacją wiersza „Żyrafa u fotografa”

Uczniowie szkoły w wolnym od zajęć czasie uczestniczą w różnych twórczych projektach. Jednym z nich jest zespół folkowy „Róża-Kwiatek” (biał. Ружа-Кветка). Zespół ten zaśpiewał piosenkę, od której pożyczył swoją nazwę. Kierowniczką zespołu „Róża-Kwiatek” jest Łarysa Klimienko.

Zespół folkowy "Róża-Kwiatek"

Zespół folkowy „Róża-Kwiatek”

Grupa uczniów, uczących się w szkole już drugi rok, zaprezentowała publiczności polskie nazwy dni tygodnia, inscenizując opowiadający o nich wiersz Jana Brzechwy.

Uczniowie recytują wiersz "Tyudzień" Jana Brzechwy

Uczniowie recytują wiersz „Tydzień” Jana Brzechwy

Piosenkę pt. „Pieski Małe Dwa” zaśpiewała Diana Radziecka, a jej koledzy zaprezentowali inscenizację wiersza „Warzywa”, jednego z najbardziej ulubionych w szkole polskich poetów dla dzieci – Juliana Tuwima.

Inscenizacja wiersza "Warzywa" Juliana Tuwima

Inscenizacja wiersza „Warzywa” Juliana Tuwima

Śpiewa Diana Radziecka

Śpiewa Diana Radziecka

Na zakończenie koncertu zaprezentowały się szkolne zespoły muzyczne – zespół „Ptaszki śpiewające” zaśpiewał piosenkę „Chłopiec z gitarą” z repertuaru Kariny Stanek i zespołu Czerwono-Czarni, a zespół „Dżentelmeni”, którego kierownikiem jest Natalia Krywoszejewa, wprowadził publiczność w radosno-biesiadny nastrój, wykonując „Serce w plecaku” i „Przybyli ułani pod okienko”. Swój występ „Dżentelmeni” zakończyli wykonaniem przeboju z lat 70. minionego stulecia – „Orkiestry dęte” z repertuaru Haliny Kunickiej.

Zespół "Ptaszki śpiewające"

Zespół „Ptaszki śpiewające”

Na scenie - "Dżentelmeni"

Na scenie – „Dżentelmeni”

Polina Juckiewicz z Mińska

Najnowsze komentarze

  • Gratuluję
    Kazimierz Dobrzański Wspólnota Polska Kraków

Skomentuj

Skip to content