HomeOświataDelegacja Samorządu Województwa Wielkopolskiego z wizytą u Polaków na Białorusi

Delegacja Samorządu Województwa Wielkopolskiego z wizytą u Polaków na Białorusi

Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego na czele z wicewojewodą Dorotą Kinal w dniach 2-6 maja odwiedzili Polaków na Białorusi.

Kilkudniowy pobyt w kraju, leżącym za wschodnią granicą Polski, goście z Poznania rozpoczęli od Grodna, gdzie zostali przyjęci między innymi w Konsulacie Generalnym RP przez kierownika placówki konsula RP Zbigniewa Pruchniaka i jego kolegę konsula RP Adama Chmurę.

w_konsulacie

Delegacja Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Konsulacie Generalnym RP w Grodnie

Po dwudniowym pobycie w grodzie nad Niemnem, 4 maja delegacja samorządowców udała się do Lidy, w której czekali na nią członkowie miejscowego oddziału Związku Polaków na Białorusi. Na spotkanie z delegacją z Poznania, w której składzie byli samorządowcy, odpowiedzialni w województwie wielkopolskim za rozwój edukacji i nauki, przybyła realizująca na Białorusi projekty edukacyjne dla mniejszości polskiej przewodnicząca Rady Naczelnej ZPB Andżelika Borys.

Dla gości z Poznania śpiewa działający przy Odziale ZPB w Lidzie zespół wokalny "Lidziejka"

Dla gości z Poznania śpiewa działający przy Oddziale ZPB w Lidzie zespół wokalny „Lidziejka”

Podczas spotkania w Lidzie goście z Poznania mieli okazję przekonać się, iż edukacja polska na Białorusi rozwija się w różnych formach. Swoje talenty artystyczne w krótkim koncercie zaprezentowali gościom uczniowie polskich szkółek parafialnych, prowadzonych przez działaczy miejscowego oddziału ZPB.

Występ uczennic polskich szkółek parafialnych w Lidzie

Występ uczennic polskich szkółek parafialnych w Lidzie

Po pobycie w Lidzie i wspólnej z miejscowymi Polakami kolacji samorządowcy z województwa wielkopolskiego, udali się do Nowogródka. W ostatnich dniach pobytu na Białorusi zwiedzili także Nieśwież i Baranowicze, gdzie zostali przyjęci w Domu Polskim, będącym siedzibą najstarszej z działających na Białorusi Polskiej Szkoły Społecznej im. Tadeusza Reytana.

– Była to dla nas niezwykle ważna wizyta. Współpracujemy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego przy realizacji projektów edukacyjnych dla polskich dzieci i młodzieży z Białorusi i jesteśmy szczęśliwi, że nasi partnerzy mieli okazję przekonać się, iż ta współpraca owocuje podtrzymaniem polskiej tożsamości wśród mieszkających na Białorusi Polaków. Cieszy też, że nasi partnerzy na termin wizyty wybrali dni, w których obchodzimy ważne święta narodowe, między innymi Dzień Polonii i Polaków za Granicą oraz Święto Konstytucji Trzeciego Maja – powiedziała w rozmowie z portalem Znadniemna.pl Andżelika Borys.

Irena Biernacka z Lidy, zdjęcia Aleksego Gila i KG RP w Grodnie

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content