HomeHistoriaAnna Maria Anders odwiedziła groby polskich ofiar stalinowskich represji w Kuropatach na Białorusi

Anna Maria Anders odwiedziła groby polskich ofiar stalinowskich represji w Kuropatach na Białorusi

Pełnomocnik prezes Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego Anna Maria Anders uczciła w sobotę pamięć tysięcy ofiar represji stalinowskich spoczywających w Kuropatach pod Mińskiem.

Uroczystości w Kuropatach: Helena Marczukiewicz, Anna Maria Anders i Konrad Pawlik

Uroczystości w Kuropatach: Helena Marczukiewicz, Anna Maria Anders i Konrad Pawlik, fot.: Ambasada RP w Mińsku/Twitter

Anders wraz z ambasadorem RP na Białorusi Konradem Pawlikiem najpierw złożyła wieńce i zapaliła znicze pod krzyżem upamiętniającym pomordowanych Polaków, gdzie zmówiono modlitwę, a następnie pod trzema krzyżami poświęconymi wszystkim ofiarom stalinowskich represji, spoczywającym w tym miejscu.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele mniejszości polskiej na Białorusi, między innymi członkowie Oddziału Związku Polaków na Białorusi w Mińsku na czele z prezes Heleną Marczukiewicz,  oraz polscy dyplomaci.

– Jestem tutaj, żeby oddać hołd wszystkim, którzy zginęli jako ofiary stalinowskiego reżimu, represji stalinowskich – podkreśliła Anders w wypowiedzi dla dziennikarzy. Jak zaznaczyła, to jej pierwsza wizyta na Białorusi. – Emocje są nieprawdopodobne. Naprawdę czuje się, że tutaj są duchy tych osób – powiedziała.

Anders zaznaczyła, że Polska i Białoruś mają bardzo wiele wspólnej historii i jest ważne przekazanie jej młodzieży.

Z Białorusi pełnomocnik uda się do Rosji, gdzie będzie przewodniczyć delegacji polskich władz państwowych, która w niedzielę weźmie udział w Katyniu i Smoleńsku w uroczystościach związanych z 76. rocznicą zbrodni katyńskiej oraz z obchodami 6. rocznicy katastrofy smoleńskiej.

– Katyń jest mi bardzo drogi. Mój ojciec czekał na tych oficerów – zaznaczyła córka generała Władysława Andersa, podkreślając, że jednym z celów jego życia po wojnie było dowiedzenie się, co się z nimi stało.

Nawiązując do tragedii smoleńskiej podkreśliła zaś, że znała osobiście prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonkę, jak również ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego.

Historycy szacują, że w Kuropatach spoczywa od 30 do 250 tys. ofiar sowieckich represji z lat 1937-1941, w tym Polacy. Do tej pory przeprowadzono tam bardzo nieliczne ekshumacje.

Według polskich oraz niezależnych białoruskich historyków Kuropaty są najprawdopodobniej jednym z miejsc pochówku ofiar zbrodni katyńskiej i to właśnie tam należałoby zbudować ostatni, brakujący cmentarz katyński.

Znadniemna.pl za PAP

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content