HomeSpołeczeństwoWiosenne sprzątanie cmentarzy w Lidzie

Wiosenne sprzątanie cmentarzy w Lidzie

Jako formę patriotycznej edukacji i wychowania wykorzystuje Oddział Związku Polaków na Białorusi w Lidzie obowiązek opieki nad miejscami polskiej pamięci narodowej w swoim mieście.

Lida_sprzatanie_cmentarzy_2

9 kwietnia, w przeddzień rocznicy Tragedii Katyńskiej i katastrofy smoleńskiej, Polacy Lidy zorganizowali sprzątanie na Cmentarzu Lotników, przy Krzyżu Katyńskim, przy kamieniu, upamiętniającym księdza Adama Falkowskiego w parku miejskim oraz przy kaplicy św. Barbary.

Lida_sprzatanie_cmentarzy_1

Wiosenne sprzątanie polskich nekropolii stało się już tradycją Oddziału ZPB w Lidzie.

Lida_sprzatanie_cmentarzy_3

Każdego roku w akcji bierze udział coraz więcej miejscowych Polaków, w tym młodzieży. Młodzi ludzie przy okazji wspólnych ze starszymi lidzianami prac porządkowych na cmentarzach i miejscach pamięci, dowiadują się o historii powstania nekropolii i pomników, objętych ich opieką.

Lida_sprzatanie_cmentarzy_5

Spotkania te są także okazją do przypominania sobie o ważnych, niestety także tragicznych, datach i wydarzeniach polskiej historii. W minioną sobotę, po wysprzątaniu od zeszłorocznych liści nekropolii uczestnicy akcji wspominali papieża-Polaka Jana Pawła II, rocznicę śmierci, którego obchodzili tydzień przed akcją, a także Tragedię Katyńską i katastrofę smoleńską, których rocznicom została poświęcona akcja patriotyczna na lidzkich cmentarzach polskich.

Lida_sprzatanie_cmentarzy

Po zakończeniu robót wszyscy ich uczestnicy wspólnie modlili się za zmarłych w tragicznych okolicznościach rodaków.

Lida_sprzatanie_cmentarzy_4

Irena Biernacka z Lidy, zdjęcia Aleksego Gila

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content