HomeHistoriaSejm uczcił 1050-lecie chrztu Polski

Sejm uczcił 1050-lecie chrztu Polski

„W 1050. rocznicę przyjęcia chrześcijaństwa na naszych ziemiach wyrażamy wdzięczność twórcom państwowości i wszystkim pokoleniom Polaków, którzy wiernie trwali przy zasadach wyznaczających naszą tożsamość” – głosi uchwała, którą przez aklamację podjął 13 kwietnia Sejm. Analogiczny dokument przyjął 7 kwietnia Senat. W ramach obchodów jubileuszu chrztu Polski, w piątek, 15 kwietnia w Poznaniu odbędzie się uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, podczas którego orędzie wygłosi Prezydent RP. W uroczystościach weźmie udział przewodnicząca Rady Naczelnej Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys.

Chrzest_Polski

Chrzest_Polski_Sejm

Foto: Krzysztof Białoskórski/sejm.gov.pl

W podjętej jednogłośnie uchwale Sejm przypomniał, że „dziejowa decyzja księcia Mieszka I, który dzięki czeskiej księżnej Dobrawie przyjął chrzest w roku 966, włączyła nas w krąg cywilizacyjny Europy Zachodniej, co zostało rychło potwierdzone na Zjeździe Gnieźnieńskim w 1000 roku”.

Chrzest_Polski_1

„Wspólnota łacińskiej Europy dzięki Polsce poszerzała swój zasięg, gdy pochodząca z Węgier św. Jadwiga, królowa, pojęła za męża Władysława Jagiełłę, pierwszego z wielkiej dynastii, za czasów której powstała Rzeczpospolita Obojga Narodów, państwo tolerancji i wielu kultur, stanowiące ewenement ustrojowy na skalę ówczesnego świata” – napisano w uchwale.

Autorzy uchwały podkreślili w dokumencie, że chrześcijaństwo przyniosło zbiór wartości, a także wyznaczyło kanon kultury duchowej i materialnej.

„Pod jego znakami broniliśmy europejskiego dziedzictwa w roku 1683 – roku Wiktorii Wiedeńskiej, i w roku 1920 – roku zwycięskiej Bitwy Warszawskiej” – przypomnieli posłowie.

Jak zaznaczono w uchwale, „w długich dziejach chwały, ale i upadku Rzeczypospolitej, Naród Polski trwał dzięki sile ducha, dzięki przykładowi męczenników, od św. biskupa Wojciecha do bł. księdza Jerzego Popiełuszki”.

„Wyrazem tego trwania było milenijne zwycięstwo 1966 roku, poprzedzone Jasnogórskimi Ślubami Narodu i Wielką Nowenną ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia” – głosi uchwała.

Sejm podkreślił, że „wielki przełom historyczny współczesnego czasu, jakim było powstanie ruchu „Solidarności”, nie byłby możliwy bez inspiracji duchowej, jaką przyniósł Polsce święty papież Jan Paweł II”. „Jego wybór na Stolicę Piotrową i pierwsza wizyta w Ojczyźnie pozwoliły narodowi poczuć się wspólnotą” – napisali posłowie. Przypomnieli też, że „to pod znakami i symbolami chrześcijańskimi, jak Krzyż i otoczony czcią obraz Matki Bożej Częstochowskiej, odbyła się wielka przemiana zniewolonego narodu, która pozwoliła odzyskać upragnioną wolność i odbudować niepodległe państwo”.

Posłowie i Senatorowie Rzeczypospolitej Polskiej na Zgromadzeniu Narodowym apelują o uczczenie Jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski: niech to źródło, z którego czerpały pokolenia, pozostanie obecne w naszych czasach i w przyszłości czytamy w uchwale.

Znadniemna.pl za niezależna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content