Wernisaż wystawy pt. „Żołnierze Wyklęci”, przygotowanej przez Towarzystwo Plastyków Polskich przy Związku Polaków na Białorusi, odbył się 29 lutego w gmachu Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku.
Cykl prac, poświęconych żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego, walczącym po wojnie z sowieckim okupantem o wolną i niepodległą Polskę, został wystawiony w ramach odbywających się w województwie podlaskim obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.
Uroczystego otwarcia wystawy dokonał wicewojewoda podlaski Jan Zabielski. Zwracając się do obecnych na wernisażu przypomniał on o trudnych i dramatycznych czasach walki polskich patriotów o wolność i niepodległość Polski. Wicewojewoda podkreślił, że narzucona Polakom przez Moskwę władza komunistyczna przy pomocy NKWD rozpętała w powojennej Polsce terror wobec narodu polskiego, dopuszczając się względem nich grabieży i gwałtów w skali, niespotykanej dotąd na tych ziemiach. – Symbolem zbrodni sowieckich i polskich służb komunistycznych stała się między innymi Obława Augustowska , skierowana na wyniszczenie antykomunistycznego podziemia niepodległościowego. Możemy sobie tylko wyobrazić, ile odwagi trzeba było mieć, aby prowadzić nierówną walkę z sowieckim okupantem. Musimy pamiętać, że ofiarami prowadzonej wówczas walki byli nie tylko żołnierze podziemia, lecz także ich rodziny, bliscy oraz wspierająca walkę Sowietami ludność wsi i miast – przypomniał Jan Zabielski.
Współorganizator wystawy, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku Barbara Bojaryn-Kazberuk wyraziła szczerą wdzięczność malarzom z Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB za niezwykle ważną pracę na rzecz utrwalania pamięci o skazanych na zapomnienie bohaterach.- Kiedyś tych ludzi prześladowano, zabijano, zabraniano nawet o nich mówić . Dzisiejszym naszym obowiązkiem jest zatem przekazywanie kolejnym pokoleniom nie tylko wiedzy o Żołnierzach Wyklętych, nie tylko kultywowanie pamięci o nich, lecz także wpajanie młodzieży wartości, wyznawanych przez polskich patriotów – mówiła dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku.
Środowisko twórców, czyje prace złożyły się na wystawę „Żołnierze Wyklęci” reprezentowali na wernisażu prezes TPP przy ZPB Janina Pilnik oraz jej koledzy z Towarzystwa – malarze Andrzej Filipowicz i Natalia Klimowicz. W swoim przemówieniu Janina Pilnik podkreśliła, że wśród prezentowanych na wystawie portretów Żołnierzy Wyklętych są także członkowie rodzin malarzy, którzy brali udział w przygotowaniu cyklu prac , poświęconych bohaterom polskiego podziemia antykomunistycznego. – ten temat jest bardzo aktualny dla wielu mieszkańców współczesnej Białorusi i Grodzieńszczyzny, gdyż przodkowie wielu z nas walczyli w szeregach Armii Krajowej – zaznaczyła Janina Pilnik.
Wystawa „Żołnierze Wyklęci” po raz pierwszy została zaprezentowana publicznie 12 maja 2013 roku podczas uroczystości upamiętniających jednego z bohaterów ziemi grodzieńskiej, dowódcę oddziału Armii Krajowej Anatola Radziwonika ps. „Olech” w rocznicę jego bohaterskiej śmierci, którą poniósł pod wsią Raczkowszczyzna w rejonie szczuczyńskim.
Inicjatorem stworzenia patriotycznego cyklu obrazów, wystawianych pod nazwą „Żołnierze Wyklęci”, był pierwszy prezes i założyciel TPP przy ZPB śp. Stanisław Kiczko. – Jego prace także są na tej wystawie – przypomniała obecna na wernisażu kierownik Działu Kultury ZPB Weronika Szarejko.
Wśród gości honorowych wernisażu byli między innymi polscy dyplomaci z Grodna: konsul RP Leszek Wanat oraz kierujący Konsulatem Generalnym RP w Grodnie konsul RP Zbigniew Pruchniak.
Wystawa „Żołnierze Wyklęci” autorstwa członków TPP przy ZPB potrwa w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim do końca dnia dzisiejszego.
Natalia Klimowicz z Białegostoku
ego / 7 marca, 2016
brawo !
/