HomeOświataTona podręczników dla uczących się języka polskiego w Mińsku

Tona podręczników dla uczących się języka polskiego w Mińsku

Ponad tona podręczników do nauki języka polskiego została przekazana 17 lutego ośrodkom edukacyjnym Mińska, wykładającym język polski na różnych poziomach zaawansowania w różnych grupach wiekowych. Podręczniki, ufundowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej RP, zostały dostarczone do białoruskiej stolicy przez przewodniczącą Rady Naczelnej Związku Polaków na Białorusi Andżelikę Borys.

Minsk_Przekaz_ksiazek7

Minsk_Przekaz_ksiazek3

Uroczyste przekazanie daru MEN RP dla polskich ośrodków oświatowych Mińska odbyło się w pomieszczeniach działającej przy Oddziale ZPB w Mińsku Szkoły Społecznej Języka Polskiego i było połączone z przeprowadzoną przez Andżelikę Borys prezentacją dostarczonych pozycji podręcznikowych, które zostały zakupione na podstawie potrzeb, zgłaszanych do niej przez środowisko nauczycieli języka polskiego, pracujących w białoruskiej stolicy.

Minsk_Przekaz_ksiazek6

Minsk_Przekaz_ksiazek1

Minsk_Przekaz_ksiazek2

O różnorodności tego środowiska świadczy obecność na spotkaniu pedagogów, wykładających język polski w różnych formach i w różnych instytucjach oświatowych, zarówno państwowych jak i społecznych. Organizację „Poloniczka”, a zarazem Szkołę Średnią nr 69 Mińska reprezentowała na spotkaniu Swietłana Zamotina, Oddział Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku i stołeczną Szkołę Średnią nr 1 – Marina Repkina, Gimnazjum nr 12 – Tatiana Bućko, Gimnazjum nr 2 – Leonid Wołodźko, a chór Cantus Cordis, prowadzący szkółkę społeczną języka polskiego przy zespole – kierowniczka chóru Janina Chwalko. W prawie pełnym składzie przybyło na spotkanie grono pedagogiczne Szkoły Społecznej Języka Polskiego przy ZPB w Mińsku – dyrektor Polina Juckiewicz oraz jej koleżanki ze szkoły: Irena Anacka, Bernarda Iwanowa i Ludmiła Burlewicz.

Minsk_Przekaz_ksiazek5

Minsk_Przekaz_ksiazek_nauczycieli

Minsk_Przekaz_ksiazek_Polina_Juckiewicz

Dyrektor Polskiej Szkoły Społecznej przy ZPB Polina Juckiewicz

Minsk_Przekaz_ksiazek_Janina_Chwalko_Swietlana_Zamotina

Janina Chwalko i Swietłana Zamotina

Minsk_Przekaz_ksiazek_Leonid_Wolodzko

Leonid Wołodźko

Minsk_Przekaz_ksiazek_nauczycieli2

Minsk_Przekaz_ksiazek_Bernarda_Iwanowa

Bernarda Iwanowa

Minsk_Przekaz_ksiazek_Borys_Bucko

Andżelika Borys i Tatiana Bućko

Minsk_Przekaz_ksiazek_Tatiana_Bucko

Tatiana Bućko, Gimnazjum nr 12

Minsk_Przekaz_ksiazek_Borys_Repkina

Andżelika Borys i prezes Oddziału PMS w Mińsku Marina Repkina

Minsk_Przekaz_ksiazek_nauczycieli1

Minsk_Przekaz_ksiazek_Janina_Chwalko

Janina Chwalko, kierowniczka chóru Cantus Cordis

Minsk_Przekaz_ksiazek_Leonid_Wolodzko1

Leonid Wołodźko, Gimnazjum nr 2

Minsk_Przekaz_ksiazek_nauczycieli6

Ludmiła Burlewicz i Tatiana Bućko

Minsk_Przekaz_ksiazek_Swietlana_Zamotina

Swietłana Zamotina, prezes organizacji „Poloniczka”

Jak podkreśla w rozmowie z portalem Znadniemna.pl Andżelika Borys, organizator i koordynator wsparcia podręcznikami polskich ośrodków edukacyjnych na Białorusi: – Dzięki tylko tej akcji udało się zabezpieczyć w elementarze i podręczniki do nauki języka polskiego na różnych poziomach zaawansowania blisko tysiąc uczniów podmiotów edukacyjnych Mińska, prowadzących nauczanie po polsku. Dzięki wsparciu MEN RP i działającemu przy nim Ośrodkowi Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą w podręczniki wyposażamy także ośrodki polskiej edukacji w mniejszych miejscowościach, między innymi w Iwieńcu, Lidzie, Szczuczynie, Wojstomiu (rejon smorgoński) i innych.

Znadniemna.pl, fot.: Renaty Dziemiańczuk

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content