HomeReligiaW Mińsku zainaugurowano proces beatyfikacyjny Edwarda Woyniłłowicza

W Mińsku zainaugurowano proces beatyfikacyjny Edwarda Woyniłłowicza

Pierwsze w historii Białorusi rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego odbyło się 10 kwietnia w Mińsku. Do grona Sług Bożych Kościoła Rzymskokatolickiego dołączy wybitny działacz społeczno-polityczny, mecenas kultury i fundator kościołów z początku XX stulecia Edward Woyniłłowicz.

Proces_beatyfikacji_Woynollowicza17

Proces_beatyfikacji_Woynollowicza16

Pierwszą i publiczną sesję procesu beatyfikacyjnego Edwarda Woyniłłowicza w ufundowanej przez niego świątyni – kościele pw. św. Szymona i Heleny, zwanym Czerwonym, w białoruskiej stolicy – zainaugurowała Msza święta, którą celebrował osobiście zwierzchnik Kościoła Rzymskokatolickiego na Białorusi arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz.

Proces_beatyfikacji_Woynollowicza13

Proces_beatyfikacji_Woynollowicza14

Arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz

W wygłoszonej przez siebie homilii metropolita mińsko-mohylewski wyraził radość z powodu rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego Edwarda Woyniłłowicza mianowicie na ziemi białoruskiej i wezwał do modlitwy o powodzenie całego procesu beatyfikacyjnego, „żebyśmy jak najszybciej mieli swojego niebiańskiego patrona. Żebyśmy mieli tego, który z domu Ojca Niebiańskiego będzie modlić się za nas i nam błogosławić”.

Proces_beatyfikacji_Woynollowicza7

Proces_beatyfikacji_Woynollowicza8

Proces_beatyfikacji_Woynollowicza12

Przypominając fakty z biografii Edwarda Woyniłłowicza, w którego osobie 10 kwietnia w Watykanie uszanował Białoruś i naród białoruski papież Franciszek, arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz przypomniał, że Woyniłłowicz „w czasach carskiej Rosji zachował swoją chrześcijańską tożsamość i nie wyrzekł się swojej wiary”. Świadectwem tego jest między innymi ufundowany przez wybitnego mecenasa i dobroczyńcę Czerwony kościół w Mińsku, który stał się wizytówką białoruskiej stolicy.

Proces_beatyfikacji_Woynollowicza10

Arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz

Proces_beatyfikacji_Woynollowicza11

Proces_beatyfikacji_Woynollowicza15

Proboszcz Czerwonego Kościoła ks. Władysław Zawalniuk

Rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Edwarda Woyniłłowicza, o który starał się jeszcze śp. kardynał Kazimierz Świątek i proboszcz Czerwonego Kościoła ks. Władysław Zawalniuk wraz z wiernymi, mianowicie w Mińsku – świadczy zdaniem arcybiskupa o tym, że Kościół na Białorusi wystarczająco się wzmocnił, aby sprostać takiemu wyzwaniu, jakim jest proces beatyfikacyjny.

Proces_beatyfikacji_Woynollowicza5

Proces_beatyfikacji_Woynollowicza6

Dyrektor Centrum Pastoralnego przy Konferencji Biskupów Białorusi ksiądz Roman Foksiński ogłasza rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego

Proces_beatyfikacji_Woynollowicza3

Rozgłośnia Radio Svaboda porozmawiała na temat procesu beatyfikacyjnego i szans jego powodzenia z jednym z jego inicjatorów, proboszczem Czerwonego kościoła, księdzem Władysławem Zawalniukiem.

Proces_beatyfikacji_Woynollowicza2

Proces_beatyfikacji_Woynollowicza1

Proces_beatyfikacji_Woynollowicz

Według proboszcza Czerwonego kościoła rozpoczęty właśnie proces beatyfikacyjny może trwać bardzo długo – 50, 100, a nawet 200 lat. Modlitwy do sługi Bożego Edwarda Woyniłłowicza powinny bowiem zaowocować cudem.

Znadniemna.pl na podstawie Catholic.by i Svaboda.org, zdjęcia Catholic.by

Najnowsze komentarze

  • Nie wiem doprawdy skąd u Was takie negatywne opinie. Sama/sam korzystam z usług tej firmy od wielu lat i nigdy nie zostałam potraktowana/y źle.

    http://dajeszojciec.pl/

  • Zgadzam się z przedmówcą w 100.

    https://www.automatykahotelowa.pl/

  • Wow… kto by się spodziewał, że w taki sposób można rozwiążać ten problem?

Skomentuj

Skip to content