HomeSportSukces Polaków z Białorusi na XII Światowych Zimowych Igrzyskach Polonijnych „Podkarpackie 2016”!

Sukces Polaków z Białorusi na XII Światowych Zimowych Igrzyskach Polonijnych „Podkarpackie 2016”!

Pierwsze w historii występów na Światowych Zimowych Igrzyskach Polonijnych podium w klasyfikacji zespołowej wywalczyła reprezentacja Polaków z Białorusi w województwie podkarpackim, goszczącym tegoroczne Igrzyska, tradycyjnie organizowane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.

Zimowe_Igrzyska_Polonijne_22

Reprezentacja Polaków z Białorusi na XII Światowych Zimowych Igrzyskach Polonijnych „Podkarpackie 2016”

Nasi sportowcy włożyli do drużynowej skarbonki 10 złotych, 15 srebrnych i 15 brązowych medali, gromadząc razem 40 krążków. W sumie dało to reprezentacji Polaków z Białorusi trzecie miejsce drużynowe. Lepsi byli tylko zwycięscy klasyfikacji zespołowej – rodacy z Litwy z 42 złotymi, 33 srebrnymi i 34 brązowymi medalami (razem 109 krążków) oraz zdobywcy drugiego stopnia podium – Polacy z Czech, którzy uzbierali 81 medali, w tym 32 złotych, 26 srebrnych oraz 23 brązowych.

Zimowe_Igrzyska_Polonijne_20

Podczas otwarcia XII Światowych Zimowych Igrzyskach Polonijnych „Podkarpackie 2016”

Zimowe_Igrzyska_Polonijne_19

Razem w dziewięciu dyscyplinach sportów zimowych rywalizowali o trofea Igrzysk Polacy z szesnastu krajów świata. Trzecie miejsce drużynowe to bezdyskusyjny sukces dla naszej reprezentacji, która wystawiła w zawodach ogółem 49 sportowców. Reprezentacje krajów, które nas wyprzedziły, były dwukrotnie liczniejsze.

Zimowe_Igrzyska_Polonijne_18

Pierwsza od prawej – zdobywczyni III miejsca w nordic walking Walentyna Obuchowska z Grodna

Zimowe_Igrzyska_Polonijne_21

Pierwsza od prawej – zdobywczyni III miejsca w nordic walking Natalia Wojciechowska z Wołkowyska

Zimowe_Igrzyska_Polonijne_17

Na pierwszym stopniu podium – zwycięzca w nordic walking Paweł Czeczko z Grodna

Zimowe_Igrzyska_Polonijne_13

Pierwszy od prawej – Andrzej Dziedziewicz z pucharem za III miejsce w klasyfikacji generalnej w nordic walking

Zimowe_Igrzyska_Polonijne_15

Podium w nordic walking całe zdobyte przez Polaków z Białorusi: Aleksy Kadacz (II miejsce), Andrzej Dziedziewicz (I miejsce) i Aleksander Boguryn (III miejsce)

Zimowe_Igrzyska_Polonijne_11

Reprezentacja Polaków z Białorusi w nordic walking

Po raz pierwszy w historii Igrzysk Zimowych reprezentacja Polaków z Białorusi wystawiła drużynę hokejową. Beniaminek zawodów przewidywalnie nie zabłysnął w starciu z bardziej doświadczonymi i ogranymi rywalami z Litwy, Czech i USA, zdobywając ostatecznie czwarte miejsce wśród czterech drużyn.

Zimowe_Igrzyska_Polonijne_9

Pierwszy od lewej – zdobywca II miejsca w wieloboju łyżwiarskim Jarosław Pacieszyński z Mińska

Zimowe_Igrzyska_Polonijne_8

Zdobywcy II i III miejsca w wieloboju łyżwiarskim – Roman Tucin i Jan Bigaszyński z Lidy

Zimowe_Igrzyska_Polonijne_7

II miesce w wieloboju łyżwiarskim – Katarzyna Borys z Grodna, i miejsce – Tatiana Markiel z Grodna

Zimowe_Igrzyska_Polonijne_6

I miejsce w wieloboju łyżwiarskim – Ewelina Kaśko z Lidy

Zimowe_Igrzyska_Polonijne_5

Reprezentacja Polaków z Białorusi w wieloboju łyżwiarskim: Katarzyna Borys, Roman Ticin, Ewelina Kaśko, Tatiana Markiel i Jan Bigaszyński

– Rywale nas oczywiście zdeklasowali, ale zagraliśmy dwa mecze i nawet udawało nam się strzelać bramki. Najważniejsze jest, że odczuliśmy smak hokeja i już wiemy, jak się przygotowywać do następnych startów. Za dwa lata na Igrzyskach Zimowych postaramy się nie być „chłopcami do bicia” – skomentował występ naszych hokeistów kierownik reprezentacji Polaków z Białorusi na XII Światowych Zimowych Igrzyskach Polonijnych „Podkarpackie 2016”, wiceprezes działającego przy ZPB Polskiego Klubu Sportowego „Sokół” Marek Zaniewski.

Zimowe_Igrzyska_Polonijne_4

Ewelina Kaśko z pucharem za II miesjce w klasyfikacji generalnej w wieloboju łyżwiarskim

Według działacza ZPB w dyscyplinach, w których Polacy z Białorusi mają większe doświadczenie, wyniki naszych zawodników okazały się o wiele lepsze. – Udało nam się zdobyć drugie miejsce w klasyfikacji generalnej wieloboju łyżwiarskiego oraz wywalczyć drużynowo trzecie stopnie podium w nordic walking oraz biatlonie – zaznaczył Marek Zaniewski.

Zimowe_Igrzyska_Polonijne_3

Puchar za zdobycie III miejsca w klasyfikacji medalowej XII Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych „Podkarpackie 2016” otrzymują kierownik reprezentacji Polaków z Białorusi Marek Zaniewski i Irena Głuchowska z Brześcia

Zimowe_Igrzyska_Polonijne

W klasyfikacji medalowej XII Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych „Podkarpackie 2016” miejsca na podium podzieliły drużyny z: Czech (II miejsce), Litwy (I miejsce), Białorusi (III miejsce)

Nasz rozmówca zwrócił uwagę na to, że na minionych Igrzyskach zawody odbywały się w mniejszej ilości dyscyplin, niż w latach poprzednich. – Cieszy nas jednak trzecie miejsce drużynowe w klasyfikacji generalnej Igrzysk. Liczebnie nie mieliśmy bowiem największej reprezentacji, ale, proporcjonalnie do liczby zawodników w drużynach naszych rywali, zaprezentowaliśmy porównywalny do najlepszych poziom przygotowania do najbardziej prestiżowych startów sportowych wśród Polaków, mieszkających poza granicami Polski – podsumował występ reprezentacji Polaków z Białorusi wiceprezes PKS „Sokół” Marek Zaniewski.

Zimowe_Igrzyska_Polonijne_25

Kierownik reprezentacji Polaków z Białorusi na XII Światowych Zimowych Igrzyskach Polonijnych „Podkarpackie 2016” Marek Zaniewski, wiceprezes PKS „Sokół” z trofeami Igrzysk

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content