HomeKulturaPolski literat na festiwalu poetyckim w Mińsku

Polski literat na festiwalu poetyckim w Mińsku

Bohdan Zadura, polski poeta, prozaik, tłumacz i krytyk literacki, był gościem V Międzynarodowego Festiwalu Poetyckiego „Wiersze na asfalcie” im. Michasia Stralcowa, który odbył się w dniach 11 -14 lutego w Mińsku.

Bohdan Zadura

Bohdan Zadura

Udział polskiego literata w jednej z najbardziej znanych białoruskich imprez poetyckich nie był przypadkowy. Twórczość Bohdana Zadury jest znana na Białorusi między innymi dzięki tłumaczeniom jego poezji na język białoruski oraz tłumaczeniom przez gościa festiwalu na język polski dzieł literatów białoruskich między innymi poezji patrona imprezy, zmarłego w 1987 roku białoruskiego pisarza Michasia Stralcowa.

Białoruskojęzyczne wydanie wierszy Bohdana Badury pt. "Trumny z IKEI"

Białoruskojęzyczne wydanie wierszy Bohdana Zadury pt. „Trumny z IKEI”

Bohdan Zadura czytał wiersze Stralcowa w swoim tłumaczeniu na polski podczas uroczystego otwarcia festiwalu. Wziął też udział w prezentacji białoruskiego wydania tomika swojej poezji redagowanego przez wybitnego współczesnego literata białoruskiego Uładzimira Arłowa pt. „Trumny z IKEI”. Książka ta została wydana na Białorusi przez niezależne wydawnictwo LohwinaU przy wsparciu Instytutu Polskiego w Mińsku.

Przemawia Uładzimir Arłou

Przemawia Uładzimir Arłou

W ramach festiwalu „Wiersze na asfalcie” polski literat uczestniczył także między innymi w dyskusji na temat literatury współczesnej i aktualności klasyki we współczesnym procesie literackim.
O tym, w jakim stopniu twórczość Bohdana Badury wpływa na twórczość jego białoruskich kolegów można było się przekonać, słuchając jednego z przemówień Uładzimira Arłowa: „Znam trzy sposoby przeciwstawienia się absurdowi tego świata, chaosowi, tragizmowi człowieczego istnienia: wiara, miłość i twórczość. Już upewniłem się, iż wszystkie te sposoby są dostępne Bohdanowi Zadurze, jednak najlepiej, moim zdaniem, wychodzi mu ten trzeci. Wczoraj nasz gość z Izraela Jonatan Bach powiedział, że czytając książki wybitnych poetów, sam zaczyna pisać wiersze. U mnie jest inaczej, kiedy redaguję książki wybitnych poetów, zaczynam pisać prozę. I tak było z książką „Trumny z IKEI”, redagowałem ją i pisałem swoje nowe opowiadanie, a jednocześnie wypisywałem fragmenty wierszy lub całe wiersze pana Bohdana, i dzisiaj mam je przy sobie…” – mówił Arłou.

Międzynarodowy Festiwal Poetycki „Wiersze na asfalcie” im. Michasia Stralcoua jest organizowany przez Białoruskie PEN-Centrum i Związek Białoruskich Pisarzy.

Ludmiła Burlewicz z Mińska, zdjęcia autorki

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content