HomeSpołeczeństwoWielkanoc w Polsce dla Polaków ze Wschodu

Wielkanoc w Polsce dla Polaków ze Wschodu

Polacy z Rosji, Kazachstanu, Ukrainy i Białorusi świętowali tegoroczną Wielkanoc w polskich rodzinach Lublina, do którego zostali zaproszeni przez miejscowe Stowarzyszenie „Wspólne Korzenie”.

Polacy_Minska_Warszawa3

Pierwsza Dama Rzeczypospolitej Polskiej Agata Kornhauser-Duda wita Polaków ze Wschodu

Polacy_Minska_Warszawa2

Program pobytu w Ojczyźnie Polaków, mieszkających na wschód od Polski, przewidywał szereg spotkań, zwiedzanie Krakowa, Częstochowy a także Warszawy, gdzie Polacy mieli okazję poznać osobiście panią prezydentową Agatę Kornhauser-Dudę.

Polacy_Minska_Lublin8

Zbigniew Wojciechowski, prezes Stowarzyszenia „Wspólne Korzenie” wita Polaków ze Wschodu w Lublinie

Licząca 15 osób grupa Polaków ze Wschodu, między innymi z Oddziału Związku Polaków na Białorusi w Mińsku, przekroczyła polską granicę na przejściu Brześć-Terespol 26 marca.

Polacy_Minska_Lublin7

W Terespolu spotykał ich już opiekujący się rodakami podczas tygodniowego pobytu w Ojczyźnie członek Zarządu Stowarzyszenia „Wspólne Korzenie” Józef Husarz. Geografia przedstawicielstwa środowisk polskich na Wschodzie była niezwykle bogata, gdyż w piętnastoosobowej grupie, poza Polakami z Mińska, znaleźli się rodacy z syberyjskich Czity, Omska, Gornoałtajska, ukraińskiego Dniepropietrowska oraz kazachstańskich Pietropawłowska i Ułan-Ude.

Polacy_Minska_Lublin5

Polacy_Minska_Lublin6

Po dotarciu do Lublina Polacy ze Wschodu zostali powitani przez Zbigniewa Wojciechowskiego, prezesa Stowarzyszenia „Wspólne Korzenie”, któremu podczas spotkania z gośćmi towarzyszyły lubelskie media. Po powitaniu i wywiadach, udzielonych lubelskim dziennikarzom, Polacy ze Wschodu zostali przyjęci przez czekające na nich rodziny lubelskie, z którymi wspólnie spędzili święta Wielkiej Nocy.

Polacy_Minska_Lublin4

Polacy_Minska_Lublin3

Polacy_Minska_Lublin2

Polacy_Minska_Lublin1

Zbigniew Wojciechowski, prezes Stowarzyszenia „Wspólne Korzenie”

W poniedziałek wielkanocny grupę Polaków zza wschodniej granicy Polski przyjął prezydent Lublina Krzysztof Żuk, któremu podczas spotkania z rodakami towarzyszyli przedstawiciele działających w Lublinie organizacji i instytucji, opiekujących się Polakami za granicą, między innymi Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, reprezentowanego przez prezesa Oddziału SWP w Lublinie Ryszarda Gajewskiego oraz dyrektora miejscowego Domu Polonii Dariusza Śladeckiego.

Polacy_Minska_Lublin

Zdjęcie pamiątkowe przy gmachu Urzędu Miasta Lublina

29 marca grupa Polaków ze Wschodu miała okazję zwiedzić Kraków, w którym nawiedziła między innymi Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach oraz udała się do Częstochowy, aby pomodlić się przed cudownym obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej.

Polacy_Minska_Krakow4

Polacy_Minska_Krakow22

Polacy_Minska_Krakow7

Polacy_Minska_Krakow12

Polacy_Minska_Krakow19

Polacy_Minska_Czestochowa

Polacy_Minska_Czestochowa1

Kolejny dzień tygodniowego pobytu w Polsce grupa spędziła w Warszawie, gdzie zwiedziła Sejm i Senat RP, a także spotkała się z Pierwszą Damą Rzeczypospolitej Polskiej Agatą Kornhauser-Dudą.

Polacy_Minska_Warszawa1

Polacy_Minska_Warszawa5

Polacy_Minska_Warszawa8

Polacy_Minska_Warszawa7

Polacy_Minska_Warszawa4

Polacy_Minska_Warszawa6

Ostatnie dni pobytu w Ojczyźnie Polacy ze Wschodu poświęcili zwiedzaniu Lublina, podczas którego mieli okazję odbyć między innymi wycieczkę po Państwowym Muzeum na Majdanku i oddać hołd ofiarom zbrodni hitlerowskich.

Polacy_Minska_Lublin_koniec5

Polacy_Minska_Lublin_koniec3

Polacy_Minska_Lublin_koniec4

Polacy_Minska_Lublin_koniec2

Polacy_Minska_Lublin_koniec1

Polacy_Minska_Lublin_koniec

Tamara Naumenko i Aleksander Wasilenko z Lublina, zdjęcia Aleksandra Wasilenki

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content